Kotlet de volaille pieczony w panierce z komosy ryżowej to zdrowsza i zdecydowanie mniej kaloryczna wariacja na temat klasycznego, uwielbianego chyba przez wszystkich dewolaja.
Z zewnątrz super chrupiąca panierka z quiona, a w środku soczysta pierś z kurczaka i kremowy twarożek czosnkowy z dużą ilością natki pietruszki.
Ten pieczony kotlet de volaille to idealna propozycja na niedzielny obiad.
Skąd pochodzi kotlet de volaille?
Nazwa de vollaile wskazywałaby na francuskie pochodzenie. Samo „de volaille” faktycznie oznacza po francusku „z drobiu”. Ale geneza pochodzenia tego dania nie jest tak oczywista.
Najpopularniejsza teoria mówi, że szefowie kuchni gotujący dla wyższych sfer w carskiej Rosji, byli wysyłani na nauki do Francji. Tam podpatrzyli przygotowanie podobnego dania, które było robione z wołowiną. Po powrocie do Moskwy powtórzyli te mięsne roladki, ale z użyciem kurczaka, który był wówczas znacznie droższy od wołowiny i uznawano go za rarytas.
Tak powstał kotlet de volaille, znany też szerzej na świecie jako kurczak po kijowsku (ta nazwa zdecydowanie bardziej przybliża genezę potrawy).
POLUB NA-TALERZU.PL NA FACEBOOKU
Czy można upiec kotlety de volaille?
Jak najbardziej! Te dewolaje w chrupiącej panierce z komosy ryżowej to przepyszna i zdrowa alternatywa dla tradycyjnej wersji drobiowych kotletów smażonych na głębokim tłuszczu.
Kotlety de volaille pieczone przygotowujemy w ten sam sposób, co wersję klasyczną. Po uformowaniu i obtoczeniu ich w panierce, układamy roladki na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, smarujemy rozpuszczonym masłem klarowanym i wstawiamy do gorącego piekarnika.
Dewolaje przygotowane w ten sposób są soczyste, aromatyczne i mają idealnie chrupiącą panierkę.
Jakie dodatki do kotleta de volaille z piekarnika?
Te kotlety de volaille pieczone w panierce z komosy ryżowej możesz podać z pieczonymi ziemniakami lub frytkami.
Z warzyw pasuje tu właściwie wszystko, ale do moich ulubionych dodatków należą makaron z cukinii, prosta sałata z młodych liści z winegretem, surówka coleslaw, jarzynka z buraczków i gratin ze szpinakiem.
Sprawdź też inne pomysły na obiad na niedzielę:
Łosoś z ryżem kalafiorowym z cukinią
Pieczone polędwiczki wieprzowe
Soczysty pieczony kurczak w maślance
Afelia. Gulasz wieprzowy z Cypru
Kotlet de volaille pieczony w panierce z komosy ryżowej
Składniki
- 4 piersi z kurczaka
- 200 g komosy ryżowej
- sól, pieprz
- 2 jajka roztrzepane
Ziołowy twarożek
- 50 g serka kanapkowego
- 50 g masła zimnego
- 50 g parmezanu startego
- 3 łyżki natki pietruszki siekanej
- 1 łyżka szczypiorku posiekanego
- sól, pieprz
Dodatkowo
- 2 łyżki masła klarowanego roztopionego
Kroki
- Składniki na twarożek wymieszaj w miseczce. Uformuj w wałeczek, zawiń w folię spożywczą i włóż do lodówki do schłodzenia. Tuż przed użyciem, podziel masę na 4 równe części.
- Ugotuj komosę zgodnie z instrukcją na opakowaniu, odcedź i odstaw do ostygnięcia.
- Oczyść piersi z kurczaka i ułóż je na desce, pomiędzy dwoma kawałkami folii spożywczej. Rozbij filet na dość cienki, równej grubości kotlet, ale uważaj by go nie podziurawić. Posyp solą i pieprzem.
- Na wysokości ok. ⅓ kotleta umieść 1 bloczek twarożku. Zawiń mięso z lewej i prawej strony, a następnie zroluj i zepnij 1 czy 2 wykałaczkami.
- Tak przygotowane kotlety zanurz w roztrzepanym jajku, a następnie obtocz w komosie.
- Ułóż dewolaje na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Posmaruj roztopionym masłem klarowanym.
- Wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180 °C
- Piecz przez 30-35 minut, aż będą rumiane.
- Podawaj z makaronem z cukinii lub gratin ze szpinakiem.
Przygotowałeś/aś ten przepis?
Podziel się efektem! Zostaw komentarz poniżej. Nie zapomnij też oznaczyć @przepisynatalerzu i dodać hashtag #przepisynatalerzu na Instagramie i na Facebooku!