Sałatka grecka – zna ją chyba każdy, niezależnie od tego, czy choć raz był w Grecji.
Super zdrowa, lekka, kolorowa i sycąca sałatka grecka, znana w kraju swojego pochodzenia jako horiatiki, jest świetnym pomysłem na posiłek w ciepły, wiosenny lub letni dzień.
Horiatiki – prosta sałatka grecka
Jakie potrawy przychodzą Wam do głowy, gdy myślicie o kuchni greckiej? Jestem przekonana, że pojawi wśród nich sałatka horiatiki, znana u nas przede wszystkim jako sałatka grecka.
Na liście składników tej sałatki znajdują się:
- pomidory,
- ogórki,
- czerwona cebula,
- oliwki,
- sera feta.
Wszystko to posypane suszonym oregano, skropione oliwą i octem balsamicznym. Na koniec solidna porcja świeżo zmielonego pieprzu, niczym przysłowiowa wisienka na torcie, i gotowe.
Takie proste, a takie pyszne!
POLUB NA-TALERZU.PL NA FACEBOOKU
Ser feta to podstawa
Dobra sałatka grecka nie może się udać bez autentycznego sera feta.
Jeśli jedliście kiedyś oryginalną, grecką fetę, to wiecie, jak ogromna jest różnica w smaku i konsystencji w porównaniu z popularnymi serami fetopodobnymi. To są zupełnie inne produkty!
Przy horiatiki warto postawić na prawdziwą fetę. Jak ją poznać i czym dokładnie się różni od wyrobów typu feta? Odpowiedzi znajdziecie poniżej.
Ser feta a ser sałatkowy – jak rozpoznać oryginalny ser?
Oryginalny ser feta produkowany jest według ścisłych procedur, dzięki czemu ma wyjątkowy smak. W jaki sposób możecie go rozpoznać na sklepowych półkach? Kilka wskazówek poniżej:
Certyfikat. Grecka feta posiada certyfikat ChNP (Chroniona Nazwa Pochodzenia). Szukajcie więc produktów z charakterystycznym, czerwono-żółtym znaczkiem, świadczącym o oryginalności produktu.
Rodzaj mleka. Oryginalny ser feta produkuje się ze świeżego mleka koziego i owczego. Sery typu feta wytwarza się w zdecydowanej większości z mleka krowiego. Różnica w smaku – kolosalna.
Skład. W prawdziwej fecie, skład jest krótki i prosty: ser owczy, ser kozi, sól, kultury bakterii. Proces produkcji tego sera jest kontrolowany i wytwórców obowiązuje całkowity zakaz stosowania środków konserwujących i koloryzujących.
W przypadku serów fetopodobnych takich obostrzeń nie ma i oprócz mleka krowiego możemy w nich znaleźć całą masę zbędnych dodatków, głównie w postaci stabilizatorów, konserwantów i barwników.
Konsystencja i smak. Ser feta jest twardy, kruchy, słony i lekko kwaśny. Ser sałatkowy imitujący fetę najczęściej jest bardzo słony, mazisty i mało wyrazisty w smaku. Pokrojenie go właściwie nie wchodzi w grę, bo mocno przykleja się do noża.
Jak widzicie sery sałatkowe a feta to zupełnie różne produkty. Dobra sałatka grecka zasługuje na oryginalną fetę.
Sprawdź też przepisy na inne pyszne sałatki:
Śródziemnomorska sałatka z tuńczykiem
Azjatycka sałatka z kurczakiem i orzechowym dressingiem
Sałatka grecka – horiatiki
Składniki
- 4 duże pomidory
- 2 ogórki
- 1 mała czerwona cebula
- 60 g czarnych oliwek
- 200 g sera feta
- 2-3 łyżki oliwy
- ocet balsamiczny opcjonalnie
- 3 łyżeczki suszonego oregano
- świeżo zmielony pieprz
Kroki
- Ogórki przekrój na pół i pokrój w plastry. Pomidory pokrój w ósemki, a cebulę na cienkie plastry.
- Włóż warzywa do miski, lekko wymieszaj.
- Rozłóż warzywa na talerze i ułóż na nich pokrojony w kostkę ser feta.
- Posyp oregano, świeżo zmielonym pieprzem, skrop oliwą i octem balsamicznym (opcjonalnie).
- Podawaj solo, z chrupiącym pieczywem lub jako dodatek do głównego dania.
Przygotowałeś/aś ten przepis?
Podziel się efektem! Zostaw komentarz poniżej. Nie zapomnij też oznaczyć @przepisynatalerzu i dodać hashtag #przepisynatalerzu na Instagramie i na Facebooku!