Sernik cytrynowy z lemon curd to podwójnie cytrynowa rozpusta.
Niesamowicie kremowy, gęsty i treściwy sernik z dodatkiem soku z cytryn i najlepszy, słodko-kwaśny krem cytrynowy tworzą boski deser, którym przywołacie lato nawet w środku zimy.
Pieczony sernik cytrynowy z lemon curd
Przy serniku borówkowym przyznałam, że gdybym mogła wybrać tylko jedno ciasto, które miałabym jeść przez całe życie, byłby to najprawdopodobniej sernik. Podtrzymuję te słowa, zwłaszcza, gdy myślę o tym rewelacyjnym serniku cytrynowym z lemon curd.
Jest obłędny w smaku i ultra kremowy, dzięki pieczeniu w kąpieli wodnej (jeśli jesteście częstymi gośćmi na blogu, to wiecie, że to moja ulubiona, niezawodna metoda na pyszny serniczek).
POLUB NA-TALERZU.PL NA FACEBOOKU
Przepis na sernik podwójnie cytrynowy
Jeśli lubisz orzeźwiające, słodko-kwaśne desery, to ten sernik cytrynowy z lemon curd jest właśnie dla Ciebie. Jest mocno cytrusowy, ale nie za kwaśny i ma idealną, aksamitną konsystencję. No i ten krem cytrynowy na górze… Nie sposób się w nim nie zakochać.
Znajdziecie tu podwójną dawkę cytryny. W masie sernikowej pojawia się zarówno sok z cytryny, jak i skórka z cytryny, natomiast polewa to obłędnie pyszny, słodko-kwaśny, angielski krem lemon curd.
Sernik cytrynowy z lemon curd – wskazówki
Ten podwójnie cytrynowy sernik wygląda jak kupiony w najlepszej cukierni, ale na szczęście jego przygotowanie nie wymaga bycia profesjonalnym cukiernikiem. Zrobienie go jest bardzo proste – wystarczy tylko pamiętać o kilku zasadach, które przydają się przy każdym pieczonym serniku.
Składniki w temperaturze pokojowej. Wszystkie składniki powinniście wyjąć z lodówki na minimum 3 godziny przed przystąpieniem do przygotowania ciasta. Gdy produkty będą w tej samej temperaturze, lepiej się połączą i sernik będzie mieć idealną konsystencję.
Nie mieszaj zbyt długo! Punkt, o którym nie możecie zapomnieć, jeśli chcecie by Wasz sernik cytrynowy z lemon curd był równy jak stół. Mieszamy tylko do połączenia składników i uzyskania jednolitej masy. Zbyt długie mieszanie napowietrzy ciasto, co może sprawić, że sernik najpierw urośnie w piekarniku, a później opadnie i popęka.
Studzenie w piekarniku. Sernik nie popęka, jeśli pozwolisz mu wystygnąć w piekarniku, przy uchylonych drzwiczkach. Przełóż go do lodówki dopiero, gdy będzie zupełnie zimny.
Najlepszy ser na sernik. Który wybrać?
W sklepach możemy znaleźć wiele produktów reklamowanych jako “idealny ser na sernik”. W rzeczywistości jednak tylko garstka z nich faktycznie nadaje się do przygotowania dobrego ciasta. Większość bowiem bardziej przypomina w konsystencji lekki serek homogenizowany niż twaróg.
Od lat do przygotowania sernika wybieram na twaróg z Piątnicy – to najlepszy ser z wiaderka na sernik. Jest tłusty, gęsty, gładki i ma delikatny, lekko kwaskowy, ale neutralny smak. Każdy sernik, który znajdziecie na stronie, możecie przygotować z nim w roli głównej i będzie pysznie.
Równie dobrym wyborem jest twaróg Mój Ulubiony z Wielunia. Jest podobnie gęsty i gładki, ale korzystam z niego rzadziej ze względu na słabszą dostępność w sklepach.
Sprawdź też inne pomysły na pyszne ciasta:
Proste ciasto z jabłkami. Apfelkuchen
Proste ciasto czekoladowe z gruszkami
Sernik cytrynowy z lemon curd
Sprzęt
- 1 Tortownica o średnicy 24 cm
Składniki
Spód ciasteczkowy
- 200 g ciasteczek zbożowych
- 50 g masła
Masa serowa
- 1 kg twarogu lub serka śmietankowego typu Philadelphia
- 200 g drobnego cukru do wypieków
- 70 g mąki pszennej
- 1½ łyżeczki ekstraktu waniliowego
- otarta skórka z 1 cytryny
- sok z 1 cytryny
- 3 duże jaja
- 200 g śmietany 18%
Polewa
- ½ porcji lemon curd
Kroki
- Dno tortownicy wyłóż papierem do pieczenia, boków nie smaruj.
- W blenderze zmiksuj ciasteczka i masło (wyjęte prosto z lodówki). Przełóż do tortownicy, wyrównaj i wstaw do lodówki na 15 minut.200 g ciasteczek zbożowych, 50 g masła
- Rozgrzej piekarnik do 180 °C. Wstaw tortownicę i podpiecz spód przez 10 minut.
- Gdy spód się podpieka, przygotuj masę serową.
- Wymieszaj wszystkie składniki na masę serową. Mieszaj krótko, tylko do połączenia składników.1 kg twarogu, 200 g drobnego cukru do wypieków, 70 g mąki pszennej, 1½ łyżeczki ekstraktu waniliowego, otarta skórka z 1 cytryny, sok z 1 cytryny, 3 duże jaja, 200 g śmietany 18%
- Wymij podpieczony spód i zmniejsz temperaturę do 150 °C
- Przełóż masę serową do tortownicy, wyrównaj.
- Wstaw sernik przygotowany do pieczenia w kąpieli wodnej (wskazówki poniżej) do piekarnika. Piecz przez 1 godzinę.
- Studź sernik cytrynowy w piekarniku, przy uchylonych drzwiczkach.
- Gdy ciasto całkowicie ostygnie, posmaruj je lemon curd i wstaw do lodówki na minimum 6 godzin.½ porcji lemon curd
Wskazówki
- Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
- Sernik pieczemy w kąpieli wodnej:
- I metoda. Dół i boki tortownicy owijamy szczelnie folią aluminiową. Najlepiej przygotować dwa dość długie fragmenty folii aluminiowej, ułożyć je na sobie na krzyż i postawić tortownicę na środku tortownicę. Następnie owijamy folią boki tortownicy, przekładamy do niej masę serową i wstawiamy ją do drugiego, nieco szerszego naczynia. Do tego naczynia wlewamy wrzącą wodę do wysokości ok. 1/2 boku tortownicy. Tak przygotowany sernik wstawiamy do piekarnika.
- II metoda, oszukana. Tę metodę polecam wszystkim, którzy nie są pewni szczelności swojej tortownicy. W takim przypadku sernik stawiamy na środkowej półce piekarnika, a poziom niżej wkładamy dużą formę wypełnioną wrzątkiem. Zapewnia to odpowiedni poziom zaparowania i wilgotności w piekarniku, by sernik wyszedł równy i kremowy. Piekąc w ten sposób przykrywam jeszcze górę tortownicy folią aluminiową, co potęguje wilgotność w cieście i przy okazji zapobiega żółknięciu sernika. Folię najczęściej zdejmuję na ok. 15-20 minut przed końcem pieczenia.
- I metoda. Dół i boki tortownicy owijamy szczelnie folią aluminiową. Najlepiej przygotować dwa dość długie fragmenty folii aluminiowej, ułożyć je na sobie na krzyż i postawić tortownicę na środku tortownicę. Następnie owijamy folią boki tortownicy, przekładamy do niej masę serową i wstawiamy ją do drugiego, nieco szerszego naczynia. Do tego naczynia wlewamy wrzącą wodę do wysokości ok. 1/2 boku tortownicy. Tak przygotowany sernik wstawiamy do piekarnika.
Przygotowałeś/aś ten przepis?
Podziel się efektem! Zostaw komentarz poniżej. Nie zapomnij też oznaczyć @przepisynatalerzu i dodać hashtag #przepisynatalerzu na Instagramie i na Facebooku!
Przepyszny!
Jakiego typu ma być śmietana? Taka.typowo „kwaśna”?
Tak, kwaśna śmietana 🙂