Ratatouille zapiekany (ratatuj) to pyszna i pięknie wyglądająca wersja tradycyjnego dania kuchni francuskiej.
Ta przepyszna i aromatyczna potrawka warzywna jest idealna do zjedzenia solo na obiad lub kolację albo jako dodatek do dania głównego.
Ratotuille jak z filmu
Pamiętacie film Disneya z 2008 roku, w którym uroczy szczurek okazuje się być mistrzem kuchni i wraz ze swoim przyjacielem – kucharzem (człowiekiem ;)) przygotowuje dla srogiego krytyka kulinarnego piękną, warzywną piramidkę?
To oczywiście “Ratatouille”, dzięki któremu tytułowe danie zdobyło ogromną popularność na całym świecie.
Danie, które widzimy w filmie nie jest jednak klasycznym wydaniem ratatouille (ratatuj). Ta potrawka warzywna w tradycyjnej wersji z Nicei to pokrojone w kostkę, gotowane warzywa. Smakują wybornie, ale nie wyglądają może aż tak pięknie i efektownie. W filmie, tak jak i w dzisiejszym przepisie, widzicie wersję zapiekaną.
POLUB NA-TALERZU.PL NA FACEBOOKU
Jak się robi ratatouille?
W produkcji Disneya widzimy wariację na temat tej potrawy, czyli ratatouille zapiekany o nazwie confit byaldi. Ta wersja została stworzona w latach 70. przez szefa kuchni Michela Guérarda, który chciał “odchudzić” potrawę i dlatego zmienił sposób przygotowania warzyw z gotowania w solidnej ilości oliwy na zapiekanie.
Pozbył się też papryki, a zamiast niej dodał grzyby.
W filmie widzimy confit byaldi w wersji Thomasa Kellera. Ten amerykański szef kuchni zmodyfikował ratatouille zapiekany Guérarda o dodatek piperady, czyli sosu z pieczonej papryki z dodatkiem pomidorów. Nie znajdziemy w nim natomiast grzybów.
Keller był konsultantem kulinarnym przy tworzeniu animacji Disneya. W jednym z wywiadów przyznał, że gdyby był w takiej sytuacji, jak główny bohater filmu, który ma się zmierzyć z oceną surowego krytyka kulinarnego, również przygotowałby to efektowne ratatouille.
Moja wersja confit byaldi jest uproszczona i zamiast piperady proponuję aromatyczny sos pomidorowy. Zaoszczędzamy czas, który trzeba poświęcić na pieczoną paprykę, a smak jest równie pyszny.
Miłośnicy pomidorów będą zachwyceni!
Z czego składa się ratatouille?
Ratatouille zapiekane to przede wszystkim smak pieczonych, lekko skarmelizowanych warzyw: cukinii, bakłażana i pomidorów. Nie ma tu żadnych wspomagaczy smaku, więc warzywa, których użyjemy muszą być same w sobie smaczne i świeże.
Dla kolorystycznego urozmaicenia możecie użyć zielonej i żółtej cukinii. Jeśli zaś chodzi o pomidory to najlepiej sprawdzą się mięsiste, słodkie odmiany jak bawole serca lub dobre malinowe pomidory.
Jak jeść ratatouille?
Ratatouille (ratatuj) można podawać jako danie główne, w towarzystwie chrupiącej bagietki, ale może też być dodatkiem do mięs czy ryb. Świetnie pasuje np. do pieczonych udek z kurczaka czy zapiekanych polędwiczek z dorsza.
Sprawdź też inne przepisy na dania z kuchni świata:
Bolognese – oryginalny przepis na sos boloński
Pizza BBQ z kurczakiem i wędzonym serem gouda
Köttbullar. Szwedzkie klopsiki z IKEA
Marokański tagine z wołowiny i ciecierzycy
Ratatouille zapiekane
Sprzęt
- Patelnia żeliwna lub forma do pieczenia o średnicy 25 cm
Składniki
- 400 g passaty pomidorowej
- 1 duża cebula
- 2 ząbki czosnku
- 2 łyżeczki suszonego oregano
- 1 łyżeczka suszonej bazylii
- 1 łyżeczka tymianku
- 1 łyżeczka słodkiej papryki
- oliwa
- 1 bakłażan
- 1 cukinia
- 2-3 pomidory typu bawole serce
- sól, pieprz
Kroki
- Rozgrzej piekarnik do 200 stopni. Cebulę i czosnek posiekaj.
- Na patelni rozgrzej oliwę. Wrzuć cebulę i czosnek i smaż 3-4 minuty, aż cebula będzie miękka.
- Dodaj passatę pomidorową, przyprawy i smaż przez 4-5 minut.
- W tym czasie pokrój bakłażana, cukinię i pomidory w cienki plastry (ok. 2-4 mm).
- Zdejmij sos z ognia. Jeśli pieczesz danie w formie, przełóż go do niej. Zaczynając od zewnątrz układaj na nim naprzemiennie cukinię, bakłażana i pomidora.
- Skrop delikatnie warzywa oliwą, posyp solą i pieprzem.
- Przykryj patelnię lub formę żaroodporną papierem do pieczenia i wstaw do piekarnika. Piecz pod przykryciem przez 40 minut.
- Następnie zdejmij folię i piecz jeszcze 15 minut.
Przygotowałeś/aś ten przepis?
Podziel się efektem! Zostaw komentarz poniżej. Nie zapomnij też oznaczyć @przepisynatalerzu i dodać hashtag #przepisynatalerzu na Instagramie i na Facebooku!