Domowa granola to przepis na zdrowe i pożywne śniadanie. Świetnie smakuje z mlekiem, napojem roślinnym czy jogurtem.
Ta prosta granola jest tak pyszna i prosta w przygotowaniu, że nie wrócicie już do kupnych płatków.
Domowa granola – pyszny i zdrowy pomysł na śniadanie
Nigdy nie opuszczam śniadań. Nieważne, czy wstaję o 5 rano, czy o leniwie o 10 w niedzielę – śniadanie musi być zjedzone. Jestem pod tym względem dość staroświecka i uważam, że pożywne śniadanie to obowiązkowy punkt udanego dnia. Dlatego na pierwszy posiłek dnia często pojawia się u mnie ta domowa granola.
Dlaczego śniadanie jest najważniejsze?
Znam wiele osób, które unikają śniadań. Wymówek jest mnóstwo: „za późno wstałam/em”, „nie mam pomysłu”, „kawa mi wystarczy”. A śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Mam kilka argumentów, które może przekonają niedowiarków do jedzenia śniadań.
Duże śniadania = mniejsza waga. Według badań przeprowadzonych na 50 tys. mieszkańcach Stanów Zjednoczonych i Kanady, osoby, u których śniadanie było najbogatszym w kalorie posiłkiem w ciągu dnia, miały niższą masę ciała niż te, które preferowały duże obiady lub kolacje.
Kontrola zdrowia. Jedzenie śniadań powinno być obowiązkowym punktem u chorujących na cukrzycę typu 2. Według badań osoby chorujące na ten rodzaj cukrzycy, które pomijają śniadania, mają zaburzony metabolizm glukozy w dalszej części dnia. Badani, którzy spożywali śniadania mieli niższy poziom glukozy niż Ci, którzy rezygnowali z tego posiłku.
Urozmaicenie diety. Naukowcy wskazują, że jedzenie śniadań pozytywnie wpływa na uczucie sytości w ciągu dnia, zmniejsza liczbę spożywanych kalorii przy pozostałych posiłkach i poprawia jakość diety, dzięki temu, że produkty śniadaniowe często są bogate w błonnik i składniki odżywcze.
POLUB NA-TALERZU.PL NA FACEBOOKU
Domowa granola – najważniejsze składniki
Najlepsza domowa granola nie może istnieć bez ulubionych, suszonych owoców i chrupiących orzechów. Dlatego w mojej mieszance pełno jest moreli, daktyli, żurawiny, pestek dyni oraz orzechów laskowych i włoskich.
Przepis, którym się z Wami dzielę, to tylko jedna z propozycji na domową granolę, którą możecie modyfikować według swoich upodobań.
Poniżej znajdziecie przykładowe składniki, które mogą się pojawić w mieszance:
- suszone czereśnie
- daktyle suszone
- suszone morele
- śliwki suszone
- suszone figi
- rodzynki
- żurawina
- pestki dyni
- pestki słonecznika
- wiórki kokosowe
- płatki kokosowe
- orzechy: migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie
Oprócz bakalii ważnym składnikiem tej zdrowej mieszanki jest miód. On nadaje granoli ciągnącą i jednocześnie chrupiącą konsystencję, gwarantuje lekką słodkość i wyjątkowy smak. Miód to też samo zdrowie – jego właściwości antybakteryjne są znane chyba wszystkim. Nie ma lepszego, naturalnego antybiotyku.
Z czym jeść domową granolę?
Granola to dobry pomysł na śniadanie i lekką przekąskę. Świetnie pasuje z zimnym lub ciepłym mlekiem albo napojem roślinnym. Możecie ją też jeść z jogurtem (naturalnym lub owocowym) lub maślanką.
Sprawdź też inne pomysły na śniadanie:
Jajka sadzone w gniazdach z cukinii
Nocna owsianka waniliowa z truskawkami
Dutch baby – pieczony naleśnik
Domowa granola – prosty przepis
Składniki
- 4 szklanki płatków owsianych
- 100 g pestek dyni
- 120 g moreli
- 120 g daktyli
- 80 g orzechów laskowych
- 120 g orzechów włoskich
- 80 g rodzynek
- 80 g żurawiny
- 10 łyżek miodu
- 1 łyżeczka cynamonu
- 2 łyżki oleju roślinnego
Kroki
- Większe owoce (morele, daktyle) i orzechy posiekaj.
- Wszystkie składniki wsyp do miski i dokładnie wymieszać. Płatki, owoce i orzechy powinny być dobrze oblepione miodem.
- Wysyp mieszankę na blachę wyłożoną papierem do pieczenia.
- Wstaw do piekarnika rozgrzanego do 170 stopni (góra-dół) i piecz przez 20-25 minut, mieszając co jakiś czas tak, by wszystkie składniki równomiernie się podpiekły.
Przygotowałeś/aś ten przepis?
Podziel się efektem! Zostaw komentarz poniżej. Nie zapomnij też oznaczyć @przepisynatalerzu i dodać hashtag #przepisynatalerzu na Instagramie i na Facebooku!