Babka marmurkowa to idealne ciasto na Wielkanoc. Babka z tego przepisu jest wilgotna, puszysta i długo zachowuje świeżość.
Jest nie tylko pyszna, ale też bardzo prosta w przygotowaniu – zrobicie ją ze składników, które najpewniej macie w swojej kuchni. Dzięki temu to świetnie ciasto nie tylko od święta, ale i na co dzień.
Puszysta i wilgotna babka marmurkowa
Nie ma Świąt Wielkiej Nocy bez babki wielkanocnej na stole. Oczywiście, serniki, mazurki i babeczki są również mile widziane, ale babka to pozycja obowiązkowa.
Odkąd pamiętam w moim domu na święta zawsze była tradycyjna, drożdżowa babka wielkanocna, ale od pewnego czasu dołączyła do niej ta miękka, wilgotna i puszysta babka marmurkowa.
To przepyszne dwukolorowe ciasto powstaje z połączenia masy maślanej i kakaowej. Ciemniejsza część ma intensywny, głęboki smak za sprawą dobrej jakości kakao, dzięki czemu fantastycznie kontrastuje z delikatną, jasną partią ciasta.
POLUB NA-TALERZU.PL NA FACEBOOKU
Najlepsza babka marmurkowa – jak ją zrobić?
Wiem, że niektórzy z Was mają obawy przed zakalcem unikają przepisów, które bazują na ucieranym maśle. Zupełnie niepotrzebnie!
Ciasta z dodatkiem prawdziwego masła, tak jak ta puszysta i wilgotna babka marmurkowa, mają wyjątkowy smak, a przygotowane z zastosowaniem kilku wskazówek, które znajdziecie poniżej, zawsze wyjdą bezbłędnie.
Składniki muszą być w temperaturze pokojowej. To najważniejsza zasada, jeżeli chcemy uniknąć zakalca. Masło i jajka warto wyjąć z lodówki minimum 2-3 godziny przed przygotowywaniem ciasta.
Masło z cukrem utarte na jasny puch. To pierwszy krok w przepisie i zaskakująco łatwo można się na nim wyłożyć 😉 Masło z cukrem uciera się zdecydowanie dłużej niż większość z nas myśli. Mój robot planetarny potrzebuje ok. 7-9 minut (w zależności od ilości składników), by masa osiągnęła idealną konsystencję. Perfekcyjnie utarte masło z cukrem jest nie tylko jasne, ale też puszyste, warto zwrócić na to uwagę
Nie miksuj zbyt długo po dodaniu suchych składników. O ile masło z cukrem możemy ucierać naprawdę długo, o tyle dodawanie suchych produktów powinno odbywać się tylko do połączenia składników. Mąkę i inne suche składniki najczęściej mieszam ręcznie, by nie napowietrzyć zbytnio masy, bo grozi to opadnięciem ciasta po wyjęciu z piekarnika.
Pamiętaj o przesianiu mąki. Tak przygotowana mąka jest wolna od zanieczyszczeń i lepiej napowietrzona. Masa jest wtedy delikatniejsza i babka marmurkowa będzie idealnie puszysta i delikatna.
Nie otwieraj piekarnika podczas pieczenia. Najlepiej trzymać się czasu pieczenia podanego w przepisie. Dopiero pod koniec sprawdzamy patyczkiem, czy ciasto jest upieczone.
Jak dekorować babkę marmurkową?
Ta puszysta i wilgotna babka marmurkowa jest sama w sobie bardzo dekoracyjna, więc nie potrzeba jej wiele, by pięknie wyglądała na stole. Możecie posypać ją cukrem pudrem, polać lukrem lub polewą czekoladową. Do tego świetnie wygląda posypana płatkami jadalnych kwiatów, skórką pomarańczową lub płatkami kokosowymi czy migdałowymi.
Sprawdź też inne pyszne pomysły na ciasto na Wielkanoc:
Ciasto marchewkowe z krem z białej czekolady i serka śmietankowego
Wilgotna babka marmurkowa
Sprzęt
- Forma do pieczenia babki o średnicy 24 cm
Składniki
Ciasto
- 225 g masła w temperaturze pokojowej
- 225 g drobnego cukru do wypieków
- 4 jaja w temperaturze pokojowej
- 1 opakowanie cukru z wanilią
- 225 g mąki pszennej typ 480 lub 450
- 12 g proszku do pieczenia
- 35 g ciemnego kakao
- 75 ml wrzątku
Kroki
- Formę do babki wysmaruj tłuszczem i posyp mąką.
- W misce wymieszaj mąkę z proszkiem do pieczenia.
- Za pomocą miksera utrzyj w drugiej misce masło z drobnym cukrem i cukrem z wanilią na jasną, puszystą masę.
- Dodawaj po jednym jajku, za każdym razem dokładnie mieszając.
- Dodaj mąkę i wymieszaj tylko do połączenia składników (możesz to zrobić za pomocą silikonowej łyżki).
- Połowę maślanej masy przełóż do innej miski.
- W kubku wymieszaj kakao z wrzątkiem do powstania gęstej pasty. Dodaj ją do jednej z części ciasta i wymieszaj.
- Przełóż obie masy do formy na babkę, przekładając je: jasna-ciemna-jasna-ciemna. Długim patyczkiem lub widelcem zrób zygzaki w cieście.
- Wstaw do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 stopni i piecz przez 45-50 minut, do suchego patyczka.
- Wyjmij gotowe ciasto z piekarnika. Po 7-10 minutach przełóż ciasto na kratkę do całkowitego ostygnięcia.
- Posyp ciasto cukrem pudrem lub polej lukrem bądź czekoladową polewą.
Wskazówki
- Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
- Inspiracja: Mel At Home
Przygotowałeś/aś ten przepis?
Podziel się efektem! Zostaw komentarz poniżej.