Małdrzyki – krakowskie placki twarogowe

Małdrzyki to pyszne placki przygotowywane z twarogu. Największą popularnością cieszą się w Małopolsce, regionie swojego pochodzenia.

Te placuszki są pyszne i treściwe. Świetnie smakują posypane cukrem pudrem lub polane miodem. Fantastycznie pasują też do nich świeże owoce lub dobra konfitura.

To idealny pomysł na leniwe, weekendowe śniadanie czy słodki podwieczorek.

Małdrzyki – placuszki z twarogu

Wyglądają jak klasyczne racuszki, ale smakują jak pojedyncze, smażone serniczki 🙂

Nazwa małdrzyki pochodzi od mądrzyka – słodkiego białego twarogu produkowanego dawniej w Małopolsce. Obecnie do przygotowania tych placuszków używa się wysokiej jakości tłustego lub półtłustego białego sera.

Ciekawostką jest to, w przepisie na małdrzyki dodatek mąki jest naprawdę niewielki. Dzięki temu to twaróg gra w nich pierwsze skrzypce, a placki mają niepowtarzalny smak.

POLUB NA-TALERZU.PL NA FACEBOOKU

Główna gwiazda – twaróg

Twaróg jest podstawą przepisu, a jego smak jest wyraźnie wyczuwalny w placuszkach. Gdy więc macie w planach przygotowanie małdrzyków, poszukajcie naprawdę dobrego białego sera.

Serek z wiaderka będzie zdecydowanie za rzadki. Warto wybrać się do sklepu, w którym kupicie prawdziwy, wiejski twaróg. Taki kremowy i tłuściutki, jak pamiętacie z dzieciństwa. Różnica w smaku jest kolosalna!

Małdrzyki

Z czym podawać małdrzyki?

Małdrzyki świetnie smakują posypane po prostu cukrem pudrem. W takiej minimalistycznej wersji najlepiej można wyczuć smak samych placuszków.

W wersji “na bogato” możemy podać te placki twarogowe z miodem lub syropem klonowym. Dobrym dodatkiem są też dżemy i konfitury – według mnie konfitura malinowa albo powidła śliwkowe pasują tu idealnie!

W sezonie warto też pamiętać o świeżych owocach – najlepsze będą truskawki, maliny, borówki czy jagody.

Sprawdź też inne pyszne przepisy na placki:

Placki z cukinii z serem i boczkiem

Placki ziemniaczane

Pełnoziarniste placki z jogurtem greckim

Małdrzyki

Małdrzyki

Małdrzyki to pyszne, delikatne placuszki twarogowe z Małopolski. Świetnie sprawdzą się w roli weekendowego śniadania, jak i słodkiego podwieczorku. Podawaj je posypane cukrem pudrem lub polane miodem. W sezonie koniecznie dodaj też świeże owoce.
5 na 4 głosów
Drukuj Pin Oceń
Czas przygotowania: 30 min.
Porcje: 12 sztuk

Składniki 

  • 450 g twarogu tłustego lub półtłustego
  • 2 jaja
  • 4 łyżki mąki plus dodatkowo do obtoczenia placków
  • łyżeczki ekstraktu waniliowego
  • masło klarowane do smażenia

Kroki

  • Twaróg przełóż do miski i rozgnieć widelcem – jeśli lubisz wyczuwalne grudki sera – lub tłuczkiem do ziemniaków, jeśli wolisz gładką konsystencję.
  • Dodaj mąkę, jajka i ekstrakt waniliowy i wymieszaj łyżką.
  • Masę podziel na równe części. Z każdej z nich uformuj kulkę, rozpłaszcz (ale nie za mocno – placki powinny być dość grube) i obtocz w mące.
  • Przekładaj placki na rozgrzane na patelni masło klarowane i smaż na niedużym ogniu z każdej strony do zrumienienia.
  • Podawaj z cukrem pudrem, miodem, dżemem lub owocami.
Przygotowałeś/aś ten przepis?Oznacz @przepisynatalerzu or tag #przepisynatalerzu!
Posiłek: drugie śniadanie, podwieczorek, śniadanie
Kuchnia: polska
Słowo kluczowe: kuchnia polska, placki, placki śniadaniowe, placki twarogowe, placki z twarogiem, placuszki, prosty deser, prosty przepis, prosty przepis na placki, racuchy, racuszki, ser biały, słynne przepisy, tradycyjne potrawy, twaróg

Przygotowałeś/aś ten przepis?

Podziel się efektem! Zostaw komentarz poniżej. Nie zapomnij też oznaczyć @przepisynatalerzu i dodać hashtag #przepisynatalerzu na Instagramie i na Facebooku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Oceń przepis




Close
Na-talerzu.pl © Copyright 2020-2023. All rights reserved.
Close
Na-talerzu.pl