Szarlotka na kruchym cieście z waniliową kruszonką

Szarlotka na kruchym cieście z waniliową kruszonką to prawdopodobnie najlepsze jesienne ciasto. Pełne soczystych jabłek, otoczone złotym, kruchym, mocno maślanym ciastem i dodatkowo posypane cudowną, delikatną kruszonką. Jesieniary, to coś dla nas!

Szarlotka na kruchym cieście – obowiązkowy punkt jesieni

Jesienna pogoda nie zawsze jest piękna i idylliczna. Czasami więcej jest deszczu i szarości za oknem. Na takie właśnie dni stworzono rozgrzewające, pyszne ciasta. Szarlotka na kruchym cieście to takie cudo, że zapomnicie o mokrej szarówce za oknem, bo w domu będzie pachniało masłem, pieczonymi jabłkami i cynamonem.

POLUB NA-TALERZU.PL NA FACEBOOKU

Jabłka na szarlotkę – jakie wybrać?

Idealna szarlotka na kruchym cieście potrzebuje pysznych jabłek. Jakie wybrać? Odpowiedź na to pytanie nie jest taka oczywista. Nie ma jednej, słusznej odmiany jabłek na szarlotkę – wszystko zależy od osobistych preferencji.

Reneta

Królową szarlotek jest na pewno reneta. Jeśli Wasze babcie robiły kiedyś ciasta z jabłkami, to prawdopodobnie właśnie z szarą lub złotą renetą. To jedna z najstarszych odmian jabłoni domowej i ma charakterystyczny, kwaśny smak. Świetnie sprawdza się zarówno w szarlotkach i przetworach, bo nie rozpada się na mus, tylko utrzymuje swoją konsystencję. Idealne dla wielbicieli kwaśnych jabłek w szarlotce (czyli dla mnie).

szarlotka na kruchym cieście

Antonówka i papierówka

Miłośnicy kwaśnych owoców powinni zainteresować się też klasyczną antonówką. To jędrne i kwaśne jabłka o wyrazistym smaku.

Do przygotowania tego ciasta możecie też użyć popularnych papierówek. Wśród gospodyń domowych starszego pokolenia jest wiele fanek tych jabłek. Dla mnie są zbyt delikatne i nieco nijakie w smaku, polecam więc dodanie do nich nieco więcej cynamonu, cukru i soku z cytryny.

Młodsze odmiany

Zarówno renety jak i papierówki to starsze odmiany jabłek sprawdzające się w szarlotkach. Z młodszych odmian, które znajdziecie w praktycznie każdym sklepie spożywczym, polecam odmiany jonagold i gloster. To uniwersalne jabłka o kruchym, ale zwartym miąższu i słodko-kwaśnym aromacie, które nie rozpadną się w trakcie pieczenia i wcześniejszego podsmażania.

Szarlotka na kruchym cieście – wskazówki

Kruchy spód. Są dwie rzeczy, które możecie zrobić, by spód ciasta pozostał kruchy. Pierwsza to podpieczenie go przed dodaniem jabłek. Bez tego punktu możecie się pożegnać z kruchością. Wystarczy 15 minut w piekarniku. Drugi punkt, wspomagający, to dobre odparowanie jabłek z soku na patelni. Jeśli używacie soczystej odmiany, podsmażajcie jabłka jeszcze 4-5 minut dłużej niż podane w przepisie.

Dodatkowa kruszonka. Jak ja lubię takie słodkie bonusy. Na jabłka ścieramy część ciasta kruchego, ale dla efektu wow, pojawia się tam jeszcze dodatkowa, waniliowa kruszonka. Lepiej być nie może!

szarlotka na kruchym cieście

Cukier i inne dodatki. Ilość cukru, którą podaję w przepisie jest raczej niewielka, bo lubię kontrast między słodkim ciastem i kwaskowatymi jabłkami. Jeśli wolicie słodsze nadzienie lub macie ekstremalnie kwaśne owoce, dodajcie więcej cukru. Nie wyobrażam sobie też szarlotki na kruchym cieście bez dodatku cynamonu, ale wiem, że nie wszyscy za nim przepadają. Możecie go podmienić na np. cukier z wanilią.

Sprawdź też inne sprawdzone przepisy na jesienne ciasta:

Tarta ze śliwkami i morelami

Ciasto dyniowe z kremowym nadzieniem

Norweskie bułeczki cynamonowe

Ciasto czekoladowe z gruszkami

Ciasto drożdżowe ze śliwkami i kruszonką

szarlotka na kruchym cieście

Szarlotka na kruchym cieście z waniliową kruszonką

Bajeczna szarlotka na idealnie maślanym, kruchym cieście z pysznym, jabłkowym nadzieniem i delikatną waniliową kruszonką. Pozycja obowiązkowa w jesienne dni!
4.50 na 8 głosów
Drukuj Pin Oceń
Czas przygotowania: 2 godziny
Porcje: 10 porcji

Sprzęt

  • Tortownica o średnicy 25 cm

Składniki 

Ciasto

  • 350 g mąki pszennej tortowej
  • 115 g masła
  • łyżki jogurtu greckiego
  • 1 jajko
  • 75 g cukru
  • 10 g cukru z wanilią

Nadzienie

  • 2 kg jabłek
  • sok z ½ cytryny
  • 2 łyżeczki cynamonu
  • 1⅓ łyżki cukru

Kruszonka waniliowa

  • 30 g masła
  • 10 g cukru z wanilią
  • 25 g cukru
  • 60 g mąki pszennej

Kroki

  • Składniki na ciasto zagnieć szybko na jednolitą masę. Podziel ciasto na dwie, nierówne części – 1/3 i 2/3 całej masy. Obie części zawiń w folię spożywczą. Mniejszą włóż do zamrażarki, a większą do lodówki.
  • Jabłka obierz, wykrój gniazda nasienne. Zetrzyj na tarce (ja lubię na grubych oczkach).
  • Przełóż jabłka na patelnię, skrop sokiem z cytryny i podsmażaj je na małym/średnim ogniu, żeby puściły sok. Po 10 minutach dodaj cukier i cynamon i smaż jeszcze przez 5 minut, aż pozbędziesz się nadmiaru soku.
  • Spód tortownicy wyłóż papierem do pieczenia.
  • Wyjmij ciasto z lodówki. Rozwałkuj je na okrągły placek. Przełóż do tortownicy (boki powinny być wyłożone ciastem do połowy lub 1/3 wysokości). Nakłuj spód widelcem i wstaw ciasto do schłodzenia na 30 minut do lodówki.
  • Po tym czasie wstaw formę do piekarnika rozgrzanego do temperatury 180 stopni (góra – dół) i piecz przez 15 minut.
  • Wszystkie składniki kruszonki umieść w blenderze i zmiksuj szybko, aż uzyskasz konsystencję grubego piasku.
  • Tuż przed wyjęciem spodu z piekarnika, wyjmij pozostałe ciasto z zamrażarki i zetrzyj do miseczki na tarce o grubych oczkach.
  • Wyjmij formę z piekarnika i wyłóż jabłkami. Posyp równomiernie startym ciastem i kruszonką i piecz przez 50 minut.
Przygotowałeś/aś ten przepis?Oznacz @przepisynatalerzu or tag #przepisynatalerzu!
Posiłek: ciasto, deser
Kuchnia: polska
Słowo kluczowe: ciasta, ciasto jesienne, ciasto kruche, ciasto z owocami, jabłecznik, jabłka, szarlotka

Przygotowałeś/aś ten przepis?

Podziel się efektem! Zostaw komentarz poniżej. Nie zapomnij też oznaczyć @przepisynatalerzu i dodać hashtag #przepisynatalerzu na Instagramie i na Facebooku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Oceń przepis




Close
Na-talerzu.pl © Copyright 2020-2023. All rights reserved.
Close
Na-talerzu.pl