Ciasto dyniowe z kremowym nadzieniem to ciasto, które będziecie powtarzać kilkukrotnie w najbliższych tygodniach, gwarantuję! Jest idealnie wilgotne, nie za słodkie i mocno dyniowe.
Natomiast kremowe nadzienie to przysłowiowa wisienka na torcie!
Ciasto dyniowe – przepis na jesienny klasyk
Ciasto dyniowe z kremowym nadzieniem to jedna z tych rzeczy, które po prostu muszą się pojawić w moim domu jesienią. Nie ma nic przyjemniejszego niż słodki aromat pieczonej dyni unoszący się po całym domu. Do tego cynamon, gałka muszkatołowa, wanilia… Aż się rozmarzyłam.
W moim rodzinnym domu obowiązkową pozycją z dyni była zupa dyniowa. Zupa ta pojawiała się w wersji, którą ja uwielbiałam i lubię do dziś, ale dla niektórych jest ona koszmarem z dzieciństwa. Mam na myśli bowiem zupę przygotowywaną na słodko – na mleku, z domowymi, ręcznie robionymi zacierkami, które leciały prosto do garnka z bulgoczącym płynem.
Przygotowywanie tej zupy zostawiam mojej mamie, która robi to bezbłędnie, a sama dynię wykorzystuję na inne sposoby, np. w spaghetti z sosem dyniowym lub dyniowym gnocchi. Został mi chyba jednak sentyment do dyni na słodko, bo nie wyobrażam sobie października bez jakiegoś słodkiego wypieku z jej udziałem.
POLUB NA-TALERZU.PL NA FACEBOOKU
Ciasto dyniowe – jaką dynię wybrać?
Do przygotowania puszystego i jednocześnie wilgotnego ciasta dyniowego z kremowym nadzieniem możemy użyć praktycznie dowolnego rodzaju dyni. Ja najczęściej wykorzystuję dynię zwyczajną lub hokkaido. Dobrze sprawdzi się też tutaj charakterystyczna, ze względu na swoją zieloną skórę, dynia muscat. Nie polecam natomiast dyni piżmowej, która zdecydowanie lepiej nadaje się do zup i sosów.
Do ciasta, które widzicie na zdjęciu użyłam dyni hokkaido. Dzięki niej ciacho miało bardzo intensywny, ciemnopomarańczowy kolor i mocno wyczuwalny smak dyni.
Jak przygotować puree z dyni?
Żeby przygotować to ciasto z dyni z kremowym nadzieniem, musimy najpierw zrobić dyniowe puree.
Jak przygotować puree z dyni? To nic trudnego, ale doliczcie dodatkowe 45 minut oczekiwania na pieczenie.
Dynię należy umyć, przekroić na pół i ułożyć skórą do góry na blasze do pieczenia, wyłożonej papierem do pieczenia. Tak przygotowaną dynię wstawiamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 200 stopni w trybie góra-dół i pieczemy przez 40-45 minut.
Po tym czasie wyjmujemy dynię z piekarnika i pozostawiamy do ostygnięcia.
Gdy będzie już chłodna, wyjmujemy łyżką miąższ ze skóry i przekładamy do blendera. Kilka obrotów i puree gotowe!
Będę natomiast z Wami zupełnie szczera – jestem leniem i najczęściej nie blenduję dyni. Dlaczego? Bo używam najczęściej dyni hokkaido, która tego nie wymaga i mogę ją dodać bezpośrednio do ciasta. Z innymi gatunkami niestety nie można pominąć blendera/malaksera.
Kremowe nadzienie
To puszyste ciasto dyniowe samo w sobie jest już pyszne – wilgotne, idealnie słodkie, z korzennym aromatem. Ale dodatek waniliowego nadzienia dopełnia całości. Bardzo lubię to nadzienie, bo wspaniale komponuje się z korzennym smakiem ciasta, ale też dlatego, że jest bajecznie proste.
Do jego przygotowania wystarczą 4 składniki:
- cukier,
- ekstrakt waniliowy,
- odrobina mąki,
- serek śmietankowy.
Może to być często wykorzystywany w wypiekach serek Philadelphia, ale ja przeważnie decyduję się na jego budżetowego, polskiego brata, czyli serek śmietankowy Twój Smak z Piątnicy. Jest o połowę tańszy, a konsystencja i smak są bardzo podobne do serka Philadelphia.
Sprawdź też inne pomysły na dynię:
Ciasto dyniowe z kremowym nadzieniem i cynamonową kruszonką
Sprzęt
- Keksówka o wymiarach 25 x 12 cm
Składniki
Ciasto
- 200 g puree dyniowego *instrukcja przygotowania poniżej
- 120 g oleju roślinnego
- 2 jaja
- 185 g cukru
- 250 g mąki pszennej
- 1 łyżeczka cynamonu
- 1 łyżeczka gałki muszkatołowej
- ½ łyżeczki imbiru
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- ½ łyżeczki sody
Nadzienie
- 200 g serka śmietankowego typu Philadelphia
- 1 łyżka mąki pszennej
- 80 g cukru
- 15 g cukru z wanilią
Kruszonka
- 30 g masła
- 30 g cukru
- ½ łyżeczki cynamonu
- 55 g mąki pszennej
Kroki
- Suche składniki (oprócz cukru) umieść w misce i wymieszaj.
- W innym naczyniu wymieszaj wszystkie składniki na serowe nadzienie.
- Wszystkie składniki na kruszonkę wymieszaj rękoma albo zmiksuj szybko w blenderze na konsystencję grubego, mokrego piasku.
- W drugiej misce umieść puree z dyni, cukier, jajka i olej i zmiksuj na jasną, puszystą masę.
- Powoli dodawaj suche składniki i miksuj, aż masa będzie jednolita.
- Foremkę wyłóż papierem do pieczenia. Przełóż do niej połowę ciasta i wyłóż masę serową (ja wykładam kleksy łyżeczka po łyżeczce obok siebie i później lekko z wierzchu rozsmarowuję). Przykryj drugą połową ciasta i posyp kruszonką.
- Wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni (góra-dół) i piecz przez ok. 60-70 minut minut.
Wskazówki
Przygotowałeś/aś ten przepis?
Podziel się efektem! Zostaw komentarz poniżej. Nie zapomnij też oznaczyć @przepisynatalerzu i dodać hashtag #przepisynatalerzu na Instagramie!
Ciasto w smaku pyszne, jak dla mnie trochę za dużo cukru. Dam następnym razem mniej. Wyszło mi więcej pulpy i 70 minut okazało się za mało, w środku zakalec. Trzeba będzie dłużej pięć lub w większej temperaturze. Zastanawiałam się czy skórę z dyni tez mam użyć, ale w koncu nie dodałam:-)
Super, że smakowało! To faktycznie jedno ze słodszych ciast na blogu 😉
Ulubione ciasto dyniowe, kolejny sezon z tym super przepisem. Dzięki:)
Bardzo się cieszę 🙂 Pozdrawiam!