Tarta ze śliwkami i morelami to idealny pomysł na słodką na końcówkę lata. Potężna dawka owoców i zdrowy spód z pełnoziarnistej mąki sprawiają, że to ciasto ze śliwkami to idealny zdrowy deser.
Tarta ze śliwkami i morelami czyli smaki końca lata
Tarta rustykalna, nazywana też galette, to bardzo prosty wypiek, z którym powinien poradzić sobie nawet mniej wprawiony, domowy cukiernik. Nie ma tu precyzyjnego dopasowywania ciasta do formy, wcześniejszego podpiekania i innych kroków, które mogą wydawać się skomplikowane.
Długo szukałam dobrego przepisu na zdrowe ciasto ze śliwkami i morelami, ale nic nie przykuło mojej uwagi. Pomyślałam więc, że skoro ostatnio całkiem nieźle wychodzą mi pieczeniowe eksperymenty, spróbuję sama skonstruować prosty przepis na ciasto z owocami.
To ciasto ze śliwkami i morelami jest naprawdę przepyszne – wyraziste, maślane, idealnie kruche ciasto i cała masa pysznych, słodko-kwaśnych owoców. Smakuje wyśmienicie jeszcze ciepłe, dopiero wyjęta z piekarnika.
POLUB NA-TALERZU.PL NA FACEBOOKU
Pełnoziarnista tarta ze śliwkami i morelami – deser na zdrowo
Żeby ta pełnoziarnista tarta ze śliwkami i morelami pojawiła się na Waszym stole, potrzeba tylko kilku produktów. Spód do tarty przygotowujemy z mąki pszennej razowej z niewielkim dodatkiem mąki pszennej jasnej (np. klasycznej szymanowskiej typ 480). Mąka pełnoziarnista jest bardzo wyrazista w smaku i od razu czujemy, że jemy coś zdrowszego i bardziej pożywnego niż zwykłe ciasto z owocami.
Oprócz mąki musi się pojawić oczywiście drugi standardowy składnik ciasta kruchego, czyli masło. Wiem, że w niektórych przepisach fit pojawiają się zamienniki masła – miksy jogurtowe bądź same jogurty. Ja jednak po kilku latach eksperymentów przekonałam się, że to masło to dla mnie obowiązkowy punkt w przepisie na kruche ciasto – nadaje mu niepowtarzalnej kruchości i smaku.
Śliwki i morele – dla zdrowego brzucha i zdrowego serducha
Nie oszukujmy się – owoce jemy przede wszystkim dla ich smaku. Jednak dobrze wiedzieć, że przy okazji dostarczamy organizmowi wielu cennych mikro- i makroelementów.
Śliwki zawierają pektyny (rodzaj błonnika), które działają wspomagającego na pracę układu trawiennego. Mogą się też pochwalić znaczącą zawartością witamin z grupy B oraz witamin C, A i E. W śliwkach znajdują się też cenne polifenole, czyli związki wykazujące silne działanie przeciwnowotworowe i przeciwmiażdżycowe.
Morele są źródłem witamin A, C i E. Zawierają też sporo błonnika, więc podobnie jak śliwki, mają dobry wpływ na układ pokarmowy. Ponadto owoce te są dobrym źródłem flawonoidów, które chronią przed wieloma chorobami, m.in cukrzycą i miażdżycą.
Sprawdź też inne przepisy na ciasta z owocami:
Szybkie ciasto z brzoskwiniami
Szarlotka na kruchym cieście z waniliową kruszonką
Proste ciasto czekoladowe z gruszkami
Pełnoziarnista tarta ze śliwkami i morelami
Składniki
Ciasto
- 180 g mąki pszennej razowej
- 50 g mąki pszennej
- 115 g masła
- 6 łyżek lodowatej wody
- 1⅓ łyżki cukru
- ½ łyżeczki soli
Nadzienie
- 350 g moreli
- 350 g śliwek
- 1½ łyżki cukru
- ½ łyżki skrobi ziemniaczanej
Dodatkowo do posmarowania
- 1½ łyżki roztopionego masła
- ½ łyżki cukru
Kroki
- Wszystkie składniki na ciasto wymieszaj i zagnieć szybko na jednolitą masę. Zawiń w folię spożywczą i włóż do lodówki na pół godziny.
- Śliwki i morele umyj, pozbądź się pestek i pokrój na ćwiartki.
- Przełóż owoce do miski i posyp cukrem oraz skrobią ziemniaczaną.
- Schłodzone ciasto rozwałkuj na okrągły placek o średnicy ok. 35 cm. Środek oprósz delikatnie skrobią, pozostawiając ok. 5 cm brzegu.
- Owoce wymieszaj i wyłóż na część wysypaną mąką.
- Zawiń boki ciasta na owoce i zlep je tak, by nic nie wyciekało. Posmaruj boki roztopionym masłem i posyp cukrem.
- Wstaw do nagrzanego do 200 stopni piekarnika i piecz ok. 40-45 minut.
Przygotowałeś/aś ten przepis?
Podziel się efektem! Zostaw komentarz poniżej. Nie zapomnij też oznaczyć @przepisynatalerzu i dodać hashtag #przepisynatalerzu na Instagramie!