Ogórki małosolne to jeden z moich ulubionych sezonowych przysmaków. Przygotowanie takich ogóreczków jest bardzo proste i zajmuje tylko 15 minut.
Ich pysznym smakiem będziecie mogli się cieszyć już po 24 godzinach.
Ogórki małosolne – smak lata
Macie swoje ulubione smaki lata, które towarzyszą Wam od dzieciństwa? Ja mam kilka takich dań, bez których nie wyobrażam sobie letnich miesięcy – kurki w śmietanie, jagodzianki, placek drożdżowy ze śliwkami i właśnie ogórki małosolne. Bez tych ostatnich lata po prostu nie ma.
W moim rodzinnym domu robiło się zawsze delikatną wersją ogórków małosolnych – z dużą ilością kopru, ale minimalnym dodatkiem czosnku. Taka kombinacja ukształtowała moje kubki smakowe i dlatego, taki sposób przygotowania ogórków sama też praktykuję.
Dlatego w moim przepisie na ogórki małosolne nie znajdziecie całej główki czosnku, jak widziałam w niektórych wersjach, tylko kilka niedużych ząbków.
POLUB NA-TALERZU.PL NA FACEBOOKU
Ogórki małosolne krok po kroku
W czym kisić ogórki?
Ogórki można kisić w słoikach, najlepiej większych, powyżej 1-litra pojemności. Ja od kilku lat korzystam z 3-litrowego słoja kupionego w markecie za 20 złotych i jestem z niego naprawdę zadowolona. Przygotowuję w nim porcję, która starcza na kilka dni kanapek, sałatek i obiadów.
Jeszcze popularniejszym naczyniem do kiszenia ogórków małosolnych są kamionki. Te naczynia nie mają pokrywek, ale wystarczy je przykryć talerzykiem. Najważniejsze jest jednak to, by niezależnie od typu i rozmiaru naczynia, które wybierzemy, było ono czyste i wyparzone.
Ogórki
Do przygotowania małosolniaczków warto wybrać świeże, jędrne ogórki gruntowe. Ja staram się kupować zawsze w sprawdzonym warzywniaku i wybieram raczej mniejsze sztuki – zdecydowanie najlepiej smakują w tej wersji.
Zalewa i dodatki
Aby ogórki małosolne były kruche i smaczne potrzebny jest bazowy zestaw do kiszenia. W jego skład wchodzą:
- gałązki kopru
- korzeń chrzanu
- czosnek
- sól kamienna
- liście chrzanu, wiśni lub porzeczki
W niektórych przepisach pojawiają się jeszcze inne dodatki, takie jak liść laurowy, ziarna gorczycy czy ziele angielskie, ale według mnie są zbędne i bardziej pasują do ogórków konserwowych niż kiszonych, gdzie ich aromat jest też bardziej wyczuwalny.
Zalewę przygotowuję w proporcji 1 litr wody – 1 czubata łyżka soli. Wodę należy zagotować, dodać do niej sól, zamieszać i pozostawić do ostudzenia, by w momencie zalewania ogórków, była w temperaturze pokojowej.
Sprawdź też inne pyszne przepisy kuchni polskiej:
Małdrzyki – krakowskie placki twarogowe
Ogórki małosolne
Sprzęt
- Naczynie do kiszenia – słój lub kamionka – o pojemności min. 3 litry
Składniki
- 1,5 kg ogórków gruntowych
- 5-6 gałązek kopru
- 4-5 ząbków czosnku
- kawałek korzenia chrzanu
- 2-3 liście chrzanu, porzeczki lub wiśni
- 2 litry przegotowanej wody
- 2 czubate łyżki soli
Kroki
- Ogórki opłucz, przełóż do miski i zalej zimną wodą na czas przygotowywania pozostałych składników.
- Wodę zagotuj, rozpuść w niej 2 czubate łyżki soli i zostaw do ostygnięcia.
- Na dole naczynia ułóż połowę kopru, czosnku, pokrojonego na kawałki korzenia chrzanu oraz liści.
- Odcedź ogórki i ułóż je dość ścisło w słoju. Przykryj je resztą dodatków i zalej wodą z solą.
- Przykryj słoik gazą i zaciśnij gumką recepturką. Jeśli robisz ogórki w kamionce, przykryj je talerzykiem.
- Pierwsze ogórki mogą być gotowe już po 24h, ale najlepiej będą smakować po dwóch dniach.
Przygotowałeś/aś ten przepis?
Podziel się efektem! Zostaw komentarz poniżej. Nie zapomnij też oznaczyć @przepisynatalerzu i dodać hashtag #przepisynatalerzu na Instagramie!