Fasolka po bretońsku

Fasolka po bretońsku to jedno z najpopularniejszych, tradycyjnych dań kuchni polskiej. Gotowana fasola odmiany Piękny Jaś z dodatkiem pożywnej kiełbasy i aromatycznego boczku w pysznym sosie pomidorowym to fantastyczny pomysł na obiad dla całej rodziny.

Fasolka po bretońsku – tradycyjny przepis babci

Fasolka po bretońsku to jedno z moich ulubionych wspomnień obiadów w domu moich dziadków. Zapach rozchodził się po całym domu, a smak był niepowtarzalny.

Fasolka po bretońsku z tradycyjnego przepisu babci zawsze była robiona ze świeżej fasoli, namoczonej wieczór wcześniej – nigdy z puszki. Sama nie jestem aż taką tradycjonalistką i zdarza mi się przygotować to danie z fasolą z puszki, ale konsystencja i smak nieco się różnią. Jeśli więc tylko macie czas, pamiętajcie by namoczyć fasolę wieczór wcześniej – naprawdę warto.

Moja babcia miała swoje ulubione proporcje na ten obiad jednogarnkowy i jak dla mnie były bezbłędne, więc dokładnie takie same znajdziecie w przepisie na dole strony.

Jedyna różnica to zmiana koncentratu pomidorowego na przecier pomidorowy. Smak przy zastosowaniu tych składników jest podobny, ale zmienia się konsystencja sosu pomidorowego – przecier sprawia, że sos jest bardziej kremowy i otula pozostałe składniki.

Fasolka po bretońsku

POLUB NA-TALERZU.PL NA FACEBOOKU

Skąd pochodzi fasolka po bretońsku?

Mamy w naszej polskiej kuchni tradycyjnej kilka takich dań, których nazwy brzmią egzotycznie, ale są jak najbardziej rodzimym wymysłem. Tak, patrzę na was, rybo po grecku i kotlecie de volaille. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku fasolki po bretońsku.

Bretania jest jednym z regionów Francji, gdzie popularne jest inne danie z fasoli – cassoulet. To nic innego jak bigos z fasoli z dodatkiem różnych mięs. Możliwe, że właśnie tu można doszukiwać się jakiegoś powiązania.

We Francji znane jest też danie Coco de Paimpol à la bretonne, czyli fasola odmiany Coco de Paimpol w sosie pomidorowym. To kolejna prawdopodobna inspiracja dla potrawy, którą my znamy jak fasolka po bretońsku.

Fasolka po bretońsku

Z czym podawać fasolkę po bretońsku?

U mnie fasolka po bretońsku z tradycyjnego przepisu babci obowiązkowo jest podawana z chlebem, najchętniej razowym. A już idealnie, gdy ma wspaniałą, chrupiącą skórkę!

Możecie też podać ją z ziemniakami lub kaszą gryczaną.

Fasolka po bretońsku

Sprawdź inne pomysły na obiad w tradycyjnym stylu:

Polędwiczki wieprzowe w sosie grzybowym

Leniwe

Gołąbki bez zawijania

Leczo z cukinii

Fasolka po bretońsku

Fasolka po bretońsku

Fasolka po bretońsku to pyszny i pożywny obiad jednogarnkowy, który zasmakuje całej rodzinie. Fasola Piękny Jaś, dobrej jakości boczek i aromatyczna kiełbasa to podstawowe składniki tego tradycyjnego obiadu.
5 na 4 głosów
Drukuj Pin Oceń
Czas przygotowania: 12 hours
Czas gotowania: 2 hours 30 min.
Czas przygotowania: 14 hours 30 min.
Porcje: 8

Składniki 

  • 400 g fasoli Piękny Jaś
  • 400 g kiełbasy
  • 250 g boczku
  • 1 cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • 2 liście laurowe
  • 4 ziarna ziela angielskiego
  • 400 g pomidorów krojonych*
  • 200 g passaty pomidorowej
  • łyżki majeranku
  • łyżeczki słodkiej papryki
  • sól, pieprz

Kroki

Wieczór wcześniej

  • Przepłucz suchą fasolą pod zimną, bieżącą wodą. Przesyp ją do garnka i zalej zimną wodą, na minimum 10 cm ponad poziom fasolki (fasola wchłonie wodę i napęcznieje).

W dniu przygotowania

  • Odcedź i przepłucz fasolkę i zalej świeżą wodą. Dodaj liście laurowe oraz ziele angielskie i gotuj na małym ogniu przez ok 1½ godziny, aż fasolka będzie miękka..
  • W międzyczasie pokrój boczek w kostkę (skórę usuń), kiełbasę w plasterki lub półplasterki, posiekaj cebulę i czosnek.
  • Przełóż boczek na zimną patelnię. Włącz pod nią średni ogień, by wytopić tłuszcz z boczku.
  • Gdy boczek zrobi się rumiany, dodaj kiełbasę i wymieszaj. Następnie dodaj cebulę i smaż przez 5 minut. Pod koniec smażenia dodaj czosnek i przełóż całość do garnka z fasolą.
  • Dodaj do garnka krojone pomidory, przecier pomidorowy, majeranek, paprykę, sól i pieprz. Gotuj na małym ogniu jeszcze przez 20 minut, regularnie mieszając.
  • Podawaj z kromką świeżego chleba.

Wskazówki

*W sezonie krojone pomidory z puszki możesz zastąpić 1  kg świeżych pomidorów. Wystarczy je sparzyć, obrać ze skórki i pokroić w niedużą kostkę.
Przygotowałeś/aś ten przepis?Oznacz @przepisynatalerzu or tag #przepisynatalerzu!
Posiłek: obiad
Kuchnia: polska, tradycyjna
Słowo kluczowe: biała fasola, boczek, fasola, fasolka po bretońsku, kiełbasa, klasyczny obiad, kuchnia polska, obiad bez węgli, obiad dla rodziny, obiad jednogarnkowy, obiad na dwa dni, obiad z fasolą, pomysł na letni obiad, prosty obiad, prosty przepis, rodzinny obiad, tani obiad, tradycyjne potrawy

Przygotowałeś/aś ten przepis?

Podziel się efektem! Zostaw komentarz poniżej. Nie zapomnij też oznaczyć @przepisynatalerzu i dodać hashtag #przepisynatalerzu na Instagramie i na Facebooku!

5 from 4 votes (4 ratings without comment)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Oceń przepis




Close
Na-talerzu.pl © Copyright 2020-2024. All rights reserved.
Close
Na-talerzu.pl