Jak zrobić idealne ciasto na pierogi? To pytanie, zwłaszcza przed Świętami Bożego Narodzenia, wraca co roku jak bumerang.
Dlatego koniecznie zapisz sobie ten prosty, niezawodny przepis, by Twoje pierogi zawsze wychodziły pyszne, miękkie i delikatne.
Jak zrobić dobre ciasto na pierogi?
Przez lata testowałam rozmaite przepisy na ciasto pierogowe. Próbowałam wersji z masłem, z jajkiem, z zimną wodą, z letnią, a nawet ze śmietaną. Okazuje się jednak, że w tym wypadku prostota jest kluczem do sukcesu.
Według mnie idealne ciasto na pierogi to tylko 4 składniki: mąka, gorąca woda, olej i sól. Nic więcej nie potrzeba, by przygotować pyszne, delikatne pierogi z cienkim ciastem, które ani się nie ciągnie, ani nie klei się podczas krojenia.
Sprawdzi się idealne zarówno w pierogach wytrawnych, jak i tych na słodko.
POLUB NA-TALERZU.PL NA FACEBOOKU
Jak zrobić pierogi, żeby się nie rozklejały?
Rozpadające się pierogi to częsty problem, zwłaszcza u początkujących domowych kucharzy. Co więc zrobić, żeby farsz z pierogów nie wypływał podczas gotowania?
Sprawa jest tak naprawdę prosta. Po pierwsze, nie przesadzajmy z mąką. Nie powinno być jej za dużo w samym cieście, trzeba też rozsądnie podsypywać podczas rozwałkowywania. Nadmiar mąki na pierogowych krążkach sprawi, że nie uda się ich nam solidnie skleić.
Druga sprawa to bardzo dokładne sklejenie brzegów. Dociśnijcie je naprawdę mocno, dopiero później możecie nadać pierożkom piękny, ozdobny wzór.
I punkt trzeci – nie nakładajcie zbyt dużo farszu. Wiadomo, napakowane pierogi to jest to, co wszyscy lubimy najbardziej, ale nawet idealne ciasto na pierogi nie poradzi sobie z za dużą ilością nadzienia.
Idealne ciasto na pierogi – wskazówki
Na koniec garść wskazówek, dzięki którym za każdym razem przygotujesz idealne ciasto na pierogi.
Jaka mąka na pierogi? Polecam mąkę typ 500, często występującą też pod nazwą poznańska. Taka mąka ma średnio 10-11 g białka w 100 g i jest idealna do przygotowania elastycznego ciasta.
Nie bój się gorącej wody. Dodatek bardzo ciepłej wody zaparza mąkę. W efekcie pozwala uzyskać zdecydowanie bardziej miękkie, elastyczne i delikatne ciasto na pierogi niż gdybyśmy użyli zimnej wody.
Niech ciasto odpocznie. Po wyrobieniu, przełóż ciasto do miski, przykryj szczelnie folią spożywczą, by nie wyschło i zostaw je w temperaturze pokojowej na minimum 20 minut. To sprawi, że wałkowanie pójdzie bez problemu.
Sprawdź też inne pomysły na tani obiad:
Soczysty pieczony kurczak w maślance
Idealne ciasto na pierogi
Składniki
- 500 g mąki pszennej typ 500
- 250 ml gorącej wody
- 2 łyżki oleju
- ¾ łyżeczki soli
Kroki
- Przesyp mąkę na stolnicę, dodaj sól. Wlej większość wody i olej i zacznij zagniatać ciasto.500 g mąki pszennej, 250 ml gorącej wody, 2 łyżki oleju, ¾ łyżeczki soli
- Gdy składniki zaczną się łączyć w jednolitą masę, dolewaj powoli pozostałą wodę i zagnieć do uzyskania gładkiego ciasta.
- Przełóż ciasto do miski i przykryj folią spożywczą. Odstaw na 15-20 minut na blat.
- Po tym czasie podziel ciasto na części, każdą rozwałkuj na cienki placek (gdy wałkujesz jedną, pozostałe części czekają w misce pod przykryciem, by ciasto nie wysychało), wykrawaj foremką lub szklanką kółka.
- Nałóż łyżeczkę farszu na wykrojone kółko i dokładnie zlep brzegi palcami.
- Wrzucaj gotowe pierogi na gotującą się, osoloną wodę i gotuj przez 1-2 minuty od wypłynięcia.
Przygotowałeś/aś ten przepis?
Podziel się efektem! Zostaw komentarz poniżej. Nie zapomnij też oznaczyć @przepisynatalerzu i dodać hashtag #przepisynatalerzu na Instagramie i na Facebooku!
500 to jest wrocławska, poznańska jest 450
No nie, bo 450 to tortowa. 500 to poznańska i wrocławska.