Lebkuchen to rozpływające się w ustach, pachnące korzennymi przyprawami pierniki. Możecie je przygotować nawet tydzień przed świętami i będziecie pewni, że na wigilijny stół podacie przepyszne, miękkie pierniczki.
Lebkuchen – miękkie pierniczki
Lebkuchen to moje odkrycie sprzed kilku lat. Nie wyobrażam sobie Świąt bez nich. Ten miodowo-orzechowo-korzenny smak jest po prostu nie do podrobienia!
W kraju swojego pochodzenia, czyli w Niemczech, lebkuchen produkowane są w wielu rodzajach, które różnią się od siebie proporcjami poszczególnych składników. Wszystkie łączy jednak kilka elementów:
– Duża zawartość miodu. Lebkuchen zawierają zawsze dużo substancji słodzących, przede wszystkim miodu. Miód nadaje pierniczkom charakterystyczny smak i lekko ciągnącą się konsystencję.
– Im więcej przypraw, tym lepiej. W tych pierniczkach nie żałujemy przypraw. Nuty cynamonu, kardamonu, anyżu, goździków, ziela angielskiego i imbiru są bardzo mocno wyczuwalne zarówno w zapachu (dom podczas pieczenia lebkuchen pachnie obłędnie!), jak i w smaku.
– Orzechy zamiast mąki. W przepisach na lebkuchen część mąki zastępuje się zmielonymi orzechami, np. migdałami. Uznaje się, że im większa zawartość orzechów, tym wyższej jakości jest piernik.
POLUB NA-TALERZU.PL NA FACEBOOKU
Co zrobić, żeby pierniczki zmiękły?
Ze względu na dużą zawartość miodu i oleiste orzechy, przy niewielkiej ilości skrobi, lebkuchen stają się miękkie bardzo szybko po upieczeniu. Jeśli obawiacie się jednak, że Wasze pierniczki nie będą idealnie mięciutkie do Świąt, mam dla Was sprawdzony, niezawodny sposób, żeby pierniki zmiękły.
Sposób przechowywania. Po pierwsze każde pierniczki, nie tylko lebkuchen, należy przechowywać w zamkniętych opakowaniach. Ja zawsze przekładam je metalowych puszek.
Skórka z jabłka. Do puszek z piernikami zawsze wkładam skórkę z jabłka, która dodaje wilgoci i bardzo przyspiesza proces mięknięcia.
Pamiętajcie tylko, żeby wkładać ją tak, by nie dotykała pierniczków, bo lukier może się odbarwić i spłynąć. Skórkę warto też dość często zmieniać, bo – jak to obierki – będzie się po pewnym czasie psuć.
Lebkuchen – najważniejsze składniki
Miód. Nie zdziwcie się, ale w tym przepisie jest ponad pół kilograma miodu! Przyznaję, że jest to przepis na ok. 80 pierniczków, ale ilość miodu i tak może powalić na kolana.
Do tego przepisu najczęściej używam miodu delikatnego w smaku – lipowego czy wielokwiatowego, ale możecie eksperymentować z bardziej intensywnymi smakami, jak gryczany czy spadziowy.
Migdały. Migdałami zastępujemy część mąki. Do przepisu potrzebujemy niecałe 200 g zmielonych orzechów. Jeśli macie ochotę na pierniczki o mocniejszym smaku i aromacie, podprażcie migdały przed zmieleniem w piekarniku.
Mąka pszenna. W najbardziej klasycznych przepisach na lebkuchen, udział mąki jest naprawdę niewielki. We współczesnych przepisach jest jej nieco więcej, by ułatwić kucharzom amatorom pracę z ciastem. Warto jednak użyć mąki o mniejszej zawartości skrobi, czyli np. mąki tortowej, dzięki czemu pierniczki będą delikatniejsze i bardziej puszyste.
Masło. Żeby konsystencja i smak ciasta były idealne, warto użyć masła o zawartości tłuszczu min. 82%. Wszelkie miksy tłuszczowe i popularne margaryny do pieczenia, mogą negatywnie wpłynąć na smak pierniczków.
Przyprawy. Lebkuchen mają intensywny, korzenny aromat. Uzyskujemy go dodając przyprawy takie jak: cynamon, goździki, anyż, kardamon czy ziele angielskie. Możecie też użyć gotową przyprawę do piernika, ale zwróćcie uwagę na to, by nie zawierała niepotrzebnych wypełniaczy, np. mąki, kakao czy cukru.
Skórka pomarańczowa. Kandyzowana skórka pomarańczowa stanowi idealną przeciwwagę dla mocnych, korzennych przypraw. Wspaniale podkreśla smak pierników.
Sprawdź też inne sprawdzone przepisy na Święta Bożego Narodzenia:
Pepparkakor – kruche szwedzkie pierniczki
Pierniczki alpejskie – miękkie od razu po upieczeniu
Świąteczne ciasto czekoladowe ze śliwkami
Lebkuchen. Miękkie niemieckie pierniczki
Składniki
- 570 g miodu
- 170 g masła
- 500 g mąki
- 170 g mielonych migdałów
- 2 łyżeczki cynamonu
- 3 łyżeczki przyprawy do piernika
- 1 łyżeczka sody
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 100 g kandyzowanej skórki z pomarańczy
Lukier
- cukier puder
- kilka łyżeczek gorącej wody
Kroki
- Mąkę, orzechy, przyprawy, sodę i proszek do pieczenia wymieszaj w misce.
- Miód i masło podgrzej w garnku na małym ogniu, aż masło się rozpuści.
- Wlej ciepły miód z masłem do mąki, dodaj skórkę pomarańczową i dokładnie wymieszaj.
- Odstaw ciasto do całkowitego ostygnięcia.
- Formuj z ciasta kulki o średnicy ok. 3 cm (ciasto jest lepiące, więc może pomagać sobie łyżkami) i układaj je na blasze do pieczenia wyłożonej papierem. Układaj je w dość dużej odległości od siebie, bo mocno rosną i rozkładają się na blaszce.
- Włóż uformowane pierniczki do piekarnika nagrzanego do 180 stopni (góra-dół). Piecz je przez 11-12 minut. Po wyjęciu blachy z piekarnika, poczekaj 2-3 minuty z przełożeniem lebkuchen na kratkę do studzenia, bo są baaardzo miękkie (ja nawet po tym czasie i tak często pomagam sobie łopatką).
Lukrowanie
- Wymieszaj cukier puder z wodą za pomocą trzepaczki, aż do uzyskania pożądanej konsystencji.
- Maczaj pierniczki w lukrze i przekładaj na kratkę, żeby lukier zastygł.
- Gdy lukier będzie już twardy, przełóż pierniczki do metalowych puszek i włóż do nich skórki z jabłka, żeby przyspieszyć mięknięcie. Pamiętaj, by układać obierki w taki sposób, by nie dotykały lukru.
Wskazówki
Przygotowałeś/aś ten przepis?
Podziel się efektem! Zostaw komentarz poniżej. Nie zapomnij też oznaczyć @przepisynatalerzu i dodać hashtag #przepisynatalerzu na Instagramie i na Facebooku!