Ile piec pizzę? Wskazówki + przepis na domową pizzę

Artykuł sponsorowany

Każdy z nas kojarzy to włoskie danie, a większość je bardzo lubi. Włoska pizza neapolitańska jest gotowa w ciągu dwóch – trzech minut, gdy przygotowuje się ją w piecu. W domu mamy do dyspozycji najczęściej tylko piekarnik. Jednak przy pewnej modyfikacji czasu pieczenia on nam w zupełności wystarczy. Ile piec pizzę w piekarniku? Przeczytaj!

Włoskie kulinaria są lubiane na całym świecie, a pizza to chyba najsłynniejsze danie rodem ze słonecznego kraju. Elementem, który decyduje o jakości pizzy, jest dobre ciasto. Najczęściej to placek z mąki, wody i drożdży. Niektóre rodzaje pizzy bazują na cieście francuskim, tortilli albo papce z kalafiora (wersja stworzona przez dietetyków).

Na placku są układane dodatki. W pierwotnej wersji pizza była jedzeniem dla ubogich, więc wyglądała inaczej niż w dzisiejszych restauracjach. Z tych czasów został sos pomidorowy. Poza tym mamy do wyboru cały szereg dodatków: mięso (najczęściej kurczak lub wieprzowina), owoce morza, warzywa, grzyby, również niektóre owoce (chociażby sławetny ananas, dla wielu bardzo smaczny na pizzy). No i oczywiście niezbędny jest ser! W większości przepisów to mozzarella, ale pojawiają się też inne wersje tego nabiału.

Piekarnik elektryczny do zabudowy Kernau KBO 1280.1 TC COPPER
Piekarnik elektryczny do zabudowy Kernau KBO 1280.1 TC COPPER
(źródło: https://www.kernau.com/produkt/piekarnik-kbo-1280-1-tc-copper.html)

W jakiej temperaturze piec pizzę?

Temperatura pieczenia tradycyjnej pizzy neapolitańskiej dochodzi do 500°C. Osiąga się ją w specjalnym piecu opalanym drewnem. W domu nie mamy takiej możliwości (chyba że ktoś ma wybudowany piec do pizzy np. w ogrodzie). Piekarniki elektryczne przeważnie osiągają najwyższą temperaturę 230-250 stopni. W lepszych modelach możemy znaleźć informację o temperaturze ok. 300, a nawet 330 stopni. Jeśli jesteś smakoszem pizzy, wybierz urządzenie z wyższym zakresem. Natomiast jeśli masz słabszy piekarnik, nie martw się. Wiele przepisów zakłada pieczenie pizzy właśnie w 250 stopniach Celsjusza.

Aby jeszcze lepiej przyrządzić danie, kup kamień do pizzy. Kumuluje on ciepło i oddaje do placka. Włóż go do piekarnika i włącz grzanie od dołu. Uruchom termoobieg, żeby zwiększyć temperaturę. Blachę z kamieniem wstaw na średni, a samą blaszkę na najniższy poziom drabinek.

Pamiętaj, żeby wkładać placek do już rozgrzanej komory. Obecnie czas nagrzewania piekarnika jest krótki, ale jeśli korzystasz z kamienia, musisz poczekać na jego rozgrzanie. To zajmie ok. pół godziny.

Obecnie produkowane piekarniki coraz częściej mają funkcję „Pizza”. Jej działanie polega na jak najlepszym dobraniu ustawień do pieczenia tego włoskiego przysmaku. Wtedy wystarczy ją tylko włączyć, a piekarnik sam będzie wiedział, jak sobie poradzić z zawartością, żeby była jak najsmaczniejsza.

Piekarnik elektryczny do zabudowy Kernau KBO 1280.1 TC GUN METAL
(źródło: https://www.kernau.com/produkt/piekarnik-kbo-1280-1-tc-gun-metal.html)

Ile piec pizzę? Czas pieczenia w zależności od grubości ciasta

Wiemy już, jaka temperatura jest dobra do upieczenia pizzy i że da się ją osiągnąć w domowych warunkach. Teraz zastanówmy się, ile trzeba czekać, aż będziemy mogli ją zjeść. Jak długo piec pizzę w piekarniku? To zależy od jej wielkości i grubości. Tradycyjny sposób zakłada trzymanie jej w piecu bardzo krótko, ok. 2-3 minut. W piekarniku musimy dać jej trochę więcej czasu.

Temperatura 250°C:

 • pizza na cienkim cieście – od 3 do 5 minut,
 • pizza na grubym cieście – ok. 10 minut.

Temperatura 220°C:

 • cienkie ciasto – ok. 10 minut,
 • średnie ciasto – ok. 15 minut,
 • grube ciasto – ok. 25 minut.

Najważniejsze jest, aby ciasto było sprężyste i delikatnie chrupiące na brzegach (ale nie przesuszone), a ser rozciągliwy. Czasem oczywiście się zdarzy, że trzeba potrzymać placek jeszcze dłużej niż w powyższym wypunktowaniu. Wszystko zależy od wielkości i grubości ciasta oraz ilości dodatków na nim. Pierwsze pizze robione w domach w Polsce bardziej przypominały grubą focaccię z wieloma dodatkami. Te placki trzeba było piec ponad pół godziny.

Piekarnik elektryczny do zabudowy Kernau KBO 1074.1 PT B
(źródło: https://www.kernau.com/produkt/piekarnik-elektryczny-kbo-1074-1-pt-b.html)

Jak przygotować pizzę? Prosty przepis na domowe danie

Coraz częściej samodzielnie robimy to włoskie danie. Dlatego w Internecie roi się od przepisów na dobre ciasto na pizzę. Nie podamy tutaj kolejnego przepisu, wymienimy jedynie składniki. Ich proporcje zależą od upodobań, a łącząc propozycje z różnych przepisów, można wskazać pewne zakresy ilości.

Składniki na ciasto – zakresy wartości:

 • 250-380 g mąki – najlepiej takiej z oznaczeniem „00” (opisanej jako mąka na pizzę)
 • 25 g świeżych drożdży / 7 g drożdży w proszku (czasem mniej)
 • 150-200 ml ciepłej wody
 • min. 3 łyżeczki, a maks. nawet 3 łyżki oliwy z oliwek
 • 0,5-1 łyżeczki cukru
 • 0,5-1 łyżeczki soli

Można również dodać do ciasta oregano albo zioła prowansalskie.

Przygotowanie pizzy wygląda jak poniżej. Najważniejsze, aby mieć dobrą mąkę i świeże drożdże, które będą ładnie rosnąć.

 • Drożdże włóż do nieco większej miski, połącz z cukrem i odrobiną mąki, a całość zalej ciepłą wodą. Woda nie może być gorąca, bo drożdże nie wyrosną.
 • Odstaw miskę na ok. 10-15 min. Rozczyn zacznie rosnąć. Aby drożdże lepiej pracowały, możesz przykryć naczynie.
 • Przesiej mąkę, aby była bez grudek. Dodaj do niej sól i oliwę. Na koniec wlej zaczyn. Zagnieć ciasto i wyrabiaj je, aż będzie sprężyste. Może to potrwać ok. 20 min.
 • Włóż ciasto do większej miski i przykryj czystą ściereczką. Odstaw do wyrośnięcia w ciepłe miejsce. Ciasto będzie rosło ok. 30-60 minut.
 • Pamiętaj o włączeniu piekarnika! Jeśli masz kamień do pizzy, musisz to zrobić odpowiednio wcześniej.
 • Gdy minie ten czas, a ciasto wyraźnie się powiększyło, wyjmij je i zagnieć przez chwilę. Uformuj je rękami – nie wałkuj. Rozciągaj placek i nadaj mu wybrany kształt.
 • Nałóż dodatki. Przede wszystkim sos pomidorowy i ser. Resztę składników według uznania. Standardowe zestawy to szynka, pieczarki, cebula, papryka lub smażony kurczak, cebula, oliwki, kukurydza. Nietypowym zestawieniem może być np. boczek + oscypek + żurawina albo wędzona szynka + bakłażan + oliwki.

Włóż danie do piekarnika. Teraz już wiesz, ile piec pizzę – wybierz odpowiedni czas z naszego zestawienia. Już po paru albo parunastu minutach możesz cieszyć się pyszną domową pizzą.

Close
Na-talerzu.pl © Copyright 2020-2023. All rights reserved.
Close
Na-talerzu.pl