Słony karmel to jeden z moich ulubionych dodatków do ciast, tortów, lodów, deserów, czy nawet popcornu. Z tym przepisem przygotujecie ten obłędny, karmelowy sos w domu. Wystarczy 10 minut i gotowe!
Jak zrobić słony karmel – niezbędnik
Przygotowanie słonego karmelu w domu jest zdecydowanie prostsze niż mogłoby się wydawać.
Do zrobienia solonego karmelu wystarczą tylko 4 składniki:
- cukier,
- masło,
- śmietana kremówka
- sól
Niezbędny jest również rondel lub nieduży garnek z grubym dnem lub z nieprzywierającą powłoką. Dzięki temu nie musicie się obawiać, że sos się przypali.
Przyda się również silikonowa szpatułka, która będzie pięknie zbierać skarmelizowany cukier z zagłębień garnka, co pozwoli na uzyskanie idealnie gładkiego, kremowego solonego karmelu.
POLUB NA-TALERZU.PL NA FACEBOOKU
Najważniejsze wskazówki
By nasz słony karmel nie przypalił się, miał idealny smak i kremową konsystencję, warto pamiętać o poniższych wskazówkach:
Podgrzewaj cukier na małym ogniu, by zminimalizować ryzyko przypalenia.
Pilnuj koloru cukru podczas rozpuszczania. W pierwszym kroku rozpuszczamy cukier w garnku. Może się zdarzyć, że stoimy przy garnku, mieszamy, a cukier cały czas nie jest w pełni rozpuszczony, choć zaczyna powoli nabierać niebezpiecznie ciemnego koloru. Wtedy polecam zdjąć go z ognia i pomieszać chwilę bez podgrzewania – cukier powinien się w końcu rozpuścić. Najważniejsze to nie dopuścić do tego, by cukier się przypalił – naszym celem jest bursztynowy kolor i delikatny, słodki zapach.
Zbieraj cukier ze ścianek garnka podczas rozpuszczania. W przeciwnym wypadku cukier ten może się przypalić i sprawić, że karmel będzie gorzki.
Dokładnie połącz masło i cukier. Kolejnym krokiem po rozpuszczeniu cukru jest dodanie masła. I tu uwaga – po dodaniu tłuszczu masa będzie mocno bąbelkować i może pryskać, więc uważajcie na poparzenia! Jednocześnie trzeba ją naprawdę intensywnie mieszać, by połączyła się w kremową całość. Śmietankę dodaj dopiero, gdy masa jest jednolita.
Solony karmel – z czym podawać?
Sos karmelowy to fantastyczna polewa do ciast. Dowodem na to jest jeden z moich ulubionych serników, czyli sernik z białą czekoladą i solonym karmelem – prawdziwe niebo w gębie!
Solony karmel możecie też dodawać do deserów w pucharkach, lodów czy popcornu na słodko.
Po przełożeniu gotowego sosu do słoika, przechowujcie go w lodówce do 3 tygodni.
Sprawdź też inne pomysły na pyszne desery i ciasta:
Deser z musem kajmakowym i jagodami
Pączki z serka homogenizowanego
Słony karmel
Składniki
- 200 g cukru
- 80 g masła
- 120 ml śmietany kremówki
- ½ łyżeczki soli
Kroki
- Cukier wsyp do garnka z grubym dnem i/lub nieprzwierającą powłoką. Podgrzewaj go na małym ogniu, cały czas mieszając i zbierając dokładnie z boków garnka. Mieszaj, aż cukier się rozpuści i będzie miał złoto-bursztynowy kolor.
- Dodaj masło (uwaga, może pryskać!) i intensywnie wymieszaj, aż powstanie jednolita masa.
- Dodaj śmietanę i dokładnie wymieszaj (ok. 1 minutę).
- Wsyp sól i wymieszaj.
- Przełóż do słoików. Po wystudzeniu przechowuj w lodówce.
Przygotowałeś/aś ten przepis?
Podziel się efektem! Zostaw komentarz poniżej. Nie zapomnij też oznaczyć @przepisynatalerzu i dodać hashtag #przepisynatalerzu na Instagramie i na Facebooku!
Ekspresowe wykonanie. Niebo w gębie
Jak dużo wychodzi tej polewy ? Na jaki rozmiar blaszki ? Mniej więcej?
Średnio 2-3 tortownice średnicy 24 cm 🙂
Mam pytanie – cukier bardzo długo nie chce się rozpuszczać, a jak tylko zacznie to się krystalizuje i te kryształki już nie dają się rozpuścić. Jaka może być przyczyna?