Sabich (lub sabih) to popularne danie izraelskiej kuchni ulicznej. To kanapka faszerowana plastrami grillowanego bakłażana, jajkiem, sosem tahini, hummusem i aromatyczną pastą zhug. Zakochacie się w tej mieszance smaków!
Sabich – street food z ulic Tel-Awiwu
Gdy mowa o izraelskim street foodzie, większość z Was pewnie myśli o falafelach i hummusie. A jest jeszcze jedna rzecz, i to prawdziwa perełka. Przed Wami sabich.
Ta wyjątkowa kanapka łączy w sobie wiele smaków i tekstur. Jest tu lekko chrupiący, ale lekki jak chmurka chlebek pita, mięsisty bakłażan, delikatne jajko na twardo, aksamitny sos z tahini, delikatny hummus i pikantna pasta ziołowa zhug. Tak, to wszystko mieści się w jednej bułce.
POLUB NA-TALERZU.PL NA FACEBOOKU
Historia kanapki sabich
Sabich przywędrował do Izraela wraz Irakijskimi imigrantami w latach 50. To oni przywieźli ze sobą zwyczaj jedzenia przygotowanych dzień wcześniej bakłażanów i jajek.
Co do nazwy kanapki, znane są dwie teorie. Pierwsza z nich mówi, że pochodzi od arabskiego słowa sabah, oznaczającego poranek. Druga, popularniejsza wersji, głosi, że nazwa pochodzi od imienia irakijskiego imigranta, który jako pierwszy sprzedawał ten street food w mieście Ramat Gan. Knajpka założona w 1961 roku przez Sabicha Zvi Halaba funkcjonuje do dziś.
SPRAWDŹ TEŻ: Inne sprawdzone przepisy na dania wegetariańskie znajdziesz w zakładce WEGE
Ottolenghi, my master
Przepis na sabich podpatrzyłam u słynnego szefa kuchni Yotama Ottolenghiego. Wykorzystałam tu jego przepis na chlebek pita i dodałam od siebie hummus.
Miłośnikom ostrych potraw na pewno spodoba się dodatek pikantnej pasty zhug. Jest naprawdę ostrrrrra! Wszystkim o delikatniejszych podniebieniach polecam zmniejszyć ilość papryczki chili. Ja za kolejnym razem tak zrobiłam i nie żałowałam 😉
Sabich
Składniki
- 2 bakłażany
- 4 chlebki pita
- 4 jajka ugotowane na twardo
Sos tahini
- 100 g pasty tahini
- 80 ml wody
- 20 sok z 1 cytryny
- 1 mały ząbek czosnku
- szczypta soli
Sałatka warzywna
- 2 pomidory
- 1 ogórek
- 2 dymki
- 1½ łyżeczki siekanej natki pietruszki
- sok z ½ cytryny
- 1 łyżka oliwy
Zhug
- 35 g kolendry siekanej
- 20 g natki pietruszki siekanej
- 2 zielone papryczki chili
- ½ łyżeczki kuminu
- ¼ łyżeczki kardamonu
- szczypta soli
- szczypta cukru
- 2 ząbki czosnku rozgniecione
- 3 łyżki oliwy
- 2 łyżki wody
Kroki
Sos tahini
- Przeciśnij ząbek czosnku przez praskę. Wymieszaj go w miseczce z tahini, solą, wodą i sokiem z cytryny. Jeśli jest zbyt intensywny, dodaj jeszcze 1-2 łyżki wody i sok z drugiej połówki cytryny. Odstaw.
Zhug
- Wszystkie składniki włóż do blendera i zmiksuj na gładką pastę. Odstaw.
Sałatka warzywna
- Pomidory i ogórki pokrój w drobną kostkę i przełóż do miseczki. Dodaj drobno posiekaną dymkę, natkę pietruszki, sok z cytryny, sól, pieprz i oliwę. Wymieszaj i odstaw.
Jajka
- Ugotuj jajka na twardo (7-8 minut). Obierz i pokrój w plastry.
Bakłażan
- Obierz bakłażana z czterech stron tak, żeby jego skóra wyglądała jak paski zebry. Pokrój go na 2,5-cm plastry.
- Rozgrzej oliwę na patelni (grillowej lub tradycyjnej). Smaż bakłażana przez 6-8 minut, do zrumienienia po obu stronach. Przełóż go na ręcznik papierowy, żeby wchłonął nadmiar tłuszczu.
Kanapka
- Zrób kieszonkę w chlebie pita. Wysmaruj ją sosem tahini*, ułóż na niej na zmianę bakłażana i jajka. Dodaj sałatkę, zhug i jeszcze trochę sosu z tahini.
Wskazówki
Przygotowałeś/aś ten przepis?
Podziel się efektem! Zostaw komentarz poniżej. Nie zapomnij też oznaczyć @przepisynatalerzu i dodać hashtag #przepisynatalerzu na Instagramie i na Facebooku!
Witam, czy sabih mozna mrozic?
Raczej nie mroziłabym sabih w całości. Pozdrawiam, Agnieszka
Najlepszy Sabih jaki jadłem to w Jerozolimie na shamai Road na starym mieście, zawsze kolejki miejscowychaż miło popatrzeć na Pana który to robi w perfekcyjny i niesamowicie szybki sposób.