Panna cotta to bardzo popularny włoski deser z gotowanej śmietanki. Ma kremową, bogatą, aksamitną konsystencję, a jego przygotowanie zajmuje tylko kilka minut i wymaga jedynie 5 składników.
Panna cotta – klasyczny deser kuchni włoskiej z Piemontu
Dokładna historia powstania tego deseru nie jest znana. Panna cotta (wł. gotowana śmietanka) pierwszy raz pojawia się we włoskich książkach kucharskich dopiero w latach 60. XX w.
Według niektórych źródeł jej twórcą jest Węgierka, która żyła na terenie północnych Włoch na początku XX w. Zgodnie z inną historią deser ten powstał na bazie francuskiego przepisu na fromage bavarois autorstwa Marie-Antoine Carême, jednego z prekursorów stylu grande cuisine. Jedyną różnicą jest to, że w przepisie Carême’a jest wcześniejsze ubijanie części śmietany.
Pewne jest natomiast, że panna cotta cieszy się największą popularnością właśnie na północy Włoch, a zwłaszcza w regionie Piemontu. W 2001 roku deser trafił na listę tradycyjnych, włoskich produktów spożywczych PAT (Prodotti agroalimentari tradizionali italiani), zatwierdzanej przez Ministerstwo Polityki Rolnej, Żywnościowej i Leśnej.
POLUB NA-TALERZU.PL NA FACEBOOKU
Panna cotta – gotowana śmietanka
W tradycyjnym przepisie zatwierdzonym przez włoskie Ministerstwo Rolnictwa znajdziemy 6 produktów:
- śmietanę kremówkę,
- cukier,
- likier (rum, koniak, marsala lub grappa),
- żelatynę,
- laski wanilii
- i mleko (opcjonalnie).
W przepisie, który znajdziecie poniżej, pomijam tylko dodatek alkoholu, by panna cotta była jak najbardziej przyjazna dla wszystkich – dzieci, kobiet w ciąży i wszystkich, którzy alkoholu muszą lub po prostu starają się unikać.
Na szczęście różnica w smaku jest niezauważalna, a to co najważniejsze, czyli kremowa, bogata konsystencja i waniliowo-śmietankowy aromat, pozostają bez zmian.
Idealnie kremowa panna cotta – wskazówki
Panna cotta, która jest delikatna, kremowa, a nie galaretowata i ma idealnie wyważony, waniliowo-śmietankowy smak to jest to! Jak ją przygotować? Wystarczy, że będziesz pamiętać o kilku punktach.
Dobra śmietana
Szukajcie w sklepach śmietany o zawartości tłuszczu 36% (30% też da radę, ale im więcej tłuszczyku, tym bardziej kremowy deser) i bez niepotrzebnych dodatków. W składzie powinna być tylko śmietanka i ew. żywe kultury bakterii. Stabilizatorom i zagęstnikom mówimy stanowcze nie.
Tłuste mleko
Jak widzicie, panna cotta nie jest fit deserem – tutaj im więcej tłuszczu, tym lepiej 😉 I to potwierdza się też w przypadku mleka. Wybierzcie to o zawartości min. 3,2 % tłuszczu.
Wanilia
Dla najlepszego, najbardziej naturalnego i wyrazistego smaku użyjcie lasek wanilii. Zamiennikiem może być dobrej jakości ekstrakt waniliowy (mój ulubion to Nielsen-Massey). Nie polecam sztucznych aromatów ani cukru wanilinowego, które mają sztuczny, chemiczny smak i zapach.
Ostrożnie z ogniem
Ostatnia, kluczowa zasada w przygotowywaniu tego deseru – uważaj, by nie zagotować masy. Podgrzewaj śmietanę z dodatkami na bardzo małym ogniu i zdejmij ją z palnika tuż przed zagotowaniem.
Sprawdź też inne pyszne pomysły na desery:
Mrożone batony jogurtowe z owocami i granolą
Deser z musem kajmakowym i jagodami
Panna cotta
Sprzęt
- 4 foremki o pojemności ok. 180 ml
Składniki
- 550 ml śmietany kremówki najlepiej 36%
- 100 ml mleka min. 3,2%
- 10 g żelatyny
- 85 g cukru
- 1 laska wanilii lub 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii bądź 15 g cukru z wanilią
Kroki
- Wymieszaj żelatynę z 30 ml mleka, żeby napęczniała.
- Oczyść laskę wanilii z ziaren i przełóż je do garnka.
- Do tego samego garnka wlej pozostałe mleko, śmietanę i wsyp cukier (jeśli nie używasz laski wanilii, dodaj teraz też ekstrakt waniliowy lub cukier z wanilią). Włóż też laskę wanilii.
- Podgrzewaj masę na małym ogniu, regularnie mieszając, by zawartość nie przywarła do garnka, a cukier całkowicie się rozpuścił.
- Gdy widzisz, że masa zaraz zacznie się gotować, zdejmij ją z ognia i wyjmij laskę wanilii.
- Dodaj żelatynę. Dokładnie wymieszaj i odstaw na ok. 15 minut, aż całość zacznie gęstnieć.
- Przelej masę do foremek i przestaw do ostygnięcia.
- Gdy masa będzie chłodna, wstaw foremki do lodówki na min. 6 godzin.
- Żeby przełożyć deser, zanurz na chwilę foremki w gorącej wodzie i obróć do góry nogami na talerzyk.
- Podawaj z sosem owocowym, karmelowym lub świeżymi owocami.
Przygotowałeś/aś ten przepis?
Podziel się efektem! Zostaw komentarz poniżej. Nie zapomnij też oznaczyć @przepisynatalerzu i dodać hashtag #przepisynatalerzu na Instagramie i na Facebooku!