Kotlety z ciecierzycy to niezawodny pomysł na obiad bez mięsa. Są pyszne, aromatyczne i bardzo proste w przygotowaniu. O dokładkę proszą nawet najbardziej zatwardziali mięsożercy!
Kotlety z ciecierzycy – obiad bez mięsa, który pokochają też mięsożercy
Wystarczy przejrzeć szybko przepisy na stronie, by wiedzieć, że wegetarianką nie jestem. Nie oznacza to jednak, że mięso jem codziennie i do każdego posiłku. Lubię różnorodność w menu, więc kilka razy w tygodniu na stole pojawia się obiad w wydaniu wege. Jak te pyszne i proste kotlety z ciecierzycy.
Pomysł na nie wziął się z potrzeby chwili – był głód, był ogromny apetyt na kotlety, ale nie było mięsa w lodówce. Otworzyłam szafkę i znalazłam tam 2 puszki cieciorki gotowanej na parze. Najczęściej dodawałam ją do zup czy sałatek, ale mój burczący brzuch podpowiedział mi, że tym razem trzeba ją wykorzystać w inny sposób. Połączyłam więc ciecierzycę z cebulą, czosnkiem, płatkami owsianymi, jajkiem i aromatycznymi przyprawami i powstały te delikatne kotleciki.
POLUB NA-TALERZU.PL NA FACEBOOKU
Znalezienie idealnej konsystencji chwilę trwało, ale po kilku próbach udało mi się znaleźć idealne proporcje, by kotleciki były puszyste, delikatne i nie kruszyły się.
Ciecierzyca – zdrowa i pożywna
Ciecierzyca to pyszne kuleczki pełne zdrowia. Znana również pod nazwą groch włoski, cieciorka od dawna jest popularnym i cenionym elementem kuchni śródziemnomorskiej i bliskowschodniej. Niech podniesie rękę ten, kto choć raz nie jadł w życiu hummusu 😉
Ciecierzyca jest powszechnie wykorzystywana nie tylko ze względu na swoje walory smakowe i wszechstronność zastosowania, ale też z uwagi na walory zdrowotne. 100 g ugotowanej cieciorki zawiera prawie 9 gramów wysokiej jakości białka. Może się też pochwalić dużą zawartością błonnika, który korzystnie wpływa na pracę układu pokarmowego i zapewnia uczucie sytości na dłużej. W ciecierzycy znajdziemy też witaminy z grupy B i magnez.
SPRAWDŹ TEŻ: Inne sprawdzone przepisy na dania wegetariańskie znajdziesz w zakładce WEGE
Kotlety z ciecierzycy – składniki
Ciecierzyca. Do przygotowania kotletów możecie użyć namoczonych wcześniej nasion ciecierzycy, ale ja częściej stawiam na ekspresową wersję czyli cieciorkę w puszce. Bardzo dobrze sprawdza się wersja gotowana na parze.
Cebula i czosnek. Zestaw, który podkręci smak każdej potrawy. Ciecierzyca lubi połączenia z ostrzejszymi dodatkami, bo sama jest delikatna w smaku.
Jajko. Niezbędne spoiwo, dzięki któremu kotleciki mają idealną konsystencję i nie rozpadają się. Jak zawsze zachęcam Was do omijania jajek z chowu klatkowego szerokim łukiem i wybór tych oznaczonych „0” lub „1”.
Płatki owsiane. Dodatek płatków owsianych spaja kotlety i sprawia, że ich struktura jest bardziej konkretna.
Przyprawy. Ciecierzyca chłonie smaki jak gąbka i nie boi się mocnych aromatów. Dlatego w kotletach pojawiają się m.in. tak wyraziste smaki jak wędzona papryka czy sos sojowy.
Kotlety z ciecierzycy
Składniki
- 400 g ciecierzycy
- 3 ząbki czosnku
- 1 cebula
- 1 łyżeczka wędzonej papryki
- ½ łyżeczki słodkiej papryki
- 2-3 łyżki sosu sojowego
- 100 g płatków owsianych
- 1 duże jajko
- garść natki pietruszki
Dodatkowo
- bułka tarta do obtoczenia
- olej roślinny lub masło klarowane do smażenia
Kroki
- Przełóż ciecierzycę na sitko, odcedź.
- Do blendera wsyp płatki owsiane. Zmiksuj je, aż osiągną drobną konsystencję (kilka naciśnięć pulsacyjnego miksowania wystarczy).
- Do płatków dodaj ciecierzycę, cebulę, czosnek, jajko, paprykę wędzoną, paprykę słodką, sos sojowy i natkę pietruszki. Zmiksuj wszystko na jednolitą konsystencję.
- Jeśli jest potrzeba, dopraw solą i pieprzem i ponownie zmiksuj.
- Z otrzymanej masy formuj niewielkie, spłaszczone kotleciki. Obtocz je w bułce tartej i smaż do zrumienienia na średnim ogniu, na oleju roślinnym lub maśle klarowanym.
Przygotowałeś/aś ten przepis?
Podziel się efektem! Zostaw komentarz poniżej. Nie zapomnij też oznaczyć @przepisynatalerzu i dodać hashtag #przepisynatalerzu na Instagramie i na Facebooku!
Bardzo udane kotlety! W ogóle uważam, że ciecierzyca jest wręcz wspaniała. Każdy przepis z ciecierzycą, jaki wpada mi w ręce, okazuje się zawsze smaczny:)
Bardzo się cieszę, że kotlety smakowały 🙂 Pozdrawiam, A.
Witam 🙂 mi wyszły za bardzo zbite, suche. Co można dodać by konsystencja stała się lżejsza?
Aniu, wiele zależy od ciecierzycy. Jeśli konsystencja masy jest zbyt sucha, polecam dodać jajko 🙂 Pozdrawiam serdecznie, Agnieszka
W 3 punkcie jest błąd, bo bułka tarta służy do obtaczania kotlecików, a nie do zmiksowania wszystkiego na jednolitą konsystencję, dlatego też koleżance wyszły zbyt suche.
Faktycznie wkradł się błąd! Dzięki za zauważenie, już poprawione 🙂
Dzień dobry. Czy płatki owsiane mogę zastąpić np. otrębami ? Pozdrawiam
Tak, można spróbować z otrębami 🙂 Pozdrawiam, Aga
Proszę o info, czy zamiast płatków m9zna dodać 2 łyżki mąki ziemniaczanej? Pozdrawiam.ela
Jeśli nie ma płatków, to spróbowałabym dodać więcej bułki tartej i ewentualnie 1-2 łyżki mąki pszennej. Pozdrawiam, A.
Zastanawiam się czy można je upiec?
Można, ale wtedy warto je skropić solidnie oliwą, bo inaczej mocno skruszeją. Pozdrawiam
Przepyszne! Ja dodałam jeszcze marchewkę i paprykę ostrą. Masa wyszła mi nieco zbyt zbita, ale zawsze na takie wypadki zachowuję zalewę z ciecierzycy 🙂
Super! Pozdrawiam 🙂
Bardzo dobre
Wyszły super, ja dałam dwa jajka, odrobinę więcej płatków oraz trochę kurkumy i tabasco.
Super przepis! Szybki, smaczny i syty:-)