Sernik dyniowy na czekoladowym spodzie z dodatkiem orzechów pekan to absolutny hit jesieni. Niezwykle kremowy, pięknie pomarańczowy, z nutą korzennych przypraw.
Ten sernik dyniowy w smaku jest wręcz zjawiskowy, choć tak prosty w przygotowaniu! Nie spędzicie w kuchni więcej niż 30 minut.
Kremowy sernik dyniowy
Oto prawdopodobnie najlepsze ciasto, jakie przygotujecie tej jesieni. Ten kremowy sernik dyniowy całkowicie skradł serca i brzuchy moich najbliższych, a teraz mam nadzieję, że także Wasze.
Ten prosty sernik z dyni jest dokładnie taki, jaki powinien być sernik idealny – kremowy, wręcz aksamitny, gładki. Dodatek czekoladowego spodu z ciasteczek zbożowych i orzechów pekan sprawia, że to sernik naprawdę “na bogato”.
POLUB NA-TALERZU.PL NA FACEBOOKU
Prosty sernik z dyni. Jaki ser na sernik wybrać?
Wybór idealnego sera na sernik to dylemat, który przeżywał chyba każdy, kto choć raz piekł to pyszne ciasto. W sklepach znajdziemy multum produktów, których opakowania krzyczą “idealny na sernik”, ale te obietnice zazwyczaj niewiele mają wspólnego z rzeczywistością. Jak więc wybrać idealny ser na sernik?
Żeby upiec perfekcyjny sernik dyniowy warto postawić na sprawdzony produkt. Polecam Wam samodzielnie zmielić dobrej jakości tłusty twaróg (mielimy 3 razy albo więcej) lub użyć dobrego, zmielonego twarogu z wiaderka. Według mnie najlepszy ser z wiaderka na twaróg to Piątnica lub Mój Ulubiony z Wielunia. Są to gęste tłuścioszki, które sprawiają, że sernik ma idealną konsystencję.
Jak dynia najlepsza na sernik dyniowy, czyli jak zrobić puree z dyni?
Żeby przygotować ten kremowy sernik dyniowy potrzebujemy puree z dyni. Najczęściej przygotowuje je z mojej ulubionej dyni hokkaido. Ma super gładki miąższ o intensywnie pomarańczowej. Świetnie spisze się też dynia muscat.
Jak zrobić puree z dyni? Dynię należy umyć, przekroić na pół i ułożyć skórą do góry na blasze do pieczenia, wyłożonej papierem do pieczenia. Tak przygotowaną dynię wstawiamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 200 stopni w trybie góra-dół i pieczemy przez 40-60 minut (w zależności od wielkości dyni).
Po tym czasie wyjmujemy dynię z piekarnika i pozostawiamy do ostygnięcia. Gdy będzie już chłodna, wyjmujemy łyżką miąższ ze skóry i – jeśli jest taka potrzeba (wiele zależy od rodzaju dyni) – przekładamy go na sito, by pozbyć się nadmiaru wody. Miksujemy w blenderze, kilka obrotów i puree gotowe!
Sprawdź też inne pyszne przepisy na ciasto z dynią:
Ciasto dyniowe z kremem z serka śmietankowego
Ciasto dyniowe z kremowym nadzieniem
Sernik dyniowy
Sprzęt
- 1 Tortownica o średnicy 24 cm
Składniki
Masa serowa
- 800 g twarogu
- 200 g kwaśnej śmietany
- 400 g puree z dyni
- 3 jaja
- 200 g cukru brązowego
- 90 g mąki pszennej
- 2 łyżeczki przyprawy korzennej
- 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
Spód
- 200 g zbożowych ciasteczek czekoladowych
- 50 g orzechów pekan lub laskowych, włoskich
- 50 g masła
Kroki
- Składniki na spód zmiksuj w blenderze na konsystencję mokrego piasku. Przełóż do tortownicy, wyrównaj i wstaw do lodówki na 15 minut.50 g orzechów pekan, 50 g masła, 200 g zbożowych ciasteczek czekoladowych
- Spód tortownicy wyłóż papierem do pieczenia.
- Wszystkie składniki na masę serową wymieszaj krótko, do uzyskania gładkiej, jednolitej konsystencji. Nie mieszaj zbyt długo, by nie napowietrzyć masy.800 g twarogu, 200 g kwaśnej śmietany, 400 g puree z dyni, 3 jaja, 200 g cukru brązowego, 90 g mąki pszennej, 2 łyżeczki przyprawy korzennej, 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
- Podpiecz spód sernika przez 10 minut w temperaturze180 °C
- Przełóż masę serową na podpieczony spód, wyrównaj i piecz w kąpieli wodnej (wskazówki poniżej) przez 70 minut w temperaturze 150 °C.
- Zostaw do ostygnięcia w uchylonym piekarniku. Gdy ciasto całkowicie ostygnie, włóż je do lodówki na minimum 6 godzin.
- Podawaj z polewą z kwaśnej śmietany, z solonym karmelem lub z bitą śmietaną i orzechami.
Wskazówki
- Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
- Sernik pieczemy w kąpieli wodnej:
- I metoda. Dół i boki tortownicy owijamy szczelnie folią aluminiową. Najlepiej przygotować dwa dość długie fragmenty folii aluminiowej, ułożyć je na sobie na krzyż i postawić tortownicę na środku tortownicę. Następnie owijamy folią boki tortownicy, przekładamy do niej masę serową i wstawiamy ją do drugiego, nieco szerszego naczynia. Do tego naczynia wlewamy wrzącą wodę do wysokości ok. 1/2 boku tortownicy. Tak przygotowany sernik wstawiamy do piekarnika.
- II metoda, oszukana. Tę metodę polecam wszystkim, którzy nie są pewni szczelności swojej tortownicy. W takim przypadku sernik stawiamy na środkowej półce piekarnika, a poziom niżej wkładamy dużą formę wypełnioną wrzątkiem. Zapewnia to odpowiedni poziom zaparowania i wilgotności w piekarniku, by sernik wyszedł równy i kremowy. Piekąc w ten sposób przykrywam jeszcze górę tortownicy folią aluminiową, co potęguje wilgotność w cieście i przy okazji zapobiega żółknięciu sernika. Folię najczęściej zdejmuję na ok. 15-20 minut przed końcem pieczenia.
- I metoda. Dół i boki tortownicy owijamy szczelnie folią aluminiową. Najlepiej przygotować dwa dość długie fragmenty folii aluminiowej, ułożyć je na sobie na krzyż i postawić tortownicę na środku tortownicę. Następnie owijamy folią boki tortownicy, przekładamy do niej masę serową i wstawiamy ją do drugiego, nieco szerszego naczynia. Do tego naczynia wlewamy wrzącą wodę do wysokości ok. 1/2 boku tortownicy. Tak przygotowany sernik wstawiamy do piekarnika.
Przygotowałeś/aś ten przepis?
Podziel się efektem! Zostaw komentarz poniżej. Nie zapomnij też oznaczyć @przepisynatalerzu i dodać hashtag #przepisynatalerzu na Instagramie i na Facebooku!