Shepherd’s pie, czyli po polsku “zapiekanka pasterska”, to jeden z klasycznych, niedzielnych obiadów w Wielkiej Brytanii. Spróbujcie koniecznie, bo to pyszne i proste danie to świetny pomysł na posiłek dla całej rodziny.
Shepherd’s pie – klasyczna potrawa kuchni angielskiej
Pierwsze wzmianki o shepherd’s pie, znanej też jako cottage pie (zapiekanka wiejska) pojawiły się na przełomie XVIII i XIX wieku w Anglii. Był to popularny sposób na wykorzystanie resztek po obiedzie. Jak widać zero waste było w modzie już nawet 300 lat temu.
POLUB NA-TALERZU.PL NA FACEBOOKU
Shepherd’s to zapiekanka, w której dolną warstwę tworzy mielone mięso, najczęściej wołowe lub jagnięce, połączone z warzywami i sosem pomidorowym, a górna warstwa to puree ziemniaczane. Z takiego połączenia wychodzi sycący obiad, który jest kwintesencją pojęcia “comfort food”.
Wołowina czy jagnięcina?
Oryginalny przepis na shepherd’s pie woła o jagnięcinę. Natomiast zapiekanka przygotowana z dodatkiem wołowiny jest nazywana cottage pie. Dawniej ten podział nie był tak wyraźny, ale w ostatnich latach zdecydowanie częściej widać tak skonstruowane przepisy.
Shepherd’s pie – najważniejsze składniki
Jagnięcina. Do przygotowania prawdziwej zapiekanki pasterskiej potrzebna będzie jagnięcina. Możecie kupić gotową mieloną jagnięcinę w zaufanym sklepie mięsnym lub zmielić ją samodzielnie. Jagnięcina jest bardzo lubianym i cenionym mięsem. Dlaczego? Jest soczysta, delikatna, ma niską zawartość kalorii przy wysokim procencie białka. Jagnięcina jest też bogata w składniki takie jak żelazo, cynk czy witaminy z grupy B.
SPRAWDŹ TEŻ: Inne sprawdzone przepisy na obiad znajdziesz w zakładce OBIAD
Ziemniaki. Ziemniaki tworzą pyszną, puszysto-maślaną pierzynkę w shepherd’s pie. Odmiana, której użyjecie, nie jest tak bardzo istotna, jak dobre ugniecenie ugotowanych już kartofli, by stworzyły lekką kołderkę z dodatkiem dwóch kolejnych składników.
Mleko. Nie ma dobrego, puszystego puree ziemniaczanego bez mleka. Możecie użyć dowolnego mleka, ale najbardziej polecam krowie mleko, roślinne mogą być zbyt intensywne i zmienić smak całej potrawy. Ja najczęściej używam mleka bez laktozy o zawartości 2% tłuszczu.
Masło. Ostatni składnik naszej puszystej, ziemniaczanej pierzynki, czyli masło. Jak zdarta płyta będę Wam powtarzać – wybierajcie w sklepie masło o zawartości tłuszczu min. 82%. Margaryny i inne miksy tłuszczowe zostawcie na półce, bo nie są ani smaczne, ani zdrowe.
Warzywa. Bez warzyw zapiekanka pasterska byłaby po prostu nudna. One ją urozmaicają, nadają smak i sprawiają, że jest bardziej wartościowym i sycącym posiłkiem. Wśród warzyw, które dodajemy do shepherd’s pie, mamy cebulę, marchewkę, selera naciowego i groszek.
Sos Worcestershire. Ten sos dość często wykorzystuję w moich przepisach. Nadaje on daniom mięsnym wyjątkowy smak i aromat. Oryginalny sos worcestershire jest produkowany przez firmę Lea&Perrins’. Jego oryginalna receptura opracowana w latach 30. XIX w. nie jest dokładnie znana, ale wiadomo, że do produkcji sosu wykorzystuje się ocet słodowy, ocet spirytusowy, melasę, anchois i owoce tamaryndowca. Brzmi jak mieszanka wybuchowa? I słusznie, bo to prawdziwa eksplozja smaku!
Shepherd’s pie – angielska zapiekanka pasterska
Składniki
- 600 g jagnięciny
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- 3 marchewki
- 3 łodygi selera naciowego
- 80 g groszku zielonego mrożonego
- 4 łyżki passaty pomidorowej
- 1½ łyżki sosu Worcestershire
- 500 ml bulionu warzywnego lub wołowego
- 1 kg ziemniaków
- 100 g masła
- 4 łyżki mleka
- 2 łyżeczki tymianku
- 1 łyżeczka rozmarynu
- sól, pieprz
- olej roślinny do smażenia
Kroki
- Rozgrzej na patelni 2 łyżki oleju słonecznikowego. Dodaj posiekaną drobno cebulę i pokrojoną w plastry marchewkę oraz selera naciowego. Smaż na średnim ogniu przez 4-5 minut.
- Dodaj jagnięcinę i przeciśnięty przez praskę czosnek. Wymieszaj i smaż, aż mięso będzie zrumienione.
- Dodaj, rozmaryn, tymianek, sól, pieprz, passatę pomidorową, sos Worcestershire i gorący bulion. Wymieszaj i gotuj przez 30-35 minut.
- Gdy mięso i warzywa się gotują, przygotuj ziemniaki. Ugotuj ziemniaki i odcedź je. Postaw je na kilka sekund na ogniu, by odparował nadmiar wody.
- Dodaj do ziemniaków mleko i masło i dobrze utłucz, aż powstanie jednolita, puszysta masa.
- Gdy minie czas gotowania mięsa, zdejmij je z ognia i dodaj mrożony groszek. Wymieszaj i przełóż mięso z warzywami do naczynia żaroodpornego.
- Przykryj je ziemniaczanym puree. Widelcem zrób wzór na ziemniakach.
- Wstaw naczynie do piekarnika rozgrzanego do 175 stopni (termoobieg) i piecz przez 25 minut, aż ziemniaki będą zrumienione.
Przygotowałeś/aś ten przepis?
Podziel się efektem! Zostaw komentarz poniżej. Nie zapomnij też oznaczyć @przepisynatalerzu i dodać hashtag #przepisynatalerzu na Instagramie i na Facebooku!
Wczoraj robiłam tę zapiekankę, dziś też robię.
Super, bardzo się cieszę! Smacznego 🙂
Pozdrawiam, Aga
Zrobiłam ten przepis już 2 razy – ze zmienną ilością składników i różnymi rodzajami mięsa. Dla mnie super sposób na wykorzystanie nadmiaru puree z poprzedniego dnia. Dzięki!
Sekretem pysznego puree używanym przez brytyjki jest musztarda djon ( 1 łyżeczka ) oraz starty cheddar 🙂 do mięsa również dodają 2 łyżki ketchupu Heinz
O, super podpowiedź! Muszę spróbować 🙂
Pozdrawiam, Aga
Dziś zrobiłam zapiekankę wg wskazówek Kasia Kulik. Jest jeszcze lepsza. Cała rodzinka się zajada.
Zawsze chciałam spróbować tego dania – u mnie w prawdzie z wołowiną ale sos Worchestershire robi robotę! 😉
Z wołowiną też super! A co do sosu, zgadzam się w 100% 😉 Pozdrawiam, Aga
Nie ma masła o zawartości tłuszczu poniżej 82%. Jeśli coś nazywa się masłem to będzie miało co najmniej tyle.
Niestety w sklepach jest mnóstwo produktów o nazwie masło light/masło o zmniejszonej zawartości tłuszczu, co jest mylące dla klienta.
Agnieszko, styl i dobór słów czynią z tego przepisu wyjątkową lekturę. Spojrzałem ot tak – jak po polsku zrobić coś, co się jadło w Stanach i Anglii niemal za karę. Wg mnie kawałek cheddaru powinien się znaleźć; zatem – czy puszyste pure stać się powinno chmurką kondensacji dziewiczej woni jagnięcej z dojrzałością krowiego mleka? ILYr przepis
Brytyjczykom chyba by się nie spodobało, że do ziemniaków obowiazkowo wjeżdża włoski parmezan
ciekawa jestem gdzie moge kupic sos Worchestershire
Można go kupić w hipermarketach i sklepach z produktami kuchni świata. Bywa też w Lidlu.
U mnie w wersji low crab, zamiast ziemniaków puree z bulwy selera. Robię już kolejny raz!
Pozdrawiam 🙂
Zrobiłam ten przepis już 2 razy – ze zmienną ilością składników i różnymi rodzajami mięsa. Dla mnie super sposób na wykorzystanie nadmiaru puree z poprzedniego dnia. Dzięki!
Uwielbiam. Wspaniały przepis. Chociaż ja wolę mięso wołowo-wieprzowe. Nie lubię jagnięciny. Dziękuje.
Czy można zmienić kolejność wykładania składników – tj. na dno dać purre, a na górę warzywa?
Nie polecałabym, bo wtedy wszystko wchłoną ziemniaki.
Moi znajomi Anglicy dodawali do miesa lyzke slynnego Marmite’a I tez super smakowalo