Konfitowane pomidory to lato zamknięte w słoiku. Takie pomidorki są świetnym dodatkiem do kanapek, grzanek, wytrawnych gofrów czy makaronów. Ich przygotowanie jest banalnie proste, a smak nie do opisania!
Czym jest metoda confit (konfitowanie)?
Confit (konfitowanie) to proces przygotowywania produktów w głębokim tłuszczu i niskiej temperaturze. Nazwa pochodzi od francuskiego confire, czyli konserwować. Właśnie we Francji ta metoda ma swoje korzenie.
Dawniej konfitowano przede wszystkim mięsa, obecnie ten proces wykorzystywany jest też przy innych produktach ze względu na to, że pozwala wydobyć wyjątkowy smak potraw.
OBSERWUJ NA INSTAGRAMIE @PRZEPISYNATALERZU
Jak zrobić konfitowane pomidory?
Przygotowanie tych obłędnie pysznych pomidorków jest dziecinnie proste. Wszystkie składniki, czyli pomidory, oliwę, czosnek i zioła, wkładamy do naczynia żaroodpornego. Wstawiamy do piekarnika i robimy sobie kawę (albo i dwie), bo mamy dużo czasu, aż będziemy nasze konfitowane pomidory wyjmować.
Z czym podawać pomidory confit?
Te pyszne, skąpane w aromatycznej oliwie konfitowane pomidory świetnie sprawdzą się jako dodatek do:
- grzanek
- kanapek
- tostów
- tortilli
- wytrawnych gofrów
- makaronów
Sprawdź też inne przepisy z pomidorami w roli głównej:
Pomidorowa bomba z burratą i sosem bazyliowym
Galette z pomidorami i ziołowym twarogiem
Konfitowane pomidory – najprostszy przepis
Składniki
- 500 g pomidorów np. cherry, koktajlowe lub śliwkowe
- 3 ząbki czosnku
- 50 ml oliwy
- sól, świeżo zmielony pieprz
Dodatkowo
- ulubione świeże zioła np. rozmaryn, tymianek
Kroki
- Pomidory umyj, osusz i ułóż w naczyniu żaroodpornym. Dodaj obrane ząbki czosnku, oliwę, zioła, sól i pieprz.
- Wstaw do piekarnika rozgrzanego do 110 °C na 1½ – 2 godziny, aż pomidorki będą skarmelizowane, a skórka będzie pomarszczona.
- Po ostudzeniu, przełóż pomidorki wraz z czosnkiem i oliwą do słoiczka i przechowuj w lodówce przez maksymalnie 2 tygodnie.
Przygotowałeś/aś ten przepis?
Podziel się efektem! Zostaw komentarz poniżej i oceń przepis, klikając w gwiazdki. Pamiętaj też, by oznaczyć @przepisynatalerzu w social mediach.