ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Chcesz, żeby Twoje jedzenie nabrało charakteru i zachwycało smakiem? Jest na to niezawodny sposób, z którego korzystają najlepsi szefowie kuchni. Weź z nich przykład i wprowadź do gotowania odrobinę… alkoholu.
Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, zacznij od tego przepisu na obłędny, kremowy sos grzybowy z whisky. Jestem przekonana, że jego smak Cię zachwyci!
Alkohol w kuchni – jak go wykorzystać?
Gotowanie z wykorzystaniem alkoholu jest znane od wieków. Wśród największych klasyków światowej kuchni znajdziemy wiele potraw, w których dodatek napoju procentowego jest niezbędny. Nikt nie wyobraża sobie francuskiego boeuf bourguignon bez wina, irlandzkiego gulaszu wołowego bez piwa czy słodkich naleśników Crêpes Suzette bez likieru pomarańczowego.
Alkohol podkreśla smak potraw i nadaje im wyjątkowy aromat. Można go używać w marynatach do mięs, do efektownego flambirowania potraw czy do deglasowania, czyli odklejania z patelni najbardziej aromatycznych smaków powstałych podczas smażenia.
WinnicaLidla.pl – moje źródło inspiracji
Jak wiecie, uwielbiam szukać nowych smaków. Gdy wzięłam na tapet temat „alkohol w kuchni”, trafiłam na portal WinnicaLidla.pl. To strona, dzięki której możemy zarezerwować i odebrać w swoim Lidlu alkohole z całego świata. Na portalu WinnicaLidla.pl nie tylko zarezerwujecie zarówno wina, jak i alkohole mocne, ale też poszerzycie swoją wiedzę o alkoholach, dzięki artykułom publikowanym na blogu.
Tam właśnie natrafiłam na bardzo ciekawy tekst o japońskim whisky, który zainspirował mnie do przygotowania przepisu z tym właśnie trunkiem. Przepisów z winem czy piwem, jest mnóstwo, natomiast potrawy z dodatkiem japońskiego whisky to cały czas mało poznane terytorium. Zrobiłam więc rezerwację na portalu WinnicaLidla.pl – co zajęło mi może 5 minut – i nie przypuszczałam, że dzięki temu przygotuję najlepszy sos do mięsa w mojej kuchennej historii.
Wybór whisky i rezerwacja na portalu WinnicaLidla.pl
Z artykułu na portalu WinnicaLidla.pl dowiedziałam się, że Japonia jest drugim na świecie producentem whisky. Totalne zaskoczenie! To zachęciło mnie jeszcze bardziej, by poeksperymentować z tym trunkiem z Kraju Kwitnącej Wiśni przy nowych przepisach.
Składając rezerwację na portalu WinnicaLidla.pl wybrałam whisky, która pachnie miodem oraz wanilią i ma smak śliwki, kandyzowanych owoców, gałki muszkatołowej oraz imbiru. Rezerwacje są gotowe do odbioru już następnego dnia, co bardzo mnie ucieszyło, bo nie lubię długo czekać, gdy pomysły już krążą po głowie.
Sposób na soczystego steka
Alkohole z nutą słodyczy rewelacyjnie sprawdzają się w daniach z czerwonym mięsem. Postawiłam więc na klasyk – sezonowane steki z rostbefu.
To mój ulubiony fragment mięsa na steki – jest soczysty, kruchy i delikatny. O ile oczywiście odpowiednio go przyrządzimy, czyli nie zamęczymy go zbędnymi przyprawami (sól morska i świeżo zmielony pieprz w zupełności wystarczą) i nie przetrzymamy zbyt długo na patelni.
Jaki jest mój sposób na soczystego steka?
- wyjęcie mięsa z lodówki na min. 30 minut przed smażeniem
- dokładne osuszenie mięsa
- posypanie solą i pieprzem przed smażeniem
- smażenie na patelni żeliwnej
- tu mogę wywołać kontrowersje – obracanie steka równo co minutę podczas smażenia
Dzięki tym krokom za każdym razem przygotowuję idealnie soczysty i miękki kawałek mięsa.
Kremowy sos grzybowy z whisky
Sos grzybowy przygotowywałam nieraz, najczęściej z dodatkiem wina. Nie spodziewałam się jednak zupełnie, że japońskie whisky, które znalazłam na portalu WinnicaLidla.pl, wyniesie jego smak na zupełnie inny poziom! Dzięki niemu sos nabrał wyrazistości i charakterystycznej dla tego trunku słodyczy. Smak był naprawdę niepowtarzalny.
Natomiast sam proces przygotowania? Bułka z masłem.
Żeby zrobić ten wyjątkowy sos grzybowy z whisky, będziecie potrzebować:
- olej
- czerwoną cebulę
- czosnek
- brązowe pieczarki
- bulion wołowy
- whisky
- śmietanę 30%
- sól morską, świeżo zmielony czarny pieprz
- świeży tymianek
Cebulę drobno siekamy, pieczarki kroimy w ćwiartki. Na patelni rozgrzewamy olej i dodajemy cebulę. Po chwili dodajemy czosnek i odrobinę soli – dzięki temu cebula szybciej zmięknie.
Kolejny krok to zdeglasowanie patelni naszą gwiazdą, czyli japońską whisky. Mieszamy i smażymy na niedużym ogniu, aż prawie cały alkohol wyparuje z patelni i zostawi po sobie tylko ten wyjątkowy aromat.
Następnie dodajemy bulion i pieczarki. Wrzucamy też kilka gałązek świeżego tymianku dla aromatu. Gdy mniej więcej połowa płynu wyparuje, dodajemy śmietanę, doprawiamy solą i pieprzem i chwilę gotujemy, aż sos nabierze idealnej konsystencji.
Jakie dodatki?
Steki lubią się z wszelkiej maści ziemniaczkami. Często wybieram pieczone ziemniaki lub domowe frytki, ale w tym wypadku wiedziałam, że idealne będzie ziemniaczane puree z nutą gałki muszkatołowej, bo pięknie wchłonie nasz sos grzybowy.
Stek ułożyłam na grillowanych szparagach. Uwielbiam je, więc wykorzystuję je, kiedy tylko mogę. Jeśli jednak nie przepadacie za szparagami, podajcie to danie np. z sałatką z cytrusowym winegretem bądź innymi grillowanymi warzywami i idealny obiad gotowy.
WinnicaLidla.pl – do rezerwowania i do inspiracji
Wykorzystanie alkoholu w kuchni wznosi potrawy na wyższy poziom smaku i pozwala odkrywać zupełnie nowe smaki. Na pewno będę szukać kolejnych inspiracji na portalu WinnicaLidla.pl. Ciekawe, w jakim nowym kierunku zabierze mnie następnym razem.
Stek z sosem grzybowym z whisky
Składniki
Sos grzybowy z whisky
- 2 łyżki oleju
- 1 czerwona cebula posiekana w drobną kostkę
- 3 ząbki czosnku przeciśniętego przez praskę
- 120 ml whisky
- 250 ml bulionu wołowego
- 250 ml śmietany 30%
- sól, świeżo zmielony pieprz
- 6 gałązek tymianku
Stek z rostbefu
- 2 steki z rostbefu*
- sól, świeżo zmielony pieprz
- olej do smażenia
Kroki
Sos grzybowy z whisky
- Na patelni rozgrzej olej. Dodaj czerwoną cebulę, smaż 2-3 minuty.2 łyżki oleju, 1 czerwona cebula
- Dodaj czosnek i smaż kolejne 2 minuty.3 ząbki czosnku
- Wlej whisky, wymieszaj i smaż aż większość alkohol odparuje z patelni.120 ml whisky
- Dodaj bulion i tymianek i smaż aż połowa płynu odparuje.250 ml bulionu wołowego, 6 gałązek tymianku
- Dodaj śmietankę, dopraw solą i pieprzem i gotuj na niedużym ogniu do uzyskania kremowej konsystencji.250 ml śmietany 30%, sól, świeżo zmielony pieprz
Steki z rostbefu
- Osusz mięso z obu stron ręcznikiem papierowym. Oprósz solą i pieprzem.2 steki z rostbefu*, sól, świeżo zmielony pieprz
- Na patelni (najlepiej żeliwnej) rozgrzej olej. Ułóż steki i smaż je do uzyskania ulubionego stopnia wysmażenia, obracając je regularnie co 1 minutę.
- Steki podawaj polane sosem grzybowym z whisky w towarzystwie puree ziemniaczanego i ulubionych warzyw.
Wskazówki
Przygotowałeś/aś ten przepis?
Podziel się efektem! Zostaw komentarz poniżej. Nie zapomnij też oznaczyć @przepisynatalerzu i dodać hashtag #przepisynatalerzu na Instagramie i na Facebooku!