Sernik królewski to jeden z najpopularniejszych i najsmaczniejszych polskich serników. Pyszne warstwy kruchego ciasta kakaowego otulają obłędnie pyszną, kremową masę serową.
Nie ma co się dziwić, że sernik królewski naprawdę króluje na Święta Bożego Narodzenia, Wielkanoc i inne wyjątkowe okazje.
Sernik królewski, który zawsze wychodzi
Wyobrażacie sobie jakiekolwiek święta bez serniczka? Ja też nie 😉 To obowiązkowe ciasto na każdą okazję w chyba każdym polskim domu.
Sposobów na sernik jest wiele: pieczone, w kąpieli wodnej, na zimno, gotowane. Różnią się od siebie stopniem trudności i oczywiście końcowym efektem smakowym. Ja jestem fanką konkretnych serników – takich o ściślejszej konsystencji, w których czuć dobrze czuć twaróg. I taki właśnie jest ten sernik królewski, który zawsze wychodzi.
Jego przygotowanie jest proste, choć może nieco bardziej czasochłonne niż w przypadku klasycznego sernika, ze względu na konieczność przygotowania ciasta kruchego, schłodzenie go i podpieczenie spodu.
Jednak jestem przekonana, że każdy poradzi sobie z tym zadaniem i będzie mógł postawić ten sernik na swoim świątecznym stole.
POLUB NA-TALERZU.PL NA FACEBOOKU
Jaki ser na sernik królewski?
Na sklepowych półkach znajdziecie wiele serów, których producenci obiecują, że to ich produkt jest idealny na sernik. Jak jednak wybrać ten, który naprawdę będzie najlepszy i z którego przygotujemy najsmaczniejszy sernik królewski?
Twaróg
Nie ma wątpliwości, że najlepszy sernik królewski wychodzi z klasycznego twarogu. Twaróg musi być zmielony, najlepiej 3-krotnie, by był idealnie gładki.
Jeśli chodzi o zawartość tłuszczu, to najlepiej sprawdzi się wyrób półtłusty lub tłusty. Natomiast jeśli przez przypadek kupicie chudy twaróg, to też nic strasznego – wystarczy wtedy dodać nieco więcej masła do masy serowej.
Najważniejsze, by twaróg na sernik nie był kwaśny ani wodnisty.
Ser z wiaderka
Z serami z wiaderka bywa różnie. Zdarza się, że na opakowaniu producent zapewnia, że wybierając ten produkt, kupujemy idealny ser na sernik, a w domu okazuje się, że pod pokrywką jest coś, co bardziej przypomina serek homogenizowany.
Żeby zminimalizować ryzyko kupienia sera, który nie nadaje się do przygotowania kremowego sernika, zwracajcie uwagę na etykiety. Czasami można się tam natknąć na ciekawe informacje, jak np. dodatek wody w twarogu.
Jeśli decydujecie się na sernik królewski z sera z wiaderka (jak sama często robię), to polecam Wam Twaróg Sernikowy Piątnica i Mój Ulubiony z Wielunia. Oba są bardzo smaczne, mają świetną, gęstą konsystencję i są bez żadnych niespodzianek w składzie.
Co zrobić, żeby sernik królewski nie opadł?
Sernik królewski, który nie opada często traktowany jest jak mityczny biały kruk, coś niemożliwego. A to zupełnie nie tak! Żeby ten tradycyjny sernik był równiutki, wystarczy pamiętać tylko o 3 podstawowych zasadach:
- Wszystkie składniki na sernik (w przypadku sernika królewskiego mam na myśli składniki masy serowej) powinny być w temperaturze pokojowej. Polecam wyjąć je na min. 3h przed rozpoczęciem przygotowań.
- Masę serową mieszamy tylko do połączenia składników. Zbyt długie i intensywne mieszanie powoduje napowietrzanie masy i późniejsze jej opadanie.
- Nie otwieramy piekarnika przed planowanym końcem pieczenia. Uchylanie piekarnika w międzyczasie prowadzi do zmiany temperatury i też może skutkować opadnięciem ciasta.
Jeśli będziecie pamiętać o tych wskazówkach, sernik królewski powinien wyjść równy i pyszny.
Sprawdź też inne przepisy na pyszne ciasta na święta i nie tylko:
Ciasto czekoladowe ze śliwkami
Sernik królewski
Sprzęt
- Forma do pieczenia o wymiarach 33×27 cm
Składniki
Ciasto kruche
- 330 g mąki
- 70 g ciemnego kakao
- 200 g masła
- 150 g cukru
- 2 jaja
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
Masa serowa
- 1 kg twarogu
- 100 g masła
- 160 g cukru
- 1 op. budyniu waniliowego
- 1 łyżeczka ekstraktu pomarańczowego lub otarta skórka z ½ pomarańczy
- 4 jaja
Kroki
Ciasto kruche
- Do miski wsyp mąkę, kakao, cukier i proszek do pieczenia. Wymieszaj krótko łyżką.
- Dodaj pokrojone w kostkę zimne masło i wbij jajka. Zagnieć (ręcznie lub robotem kuchennym) do połączenia składników.
- Gotowe ciasto podziel na 2 części i uformuj z nich kule. Obie zawiń w folię. 1 część włóż do lodówki, a drugą do zamrażalnika. Ciasto powinno się chłodzić min. 30 min. przed dalszym użyciem.
- Wyjmij ciasto z lodówki. Pokrój je na plastry i ułóż na dnie blaszki wyłożonej papierem do pieczenia. Rozciągnij je tak, by było równym plackiem i przykrywało cały spód.
- Wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni (góra-dół) i podpiecz przez 10 minut. W międzyczasie przygotuj masę serową.
Masa serowa
- Do misy włóż miękkie masło i wsyp cukier. Ubij je na jasną, puszystą masę.
- Zmniejsz obroty miksera na średnie i dodawaj po kolei jajka. *
- Następnie dodawaj twaróg łyżka po łyżce, krótko miksując za każdym razem.
- Wsyp budyń, dodaj ekstrakt pomarańczowy (lub skórkę z pomarańczy) i wymieszaj ręcznie, tylko do połączenia składników.
Kolejne kroki
- Przełóż gotową masę serową na podpieczony spód. Na wierzch zetrzyj na tarce o grubych oczkach pozostałe ciasto, które czekało w zamrażarce.
- Piecz w 180 stopniach (góra-dół) przez 60 minut. Studź przy uchylonych drzwiczkach piekarnika.
Wskazówki
Przygotowałeś/aś ten przepis?
Podziel się efektem! Zostaw komentarz poniżej. Nie zapomnij też oznaczyć @przepisynatalerzu i dodać hashtag #przepisynatalerzu na Instagramie i na Facebooku!