Sprawdzony przepis na domowy makaron jajeczny to prawdziwy kulinarny skarb. Dlatego dziś dzielę się z Wami recepturą, którą opracował prawdziwy mistrz makaronu Marc Vetri. Znalazłam ją w moim ostatnim, książkowym odkryciu kulinarnym, czyli tytule „Mistrzowie makaronu”.
Domowy makaron jajeczny we włoskim wydaniu
Makaron to życie. Po prostu. Bez pasty moja kuchnia by nie istniała (a na pewno byłaby o wiele uboższa).
Na co dzień sięgam po kupne makarony, ale gdy tylko mam nieco więcej czasu, wyjmuję jeden z najważniejszych sprzętów w mojej kuchni – niezniszczalną maszynkę do makaronu Marcato – i przygotowuję domowe tagliatelle, spaghetti czy fettuccine.
Gdy mowa o makaronie, to od razu na myśl przychodzi mi też kuchnia włoska. Przepisu na prawdziwą, włoską pastę poszukiwałam od dawna. Sprawdziłam wiele receptur, ale żadna nie była idealna. Aż trafiłam na tę wyjątkową książkę 🙂
POLUB NA-TALERZU.PL NA FACEBOOKU
Mistrzowie makaronu
„Mistrzowie makaronu” Marca Vetriego (wyd. Znak Jednymsłowem, 2021) to prawdziwa biblia dla miłośników włoskich makaronów i idealny tytuł zarówno dla wszystkich zaprawionych w makaronowych bojach, jak i dla kompletnych świeżaków.
Marc Vetri to mistrz włoskiej kuchni, zdobywca „kulinarnego Oscara”, czyli nagrody Fundacji im. Jamesa Bearda dla najlepszego szefa kuchni. Pochodzący z sycylijsko-amerykańskiej rodziny Vetri przez wiele lat szkolił się we Włoszech, by później przenieść styl gotowania ze słonecznej Italii do swojego ojczystego kraju, czyli Stanów Zjednoczonych. Tam otworzył popularną restaurację Vetri Cucina w Filadelfii, która przez lata zbudowała sobie fantastyczną renomę i szerokie grono fanów.
Vetri naprawdę zna się na rzeczy. Mówię nie tylko o technice, ale też o historii włoskiej pasty i klasycznych zasadach jej przygotowywania oraz podawania. Tłumaczy, dlaczego Włosi z wielkim oburzeniem reagują na zmiany ich oryginalnych receptur i dlaczego zmiana rodzaju makaronu w jakimś klasycznym daniu jest dla nich totalną herezją.
Sam jednak nie trzyma się sztywno włoskich tradycji – czerpie z nich inspirację, ale nie boi się modernizacji. Przepisy, które znalazły się w książce są przemyślane i idealnie łączą w sobie elementy klasycznej kuchni Italii i powiew nowoczesności.
Domowy makaron jajeczny według Marca Vetriego
Pozbądź się myśli, że makaron wymaga umiejętności eksperckich. To danie składa się z dwóch prostych składników: mąki i płynu. I basta.
Marc Vetri „Mistrzowie makaronu”
To zdanie bardzo do mnie przemawia, bo przez lata miałam wrażenie, że nigdy nie zrobię tak dobrego makaronu, jak prawdziwa włoska nonna. Vetri uświadamia, że oczywiście, wiedza i wprawa są niezwykle ważne, ale przy odpowiedniej systematyczności wszystko jest do zrobienia. I dzięki przepisowi, który znajdziecie poniżej, przygotowałam najlepszy makaron w mojej historii.
Nie przeraźcie się ilością jajek! Naprawdę warto 🙂
SPRAWDŹ TEŻ: Inne sprawdzone przepisy na dania z makaronem znajdziesz w zakładce MAKARON
Domowy makaron jajeczny
Składniki
- 170 g mąki tipo 00 lub 1 ¼ szklanki + 2 łyżki mąki uniwersalnej
- 55 g mąki durum
- 9 żółtek
- 1 łyżka oliwy
- 3 łyżki wody
Kroki
- Wymieszaj w misce obie mąki.
- Zrób w mące wgłębienie. Dodaj żółtka, oliwę i wodę. Mieszaj przez 2-3 minuty, aż składniki się połączą. Jeśli ciasto będzie twarde, trudne do mieszania, dodawaj po łyżce wody,
- Przełóż ciasto na stolnicę oprószoną mąką i zagniataj ciasto przez ok. 5 minut, aż będzie gładkie i jedwabiste. Od czasu do czasu podsypuj mąką tipo 00 żeby nie przywierało. Ciasto jest gotowe, kiedy po lekkim rozciągnięciu wraca do poprzedniego kształtu.
- Uformuj z ciasta kulę i rozpłaszcz ją. Przykryj i odstaw na 30 minut lub zawiń w folię i włóż do lodówki.*
- Żeby rozwałkować ciasto, pokrój je na 4 równe części. Każdą część rozpłaszcz na owalny płat szerokości wałka twojej maszyny. Posyp płat odrobiną mąki.
- Lekko oprósz stolnicę i ustaw maszynę na największą grubość. Przepuść ciasto przez maszynę i znów oprósz delikatnie mąką i ponownie przepuść przez maszynę na największej grubości.
- Złóż ciasto na pół po długości i odetnij ok. 6 mm na zgięciu z obu końców. W ten sposób uzyskasz płat ciasta o równej szerokości.
- Przepuść ciasto raz lub 2 razy przez kolejne ustawienia maszynki. W przypadku grubszych makaronów jak pappardelle, fettucine i tagliatelle ciasto powinno mieć grubość ok. 3 mm. Makarny płatowe jak lazanie czy cannelloni wymagają grubości ok. 2 mm. Do przygotowania ravioli ciasto powinno mieć grubość ok. 0,8 mm.
- Żeby pociąć ciasto na kluski, rozłóż je na oprószonej mąką desce i użyj noża lub radełka (jeśli nie masz przystawki do makaronu do maszynki). Jeśli nie gotujesz makaronu od razu, oprósz go mąką, przykryj i wstaw na kilka godzin do lodówki. Makaron można też zamrozić – pokrojony makaron może czekać w lodówce do miesiąca.
Wskazówki
Przygotowałeś/aś ten przepis?
Podziel się efektem! Zostaw komentarz poniżej. Nie zapomnij też oznaczyć @przepisynatalerzu i dodać hashtag #przepisynatalerzu na Instagramie i na Facebooku!
Uwielbiam domowy makaron!!!!
Wiadomo – domowy najlepszy 🙂 Pozdrawiam, A.
Ale bym pojadła. Z rosołkiem