Makaron z krewetkami, szpinakiem i pomidorkami koktajlowymi to lekki, pyszny obiad, który idealnie sprawdzi się zarówno podczas kolacji we dwoje, a także spotkania ze znajomymi.
Makaron z krewetkami, szpinakiem i pomidorkami koktajlowymi. Obiad z południa Europy
Komu brakuje wakacji? Tęsknicie za piękną plażą, lazurową wodą i ciepłym, grzejącym w plecy słońcem? Ja bardzo. I dlatego staram się ratować chociaż potrawami, które przypominają mi o błogich wakacjach nad Morzem Śródziemnym.
Zawsze, gdy jestem w Grecji czy Hiszpanii, jem tyle krewetek, aż mi uszami wychodzą. Ale jak tu się oprzeć świeżym, dopiero co złowionym owocom morza. Tam też nauczyłam się, że w przypadku krewetek, nie potrzeba wielu dodatków. Warto pozostawić im możliwość bycia główną gwiazdą danej potrawy, i tylko uzupełnić ich smak pasującymi dodatkami. Dobrym przykładem na to jest ten makaron z krewetkami, szpinakiem i pomidorkami koktajlowymi
POLUB NA-TALERZU.PL NA FACEBOOKU
Krewetki – pyszny i niskokaloryczny przysmak
Jeśli do tej pory nie jedliście nigdy krewetek, to omija Was mnóstwo pyszności! Wiem, że niektórzy omijają krewetki, bo sprawiają wrażenie produktu trudnego w przygotowaniu i niewygodnego do jedzenia (bo co tu począć z tą głową i ogonem?), ale uwierzcie mi – to wcale nie jest takie skomplikowane.
Po 2-3 razach, kiedy będziecie przygotowywać krewetki, będziecie już powoli wyczuwać, jak się z nimi obchodzić, by były idealne. A żeby poszło to Wam jak najbardziej bezboleśnie, poniżej kilka rad i wskazówek, jak je kupić i przygotować.
Świeże czy mrożone?
Odpowiedź na to pytanie zależy tak naprawdę od tego, czy macie sprawdzony sklep z rybami i owocami morza. Mówiąc sprawdzony, mam na myśli taki, który sprzedaje faktycznie świeże krewetki, a nie rozmrożone krewetki, które udają świeże. Jeśli tak, to śmiało wybierajcie świeże. Pamiętajcie tylko o zasadach, które stosuje się też przy zakupie świeżych ryb – sprawdźcie zapach i wygląd głowy. Zapach powinien być delikatny, morski i naturalny. Intensywnie rybny sugeruje, że krewetki są drugiej świeżości. Głowa natomiast powinna być takiej samej barwy jak reszta krewetki – oznaki czarnego koloru to sygnał, że krewetka jest zepsuta.
Mrożone krewetki występują w dwóch wariantach – surowe (poznacie je po szarym kolorze) i ugotowane (w różowo-pomarańczowym kolorze). Różnią się one tym, że ugotowane krewetki możecie spożywać od razu po rozmrożeniu i odsączeniu (np. do sałatek). Surowe krewetki muszą jeszcze przejść obróbkę termiczną.
Rozmiary krewetek – co oznaczają?
Wchodzicie do sklepu, podchodzicie do stoiska z rybami i owocami morza, patrzycie na krewetki, a tam, przy etykietach masa nie mówiących nic liczb: 16/20, 30/40, 40/60. Są to oznaczenia rozmiarów krewetek, które określają, ile krewetek zmieści się w 1-funtowym opakowaniu (454 g). Czyli w przypadku krewetek z oznaczeniem 16/20 wiemy, że dostaniemy ok. 16-20 sztuk. Wynika z tego, że im mniejsza liczba, tym mniej krewetek w opakowaniu, bo większy jest ich rozmiar.
Pamiętajcie, że w przypadku krewetek sprzedawanych w całości (z głową i ogonem) liczby te odnoszą się do opakowania 1-kilogramowego.
Jak przygotować krewetki?
Mrożone krewetki wyjmujemy na sitko i rozmrażamy. Następnie, w zależności od tego, co podpowiada przepis, zdejmujemy z nich głowę, ogon i pancerz (w tym przepisie na makaron z krewetkami, szpinakiem i pomidorkami koktajlowymi pozbywamy się akurat wszystkich trzech rzeczy).
Warto zacząć od głowy, którą delikatnie wykręcamy i odkrywamy. Kolejny krok to obranie pancerza – zacznijcie odrywanie od nóżek, tak jest najwygodniej. Następnie ściskamy ogon i zdejmujemy go. Po tej operacji płuczemy krewetki pod strumieniem zimnej wody i osuszamy na ręczniku papierowym.
Krewetki możemy grillować, smażyć, gotować, ale należy pamiętać o najważniejszej zasadzie – krewetki smażymy maksymalnie przez 3-5 minut. Jeśli za długo przetrzymamy krewetki na patelni staną się gumowe i niezbyt smaczne, więc pilnować, by zdjąć je możliwie jak najszybciej.
Dzięki temu, że krewetki smażymy tak krótko, możemy dodać na patelnię praktycznie każdy tłuszcz, w zależności od naszych preferencji – olej rzepakowy, kokosowy czy oliwę.
SPRAWDŹ TEŻ: Inne sprawdzone przepisy na dania z makaronem znajdziesz w zakładce MAKARON
Makaron z krewetkami, szpinakiem i pomidorkami koktajlowymi
Składniki
- 400 g makaronu typu spaghetti, linguine
- 400 g dużych krewetek
- 300 g pomidorów koktajlowych
- 250 ml wody z gotowania makaronu
- 150 g świeżego szpinaku
- 3 ząbki czosnku
- 50 g parmezanu
- 200 g śmietanki kremówki
- sok z ½ cytryny
- 2-3 łyżeczki masła klarowanego
- ½ łyżeczki płatków chili
- sól, pieprz
Kroki
- Ugotuj makaron zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. Odcedź, pozostawiając 250 ml wody z gotowania do późniejszego użycia.
- Krewetki obierz z główek, pancerzy i ogonów. Opłucz i osusz na ręczniku papierowym.
- Rozgrzej na patelni masło klarowane i wrzuć krewetki. Posyp solą i pieprzem. Smaż przez 3-5 minut, w zależności od wielkości krewetek. Przełóż je na talerz.
- Dodaj dodatkową łyżeczkę masła klarowanego i wsyp na patelnię płatki chili. Podsmaż przez 1 minutę i dodaj przekrojone na pół pomidorki koktajlowe. Smaż przez 3-4 minuty.
- Wlej na patelnię śmietanę, sok z cytryny i starty parmezan. Dodaj sól i pieprz, zagotuj.
- Dodaj makaron i szpinak, wymieszaj. Dolej wody z gotowania makaronu, jeśli sos jest zbyt gęsty.
- Dodaj krewetki, wymieszaj dokładnie.
Przygotowałeś/aś ten przepis?
Podziel się efektem! Zostaw komentarz poniżej. Nie zapomnij też oznaczyć @przepisynatalerzu i dodać hashtag #przepisynatalerzu na Instagramie i na Facebooku!