Hummus z suszonymi pomidorami to obecnie moja ulubiona wersja tej bliskowschodniej przekąski. Pasta z tego przepisu jest wspaniale kremowa, z charakterystycznym orzechowym posmakiem, przełamanym wyrazistym smakiem suszonych pomidorów.
Hummus – najważniejsze informacje
Ile smakoszy na świecie, tyle przepisów na hummus. Wszystkie łączy jedno założenie – totalna kremowość. Łączy je też obecność podstawowych składników, czyli ciecierzycy, tahini, czosnku i oliwy. Jeśli macie te 4 składniki w swoim domu, klasyczny hummus jest w zasięgu ręki.
Przyjrzyjmy się bliżej dwóm najważniejszym składnikom.
Ciecierzyca
Każdy hummusowy purysta powie, że najlepszy hummus można przygotować tylko i wyłącznie z suchej ciecierzycy, ugotowanej do miękkości. I uwaga – jest to prawda. Najbardziej kremowy hummus wychodzi właśnie z suchej ciecierzycy, ugotowanej do miękkości.
Jeśli jednak macie ochotę na po prostu dobry albo nawet bardzo dobry hummus, możecie użyć cieciorki gotowanej na parze, którą możecie dostać w puszce. To jest moja ulubiona opcja, gdy mam ochotę na hummus koniecznie w danej chwili, a nie dopiero następnego dnia, jak ma to miejsce w przypadku, gdy korzystamy z suchej ciecierzycy. Właśnie z cieciorki gotowanej na parze korzystałam przygotowując dzisiejszy hummus i uwierzcie mi – nikt się nie zorientował i wszyscy byli zachwyceni.
Tahini
Tahini to nic innego jak pasta ze zmielonych nasion sezamu. Nadaje hummusowi charakterystyczny, lekko orzechowy posmak. Możecie przygotować ją w domu, ale jest już dość powszechnie dostępna w większych marketach. Przepisy na hummus, z którymi się spotkałam, bardzo się różnią ilością użytej pasty tahini. Niektórzy dodają znikomą ilość pasty ze względu na lekką goryczkę, która nie wszystkim odpowiada. W moim przepisie jest umiarkowana, bezpieczna nawet dla wybrednych ilość tahini, więc nie trzeba się obawiać nawet lekko gorzkiego posmaku.
POLUB NA-TALERZU.PL NA FACEBOOKU
Hummus z suszonymi pomidorami
Hummus z suszonymi pomidorami to jedna z moich ulubionych wersji tej przekąski. Ma piękny soczysty kolor i wyrazisty, intensywny smak. Nikt nie powie, że jest mdła, a często słyszę takie opinie co do klasycznego hummusu.
Do przygotowania hummusu w tej wersji najczęściej wybieram suszone pomidory w zalewie z oliwy z oliwek. Mają bardziej wyrazisty smak niż te w zalewie z oleju słonecznikowego. Jeżeli jednak nie możecie znaleźć w sklepie pomidorów w oliwie, to te w oleju słonecznikowym również będą tu pasować. Hummus będzie po prostu łagodniejszy w smaku.
SPRAWDŹ TEŻ: Inne sprawdzone przepisy na dania wegetariańskie znajdziesz w zakładce WEGE.
Hummus z suszonymi pomidorami
Składniki
- 2 puszki ciecierzycy gotowanej na parze z puszki
- 4 łyżki tahini
- 2 łyżki soku z cytryny
- 1 ząbek czosnku
- 1/2 szklanki suszonych pomidorów
- kilka łyżek lodowatej wody
- oliwa z oliwek do podania
- szczypta soli
Kroki
- Ciecierzycę wrzuć do blendera, dodaj 2 łyżki lodowatej wody i zmiksuj. W razie potrzeby dodaj jeszcze 3-4 łyżki wody.
- Dodaj pastę tahini, sok z cytryny, sól, czosnek i posiekane suszone pomidory. Zblenduj na gładką, puszystą masę (3 – 4 minuty).
- Podawaj polany oliwą z oliwek z dodatkiem chleba pita, dowolnego pieczywa lub warzyw.
Przygotowałeś/aś ten przepis?
Podziel się efektem! Zostaw komentarz poniżej. Nie zapomnij też oznaczyć @przepisynatalerzu i dodać hashtag #przepisynatalerzu na Instagramie!