Modro kapusta to pyszny pomysł na czerwoną kapustę rodem z Górnego Śląska. Idealnie pasuje jako dodatek do dań mięsnych, takich jak śląskie roladki, polędwiczki wieprzowe czy dziczyzna.
Modro kapusta prosto ze Śląska
Przepisów na czerwoną kapustę jest bez wiele – na ciepło, na zimno, na słodko, kiszona. Bezsprzecznie jednak jednym z najpopularniejszych przepisów jest ten pochodzący z okolic Górnego Śląska. I właśnie jego dziś bierzemy na tapet.
Modro kapusta jest przyrządzana z dodatkiem podsmażonego, wędzonego boczku i delikatnej, zeszklonej cebuli. Dodatki te nadają kapuście charakterystyczny, głęboki smak.
Modro kapusta wyśmienicie pasuje do klasycznych potraw kuchni śląskiej, czyli np. do słynnej wołowej rolady śląskiej, przygotowywanej z dodatkiem boczku, cebuli i ogórków kiszonych. Bardzo lubię podawać ją też do pieczonej kaczki.
Czerwona kapusta – dlaczego jest zdrowa?
Czerwona kapusta jest tak samo pyszna, jak i zdrowa. Za jej czerwoną barwę odpowiadają antocyjany, które mają właściwości przeciwutleniające i chronią organizm przed wolnymi rodnikami.
Kapusta jest też znakomitym źródłem wapnia, potasu, siarki, sodu, magnezu i fosforu. Znajdziemy w niej też cynk, żelazo, miedź, selen, mangan i fluor. Co ciekawe, czerwona kapusta może się pochwalić większą zawartością witaminy A i C od białej.
POLUB NA-TALERZU.PL NA FACEBOOKU
Ponadto w czerwonej kapuście znajdziemy również witaminy z grupy B – B1 (tiaminę), B2 (ryboflawinę), B3, B4 (cholinę), B5 (kwas pantotenowy), B6 oraz B12.
SPRAWDŹ TEŻ: Inne sprawdzone przepisy na dania wegetariańskie znajdziesz w zakładce WEGE.
W ostatnich latach zdecydowanie częściej w mojej kuchni gościła biała kapusta. Młoda, z dużą ilością koperku, jest dla mnie jednym ze zwiastunów lata. Nadszedł chyba jednak czas na zmiany – walory zdrowotne zdecydowanie przemawiają na korzyść czerwonej kapusty.
Modro kapusta
Składniki
- 1 główka czerwonej kapusty
- 1 duża cebula
- 100 g boczku wędzonego
- 2-3 łyżki soku z cytryny
Kroki
- Kapustę przekrój na pół i poszatkuj.
- Włóż kapustę do garnka, zalej kilkoma szklankami gotującej wody, posól i gotuj pod przykryciem przez 25 minut.
- Boczek i cebulę pokrój w kostkę. Wrzuć boczek na patelnię, podsmaż chwilę. Dodaj do niego cebulę i smaż, aż cebula będzie miękka.
- Kapustę odcedź. Dodaj do niej boczek, cebulę i sok z cytryny. Gotuj jeszcze przez 10-15 minut.
Przygotowałeś/aś ten przepis?
Podziel się efektem! Zostaw komentarz poniżej. Nie zapomnij też oznaczyć @przepisynatalerzu i dodać hashtag #przepisynatalerzu na Instagramie!