Spaghetti alla puttanesca można przetłumaczyć na język polski jako spaghetti ladacznicy (tak mocno eufemistycznie). To pyszny makaron z aromatycznym sosem z dodatkiem anchois, kaparów i oliwek. Skąd wzięła się jego nietypowa nazwa? O tym poniżej.
Makaron ladacznicy
Spaghetti alla puttanesca to danie, które narodziło się w połowie XX wieku w Neapolu. Wtedy było znane jako pasta alla marinara, czyli makaron marynarski. Obecna nazwa pojawiła się po II wojnie światowej. Są dwie teorie jej powstania.
Pierwsza, zdecydowanie bardziej barwna, głosi, że było to danie przyrządzane przez prostytutki pracujące w Quartieri Spagnoli, czyli hiszpańskiej dzielnicy Neapolu. Kobiety, jako że były zajęte i zmęczone, potrzebowały posiłku, które mogłyby przygotować w kilka minut i o każdej porze dnia i nocy. Najwygodniej było więc korzystać z produktów w słoikach i puszkach, jak oliwki, kapary czy anchois.
POLUB NA-TALERZU.PL NA FACEBOOKU
Druga wersja głosi, że spaghetti alla puttanesca powstało na malowniczej wyspie Ischia w Zatoce Neapolitańskiej, w jednej z najpopularniejszych restauracji o nazwie Rancio Fellone. Współwłaściciel tego miejsca Sandro Petti opowiadał w wywiadzie z 2005 roku, że pewnego wieczoru, w latach 50., tuż przed zamknięciem, do restauracji weszła grupa młodych, głodnych osób.
Chcieli coś zamówić, ale Petti przyznał, że ma już tylko garść składników i nie wie, czy uda mu się cokolwiek przygotować. Wtedy usłyszał od gości “Facci una puttanata qualsiasi”, co można przetłumaczyć jako “przygotuj cokolwiek z czegokolwiek”. Kucharz przygotował więc makaron z tym, co miał jeszcze w kuchni, czyli z pomidorami, oliwkami i kaparami. Niedługo po tym zdarzeniu Petti dodał to danie do menu w Rancio Fellone pod nazwą pasta alla puttanesca.
Sugo alla puttanesca, czyli róże warianty jednego makaronu
Sugo alla puttanesca to nazwa samego sosu. W zależności od regionu, przygotowuje się go w nieco inny sposób. W oryginalnej wersji z Neapolu nie ma anchois, w przeciwieństwie do najpopularniejszej wersji tej potrawy z Rzymu. Podstawą sugo jest słony smak, który sos zawdzięcza kaparom, oliwkom i anchois, oraz mocny aromat, za który odpowiedzialny jest czosnek.
Najczęściej sos alla puttanesca podawany jest z makaronem typu spaghetti, jednak pojawiają się też wersje z linguine, buccatini czy penne. W mojej wersji pojawia się pełnoziarniste spaghetti, które dodatkowo zaostrza smak całego dania.
Spaghetti alla puttanesca – makaron dla zabieganych
Podstawowym założeniem tego dania jest jego prostota i szybkość przygotowania. Jeśli macie wszystkie składniki w domu, to obiad będzie gotowy w 15 minut. Tylko tyle potrzeba, by cieszyć się pysznym, pełnym aromatu makaronem.
SPRAWDŹ TEŻ inne sprawdzone przepisy na dania kuchni włoskiej
Spaghetti alla puttanesca
Składniki
- 6 filetów anchois
- 2 ząbki czosnku
- 300 g spaghetti u mnie pełnoziarniste
- 1 puszka krojonych pomidorów
- 120 g czarnych oliwek
- 1½ łyżki kaparów
- natka pietruszki
- oliwa
- sól, pieprz
Kroki
- Nastaw wodę na makaron. Gdy zacznie wrzeć, wrzuć spaghetti i nastaw minutnik zgodnie z czasem podanym na opakowaniu.
- Gdy wrzucisz makaron, możesz zacząć przygotowywać sos.
- Posiekaj drobno anchois, oliwki przekrój na pół. Odcedź kapary.
- Posiekaj drobno czosnek.
- Wlej łyżkę oliwy z oliwek na patelnię. Ustaw ogień na średni poziom i wrzuć anchois. Smaż przez 2 minuty. Po tym czasie dodaj czosnek i smaż przez kolejną minutę.
- Dodaj pomidory, oliwki, kapary i duś przez ok. 10 minut.
- Odcedź makaron, zachowując ½ szklanki wody z gotowania.
- Dodaj makaron do sosu na patelni. Zamieszaj. Jeśli jest gęsty, dolej nieco wody z gotowania i zamieszaj. Ponów dolanie wody, jeśli jest taka potrzeba.
- Podawaj posypane świeżo posiekaną natką pietruszki.
Przygotowałeś/aś ten przepis?
Podziel się efektem! Zostaw komentarz poniżej. Nie zapomnij też oznaczyć @przepisynatalerzu i dodać hashtag #przepisynatalerzu na Instagramie!