Artykuł sponsorowany
Szparagi to warzywa sezonowe. Najlepsze są wczesną wiosną, kiedy ich łodygi jeszcze nie są zdrewniałe, a końcówki są smukłe i chrupiące. Sprawdź, jakie przysmaki można wyczarować ze szparagów i z jakimi składnikami najlepiej je łączyć.
Jak zrobić szparagi?
Istnieje wiele form przyrządzania szparagów. Najprostszy z nich to gotowanie. Można też zaserwować swoim domownikom szparagi z piekarnika, szparagi z patelni lub szparagi z grilla. Wszystko jest kwestią fantazji i umiejętności właściwego przygotowania tych warzyw do obróbki.
Jak gotować szparagi? Przy gotowaniu np. ważne jest, aby nie zanurzać końcówek w wodzie. Przy pieczeniu – aby warzywa te otulone były czymś tłustym, inaczej szybko wyschną i staną się niesmaczne. W piekarniku najlepiej sprawdzą się szparagi owijane boczkiem, choć przykryte pierzynką z jajek i sera żółtego również zachowają odpowiednią wilgotność. Szparagi z patelni muszą się mieścić na niej w całości, dlatego jeśli są zbyt długie, koniecznie trzeba je przedzielić na pół. Natomiast szparagi z grilla lubią dodatek oliwy, jak również octu balsamicznego. Dzięki temu są przyjemnie kruche.
Krem ze szparagów z płatkami migdałów
Wyjątkowo smaczną ale i luksusową zupą jest krem z białych szparagów. Idealnie komponuje się ona z płatkami migdałów lub grzankami. Aby była kremowa i gęsta, niezbędny jest dodatek gęstej śmietanki. By zyskała na wyrazistości – konieczny jest dodatek cebuli. Niezbędny jest również esencjonalny bulion z warzyw oraz podbijające smakowitość dania masło.
Składniki:
- 2 pęczki białych szparagów
- 1 cebula
- Bulion warzywny – około 800 ml
- 190 ml śmietanki kremówki
- Ząbek czosnku
- 2 łyżki masła
- Sól
- Pieprz
- 50 g płatków migdałów
Wykonanie:
Przed wykonaniem dania należy umyć szparagi i oderwać zdrewniałe końcówki. Następnie kroimy szparagi na kawałeczki. Przesmażamy je w garnku wraz z cebulą i przeciśniętym przez praskę czosnkiem (najpierw smażymy cebulę do zeszklenia, potem dodajemy szparagi). Gdy szparagi po około 2 minutach zmiękną, zalewamy je bulionem warzywnym, dodajemy sól oraz pieprz. Gotujemy wszystko około 5 minut, następnie blendujemy blenderem do uzyskania gładkiej masy. Wlewamy śmietankę, dodajemy też masło i wstawiamy na chwilę na mały ogień, ale nie gotujemy. Wylewamy zupę na talerz i posypujemy płatkami migdałów.
Przeczytaj też: Jak obierać szparagi?
Makaron ze szparagami
Najlepsze połączenie makaronu ze szparagami uzyskuje się w zapiekance. Tam wszystkie smaki przenikają się ze sobą, komponują podczas pieczenia, co sprawia, że mało wyraziste w smaku warzywa zyskują głębszy smak i aromat.
Składniki:
- 200 szynki prosciutto
- 150 g ugotowanego makaronu typu rurki
- ½ pęczka zielonych szparagów
- 5 kawałków suszonych pomidorów
- 200 g żółtej mozzarelli
- 100 ml śmietanki 30 %
- 1 ząbek czosnku
- Sól, pieprz
Wykonanie:
Gotujemy makaron tak, aby był „al dente”. Następnie myjemy, kroimy na kawałki szparagi. Mieszamy je w misce z odcedzonym makaronem. Dodajemy do tego skrojoną na kawałki szynkę, pokrojone na kawałki suszone pomidory. W osobnej misce mieszamy ze sobą: startą na tarce mozzarellę, śmietankę oraz sól, pieprz i przeciśnięty przez praskę czosnek. Wykładamy do naczynia żaroodpornego składniki makaronowej zapiekanki i zalewamy je sosem śmietanowym. Pieczemy około 50 minut w temperaturze 175 stopni Celsjusza.
Sałatka ze szparagami i truskawkami
Letnie wydanie szparagów to sałatka z truskawkami i szpinakiem. Jest orzeźwiająca, soczysta, a przy tym lekkostrawna. To idealne danie na lunch, które można zabrać ze sobą w pudełku do pracy.
Składniki:
- 100 g świeżego szpinaku
- ½ pęczka zielonych szparagów
- 250 g truskawek
- 2 łyżeczki masła
- 1 łyżka octu balsamicznego
- 2 łyżki oliwy
- 1 łyżeczka miodu
- Sól
- Pieprz
Wykonanie:
Opłukujemy na sitku świeże liście szpinaku i wrzucamy je do miski. Myjemy truskawki, pozbawiamy je szypułek i dzielimy na połówki. Na patelni rozpuszczamy masło i wrzucamy na nie pokrojone w kosteczkę szparagi (wcześniej myjemy je i pozbawiamy zdrewniałych końcówek). Podduszone lekko szparagi wkładamy do miski ze szpinakiem i truskawkami. W osobnym naczyniu mieszamy ze sobą: oliwę, miód, sól, pieprz oraz ocet balsamiczny. Polewamy tym sałatkę.
Miły dodatek – sos do szparagów
Smakowitość dania ze szparagami zależy również od dodatku sosu. Najbardziej neutralny jest sos śmietanowy. Aby go uzyskać, wystarczy przesmażyć na patelni czosnek, dodać do tego szparagi i ewentualnie 40 ml białego wina. Poddusić około 5 minut, następnie zdjąć patelnię z ognia, dodać śmietanę kremówkę, sól oraz pieprz. Wstawić na chwilę na mały ogień, ale nie gotować.
Równie dobrze sprawdzi się sos holenderski. Do jego wykonania potrzebne są 2 żółtka w temperaturze pokojowej oraz roztopione, gorące masło (około 50 g). Żółtka te ubijamy na pianę przy pomocy miksera, dodając do nich sól, pieprz oraz sok z cytryny. Następnie dolewamy tam gorące masło aż do uzyskania gęstego sosu.
Tekst partnera https://akademiasmaku.pl/