Śledzie w oleju z cebulką to tradycyjny przepis, który powinien pojawić się na wigilijnym stole czy sylwestrowej imprezie. Bez zbędnych fajerwerków – po prostu ryba, olej, cebulka i ulubione przyprawy. Tylko tyle wystarczy, by przygotować ten niezawodny klasyk.
Tradycyjne śledzie w oleju z cebulką. Jaki olej dodać?
W związku z tym, że liczba składników w tym przepisie jest naprawdę krótka, ich jakość jest niezwykle istotna.
Jedną z najważniejszych kwestii podczas przygotowania śledzi w oleju z cebulką jest wybór najlepszego oleju.
Prawdopodobnie najpopularniejszą opcją, którą znam też z rodzinnego domu, jest olej słonecznikowy. To delikatny i neutralny w smaku tłuszcz roślinny, który nie zdominuje ryby. To mój ulubiony olej do śledzi.
Druga dobrze znana propozycja to olej rzepakowy. Wiele osób używa oleju rzepakowego i słonecznikowego wymiennie, bo są podobnie delikatne. Bardziej intensywny smak uzyskamy wybierając olej rzepakowy tłoczony na zimno, nierafinowany.
Rzadziej wybierany do śledzi, ale posiadający swoje grono fanów, jest olej lniany. To ciekawe urozmaicenie, ale jeśli nie mieliście wcześniej z nim do czynienia, polecam Wam przygotować niewielką ilość śledzi z jego dodatkiem. Charakterystyczny smak oleju lnianego nie wszystkim musi pasować.
Spotkałam się też w marynowaniem śledzi w oliwie. Warto jednak pamiętać, że oliwa może całkowicie przyćmić śledzia swoim intensywnym aromatem.
POLUB NA-TALERZU.PL NA FACEBOOKU
Śledzie – jakie wybrać?
Śledzie w oleju z cebulką przygotowuje się zazwyczaj z filetów śledziowych w słonej zalewie. Takie śledzie często mają dopisek a’la Matjas.
Matiasami nazywa się holenderskie śledzie dziewicze, czyli ryby przed pierwszym tarłem. W Polsce są trudno dostępne, ale nie martwcie się – starsze śledzie a’la Matjas są idealne do przygotowania pysznych śledzi na Wigilię.
Kupując śledzie w zalewie, zwróćcie uwagę na skład. Wydawałoby się, że polepszacze smaku nie będą w takim produkcie potrzebne, ale niestety coraz częściej widzę na opakowaniu informację o dodatku (zupełnie zbędnym) glutaminianu monosodowego.
Sprawdź też inne pyszne przepisy na Wigilię i Święta Bożego Narodzenia:
Pieczone udka z kaczki z pomarańczami i żurawiną
Śledzie w oleju z cebulką
Składniki
- 5 filetów śledziowych a'la Matjas
- 250 g oleju słonecznikowego lub rzepakowego
- 1 cebula
- 2 liście laurowe
- sok z ½ cytryny
- 5 ziaren czarnego pieprzu
Kroki
- Śledzie opłucz z zalewy pod bieżącą, zimną wodą. Przełóż je do miski, zalej zimną wodą i płucz przez ok. 1½-2 godziny, dwukrotnie zmieniając wodę, jeśli śledzie są bardzo słone.
- Pokrój cebulę w drobną kostkę i przełóż do miski. Zalej wrzątkiem, odcedź na sitku po 5 minutach.
- Wyjmij śledzie z wody i osusz ręcznikiem papierowym. Pokrój je na mniejsze części, o szerokości ok. 2 cm.
- W słoiku o pojemności 500 ml układaj naprzemiennie śledzie i cebulkę. Skrop wszystko sokiem z cytryny, dodaj ziarna pieprzu, liście laurowe i zalej olejem.
- Zamknij słoik i włóż śledzie do lodówki. Najlepiej smakują po dwóch dniach w lodówce.
Przygotowałeś/aś ten przepis?
Podziel się efektem! Zostaw komentarz poniżej. Nie zapomnij też oznaczyć @przepisynatalerzu i dodać hashtag #przepisynatalerzu na Instagramie i na Facebooku!
Bardzo dobre, ale należy dodać, że śledzie i inne ryby lubią „pływać w ………. taki jest pogląd.
Śledzie – rewelacja.
Śledzie wyborne i duży plus, że można je przygotować wcześniej.