Chlebek pita to delikatne, lekkie pieczywo pochodzące z Bliskiego Wschodu. W środku miękkie i puszyste, na zewnątrz lekko chrupiące. Podczas pieczenia wytwarza się w nim charakterystyczna kieszonka, która jest idealnym miejscem na aromatyczny farsz.
Chlebek pita – jak powinien wyglądać?
Chlebek pita to popularne pieczywo w rejonie Bliskiego Wschodu i w okolicach Morza Śródziemnego. W zależności od regionu, pita wygląda inaczej. W Grecji pita to płaski placek, w który zawija się souvlaki. Natomiast w Turcji nosi on nazwę pide i też najczęściej przypomina chrupki naleśnik z nadzieniem lub płaski, drożdżowy chlebek.
Nasz dzisiejszy bohater, czyli chlebek pita z kieszonką, jest najpopularniejszy w krajach dalej wysuniętych na Wschód – w Syrii, Egipcie, Iraku, Libanie, Palestynie czy Izraelu. Autorem przepisu, który znajdziecie poniżej, jest pochodzący z Izraela słynny szef kuchni Yotam Ottolenghi.
POLUB NA-TALERZU.PL NA FACEBOOKU
Pana Ottolenghi chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Kilkanaście lat temu rozkochał w sobie londyńczyków, którzy byli zachwyceni bogactwem smaków dań sprzedawanych w jego deli w Notting Hill. Oswoił Anglików ze smakami wody różanej czy za’ataru. Później przyszła kolumna w The Guardian, a za nią bestsellerowe książki z „Jerozolimą” i „Prosto” na czele.
Dlatego, gdy trafiłam w zeszłym roku na ten przepis na chlebek pita, wiedziałam, że muszę go spróbować. I nie szukam już innego – ten jest idealny. Dobrze pracuje się z ciastem, a chlebki pięknie wyrastają.
Chlebek pita – z czym podawać
Pita chłonie smaki jak gąbka, więc jest idealny do płynnego farszu, np. curry z zawiesistym sosem. Możecie go też wypełnić falafelami, kebabem czy shoarmą, dodać warzyw, trochę hummusu i obiad gotowy. Świetnie smakuje też nafaszerowany sałatką. Pita może też zastąpić pieczywo – przygotujecie w niej pyszne, urozmaicone kanapki.
SPRAWDŹ TEŻ: Inne sprawdzone przepisy chleby i bułki znajdziesz w zakładce WYPIEKI
Chlebek pita
Składniki
- 240 ml wody
- 2 łyżeczki drożdży instant
- 2 łyżeczki cukru
- 300 g mąki pszennej plus dodatkowo do podsypywania
- 50 g mąki pszennej razowej
- 1 łyżeczka soli
- 1 łyżka oliwy
Kroki
- Umieść w misie miksera wodę (lekko ciepłą), mąki, cukier, sól, drożdże. Zagniataj na najmniejszych obrotach przez 8-10 minut, aż ciasto będzie gładkie i elastyczne.
- Przełóż ciasto do naoliwionej miski, przykryj lnianą ściereczką i odstaw do wyrośnięcia na 1 – 1½ godziny (do podwojenia objętości).
- Po wyrośnięciu przełóż ciasto na oprószoną mąką stolnicę. Podziel je na 6 części (ok. 100 g każda). Przykryj ściereczką i pozostaw do wyrośnięcia na 20 minut.
- Przygotuj kawałek papieru do pieczenia wielkości blachy, którą wstawisz do piekarnika.
- Nastaw piekarnik na 250 stopni (góra-dół). Wstaw do niego blachę do pieczenia do nagrzania.
- Podsyp stolnicę mąką i rozwałkuj kawałki ciasta na ok. 12-cm placki. Przełóż je na przygotowany wcześniej papier do pieczenia.
- Gdy piekarnik się nagrzeje, przełóż papier z plackami na gorącą blachę. Wstaw z powrotem i piecz przez 4-5 minut.
Przygotowałeś/aś ten przepis?
Podziel się efektem! Zostaw komentarz poniżej. Nie zapomnij też oznaczyć @przepisynatalerzu i dodać hashtag #przepisynatalerzu na Instagramie i na Facebooku!