Te pyszne pełnoziarniste bułki z dodatkiem siemienia lnianego wyjątkowo długo utrzymują świeżość. Dodatek mąki razowej, ziaren lnu i pestek dyni sprawia, że bułeczki są nie tylko pyszne, ale też bardzo zdrowe.
Pełnoziarniste bułki – samo zdrowie!
Bułeczki, które dziś Wam prezentuję, przygotowuje się z dodatkiem produktów, które mają niezwykle pozytywny wpływ na zdrowie. Co dobrego dokładnie mogą nam dać siemię lniane, pestki dyni i pełnoziarnista mąka?
POLUB NA-TALERZU.PL NA FACEBOOKU
Siemię lniane
Zejdźcie z drogi nasiona chia, nadchodzi polskie superfoods! Te drobne ziarna lnu pospolitego to istne zdrowotne złoto.
W sklepach można spotkać dwa rodzaje siemienia lnianego – brązowe i złociste. Wersja brązowa jest najpopularniejsza i łatwo ją znaleźć w każdym sklepie. Złociste siemię lniane, które ja wykorzystałam w tym przepisie, jest zwane także budwigowym. Jest ono nieco trudniej dostępne, ale warto na nie polować, ponieważ ma jeszcze więcej składników odżywczych. Niestety mniejsza dostępność i wyższa jakość sprawiają, że złote ziarenka lnu często wyróżniają się też wyższą ceną.
Co znajdziemy w siemieniu lnianym?
- Błonnik – korzystnie wpływa na perystaltykę jelit i obniża cholesterol.
- Kwasy omega-3 – stanowią ok. 60 proc. wszystkich tłuszczów w siemieniu lnianym, co sprawia, że siemię jest jednym z najbogatszych źródeł roślinnych omega-3. Kwasy te działają ochronnie na mięsień sercowy i układ krążenia. Wiele źródeł podkreśla też ich możliwe działanie przeciwnowotworowe.
- Sterole roślinne – chronią organizm przed wolnymi rodnikami.
- Witaminy i minerały – w siemieniu lnianym znajdują się duże zapasy magnezu, wapń, potasu, manganu, selenu i cynku oraz witamin: C, E, K i witamin z grupy B.
Mąka razowa
W przepisie na pełnoziarniste bułki z siemieniem lnianym pojawia się mąka razowa. Przyznam, że odkąd kilkanaście lat temu przekonałam się do razowego pieczywa, tak teraz już właściwie nie jem klasycznych białych bułek i chlebów. Lubię wyrazisty, intensywny i niezwykle różnorodny smak pełnoziarnistych wypieków. Względy zdrowotne to dodatkowy atut.
Mąka pszenna razowa jest źródłem białka, błonnika oraz witamin z grupy K, D, B oraz E. Wypieki przygotowane na bazie tej mąki zapewniają uczucie sytości na długi czas, działają wspomagająco na pracę układu pokarmowego i układu krążenia, a także korzystnie wpływają na koncentrację. Dodatkowo obecne w mące razowej żelazo i wapń chronią przed anemią i wzmacniają kości.
Pestki słonecznika
Uwielbiam dodawać pestki słonecznika do wypieków. Podpieczone w piekarniku mają fantastyczny smak i nadają wyjątkowy aromat bułkom i chlebom. Pod względem zdrowotnym, pestki są jednym z bogatszych źródeł witaminy E. Mogą się też pochwalić wysoką zawartością fitosteroli, które obniżają poziom cholesterolu, co sprawia, że pozytywnie wpływają na pracę układu krążenia.
SPRAWDŹ TEŻ: Inne sprawdzone przepisy na pyszne bułki i chleby znajdziesz w zakładce WYPIEKI.
Pełnoziarniste bułki z siemieniem lnianym
Składniki
- 2 szklanki mąki pszennej
- 1 szklanka mąki pszennej razowej
- ½ szklanki siemienia lnianego
- 100 ml mleka
- 150 ml wody
- 1 jajko
- 2½ łyżki masła
- 1 łyżeczka soli
- 12 g świeżych drożdży lub 6 g drożdży instant
Dodatkowo
- 1 jajko
- 2 łyżki mleka
- pestki dyni do posypania
Kroki
- Jeśli korzystasz ze świeżych drożdży, najpierw przygotuj rozczyn.
- Mleko i masło włóż do garnka, podgrzej do roztopienia masła i odstaw do ostygnięcią (płyn powinien być tylko lekko ciepły).
- Siemię lniane wsyp do młynka do kawy lub blendera i zmiel na mąkę.
- Wymieszaj mąki z siemieniem, drożdżami lub rozczynem, solą, jajkiem, ciepłym mlekiem z masłem i lekko ciepłą wodą. Zagnieć, aż powstanie jednolita, elastyczna masa. Jeśli ciasto będzie zbyt suche, dolej nieco ciepłej wody.
- Przełóż ciasto do miski oprószonej mąką, przykryj ściereczką i odstaw do wyrośnięcia na 1 – 1½ godziny.
- Ciasto podziel na 10 równych części i uformuj z nich bułeczki.
- Ułóż bułki na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, przykryj ściereczką i odstaw do wyrośnięcia na 30 minut.
- Rozmieszaj w kubku jajko z 2 łyżkami mleka i posmaruj wyrośnięte bułeczki.
- Posyp bułki pestkami dyni i wstaw do nagrzanego do 180 stopni piekarnika. Piecz 20 – 25 minut.
Wskazówki
- Składniki ciasta drożdżowego powinny być w temperaturze pokojowej lub lekko ciepłe (płyn).
- Przygotowanie rozczynu: świeże drożdże wrzuć do lekko podgrzanego mleka (kilka łyżek) i dosyp płaską łyżeczkę cukru. Dokładnie rozetrzyj, aż drożdże się rozpuszczą. Dosyp łyżkę mąki pszennej i wymieszaj, by nie było grudek. Odstaw pod przykryciem, w ciepłym miejscu, na ok. 20 minut.
Przygotowałeś/aś ten przepis?
Podziel się efektem! Zostaw komentarz poniżej. Nie zapomnij też oznaczyć @przepisynatalerzu i dodać hashtag #przepisynatalerzu na Instagramie!
Wyglądają pysznie!