Zupa z kurczakiem i soczewicą to pyszny pomysł na obiad z podwójną porcją białka. Jest sycąca i rozgrzewająca, więc świetnie sprawdzi się w chłodne, zimowe czy jesienne dni.
Zupa z kurczakiem i soczewicą – na obiad dla całej rodziny
W chłodne, zimowe dni nie ma nic lepszego niż talerz ciepłej, sycącej zupy. Takiej jak ta zupa z kurczakiem i soczewicą.
POLUB NA-TALERZU.PL NA FACEBOOKU
To jedna z moich ulubionych zup z gatunku “co mam, to wrzucam”. Często modyfikuję przepis w zależności od tego, co mam w danym momencie w kuchni. Jednak zawsze staram się zachować bazowe składniki – marchewkę, selera naciowego, kurczaka, ziemniaki i soczewicę.
Pokochaj resztki
Bardzo często przygotowuję tę zupę, by wykorzystać mięso i warzywa z rosołu. Dzięki temu zupa z kurczakiem i soczewicą idealnie wpasowuje się w moją akcję na Instagramie #pokochajresztki.
OBSERWUJ NA-TALERZU.PL NA INSTAGRAMIE
Jak pewnie zauważyliście, bardzo nie lubię marnować jedzenia. Z resztek można wyczarować naprawdę pyszne potrawy – zupy, zapiekanki, pasty. Dlaczego więc wyrzucać, skoro można przerobić i zjeść coś dobrego?
Jeśli macie swoje ulubione przepisy, które pasują do tej akcji, wrzucajcie je na IG z hashtagiem #pokochajresztki, a ja z radością udostępnię je dalej. Jestem bardzo ciekawa Waszych pomysłów!
Soczewica zielona, czerwona, brązowa – którą wybrać?
Soczewica to prawdziwa skarbnica zdrowia. Jeśli do tej pory nie wprowadziliście jej do diety, to gorąco polecam Wam bliższe zapoznanie się z tym składnikiem i wypróbowanie dań z jej udziałem. Soczewica jest bowiem nie tylko zdrowa, ale też pyszna i znajduje zastosowanie w wielu potrawach kuchni świata.
Soczewica jest bogata w dobrze przyswajalne białko (w 100 g soczewicy znajduje się ponad 9 g białka). Jest też dobrym źródłem korzystnego dla układu krwionośnego potasu, fosforu i kwasu foliowego.
SPRAWDŹ TEŻ: Inne sprawdzone przepisy na pyszne zupy znajdziesz w zakładce ZUPA
Soczewica jest produktem o niskim indeksie glikemicznym – w zależności od rodzaju wartość IG wynosi od 25 do 35. To ważna informacja dla cukrzyków, którzy mogą zastępować ziarnami soczewicy przynajmniej część spożycia białka zwierzęcego.
W sklepach możemy spotkać kilka rodzajów soczewicy: zieloną, czerwoną, brązową, czarną i żółtą. Każda z nich ma różne potrzeby, jeśli chodzi o przyrządzanie, co oznacza też, że każda nadaje się do innych potraw. Do zup najczęściej używam zielonej soczewicy. Ten rodzaj nie rozgotowuje się tak łatwo, nawet przy nieco dłuższym gotowaniu, w przeciwieństwie do odmiany czerwonej czy żółtej, ale nie jest też tak twardy jak soczewica brązowa.
Zupa z kurczakiem i soczewicą – pozostałe składniki
Mięso z kurczaka. Do zupy możecie wykorzystać mięso ze swojej ulubionej części kurczaka. U mnie najczęściej jest to pierś lub udko, np. z mięsa z rosołu.
Bulion. Jako baza może posłużyć bulion ekologiczny (bez zbędnych konserwantów i polepszaczy smaku). Możecie też wykorzystać ugotowany wcześniej rosół.
Warzywa. Obowiązkowymi składnikami tej zupy są dla mnie ziemniaki, marchew i seler naciowy. Oprócz nich czasami dodaję też inne warzywa, w zależności od tego, co akurat mam kuchni – paprykę, kukurydzę, cukinię.
Pomidory. Zawsze dodaję jeden z przetworów pomidorowych – passatę, koncentrat czy krojone pomidory – bo dzięki temu zupa jest bardziej wyrazista w smaku.
Zupa z kurczakiem i soczewicą
Składniki
- 400 g mięsa z kurczaka np. pierś z kurczaka lub udka bez kości
- 100 g zielonej soczewicy
- 3 łodygi selera naciowego
- 1 duża cebula
- 2-3 marchewki
- 8 ziemniaków
- 2 łyżki koncentratu pomidorowego
- 2 litry bulionu
- 2 łyżeczki oregano
- 2 łyżeczki lubczyku
- natka pietruszki do podania
- olej rzepakowy
- sól, pieprz
Kroki
- Pokrój cebulę w piórka, a marchew i selera naciowego w plastry. Obierz ziemniaki i pokrój w nieduże kawałki.
- Rozgrzej olej w wysokim garnku. Zmniejsz ogień i dodaj pokrojone warzywa. Podsmaż przez 4-5 minut.
- Opłucz soczewicę na sitku w zimnej wodzie i dodaj do garnka.
- Dodaj też bulion, koncentrat pomidorowy oraz mięso z kurczaka, lubczyk, oregano, sól i pieprz. Wymieszaj i doprowadź do wrzenia. Zmniejsz ogień do minimum i gotuj przez 45-50 minut.
- Wyjmij mięso z kurczaka na talerz lub deskę i pokrój je w drobniejsze kawałki. Dodaj z powrotem do garnka.
- Podawaj z posiekaną natką pietruszki.
Przygotowałeś/aś ten przepis?
Podziel się efektem! Zostaw komentarz poniżej. Nie zapomnij też oznaczyć @przepisynatalerzu i dodać hashtag #przepisynatalerzu na Instagramie i na Facebooku!