Keftedes to jeden z moich ulubionych greckich smaków. Te aromatyczne, pachnące ziołami, soczyste klopsiki Grecy jadają jako meze, czyli przystawkę, z chlebkiem pita i dipem tzatziki lub jako danie główne. U mnie dziś pojawiły się w tej drugiej wersji, w towarzystwie wspaniałego orzo z suszonymi pomidorami i wspomnianym dipem jogurtowo-ogórkowym.
Kuchnia grecka – najważniejsze składniki
Grecja to jeden z moich ulubionych kierunków wyjazdowych. W niewielu miejscach tak dobrze mi się odpoczywa. Pierwszy raz w byłam w Grecji prawie 15 lat temu i od tego czasu z radością, regularnie tam wracam.
Nieważne czy wybierzecie część kontynentalną czy jedną z 2500 (!) wysp, w każdej lokalizacji możecie liczyć na wspaniałe widoki, błękitną wodę i obłędne jedzenie. Każde miejsce może pochwalić się swoimi specjalnościami, ale jest kilka elementów, które łączą wszystkie regionalne kuchnie Grecji.
Do najważniejszych elementów kuchni greckiej należą m.in.
- Oliwki. Grecja słynie z dobrej jakości oliwek. Ich smak bardzo się różni od tego, co można znaleźć na półkach w polskich sklepach (mówię oczywiście o standardowym sklepie spożywczym czy innym markecie; nie mam na myśli sklepów wyspecjalizowanych w kuchniach świata). Do najsłynniejszych odmian należą:
- Oliwki Kalamata – charakterystyczne, duże, ciemne oliwki z Peloponezu. Stanowią podstawowy składnik tapenady, czyli pasty z oliwek, kaparów, bazylii i czosnku.
- Oliwki Koroneiki – malutkie, zielone oliwki, które można spotkać przede wszystkim na Krecie, Peloponezie i Zakynthos. Są wykorzystywane głównie do produkcji oliwy z oliwek.
- Oliwki Chalkidiki – duże, jasnozielone oliwki z Półwyspu Chalkidiki. Zbiera się je na przełomie września i października i następnie marynuje w wodzie z solą. Ze względu na swój duży rozmiar, są idealne do faszerowania.
- Oliwa z oliwek. Nie wracam z Grecji bez solidnego zapasu wyśmienitej oliwy z oliwek. Sałatki i sosy z jej dodatkiem nie mają sobie równych. W każdym greckim sklepie czy na targu znajdziecie multum butelek z oliwą. Większość z nich została zrobiona z odmiany Koroneiki bądź z mieszanek z jej dodatkiem.
- Sery. Chyba każdy słyszał o serze feta. Ale Grecja to nie tylko feta – to bogactwo różnorodnych serów produkowanych przede wszystkim z mleka owczego i koziego. Do moich ulubionych serów należą na pewno Manouri, Anthotyro i Halloumi.
- Miód. Grecja może się pochwalić większą ilością uli na metr kwadratowy niż jakikolwiek inny kraj w Europie. Historia produkcji miodu widać w każdym greckim sklepie – podobnie jak w przypadku oliwy z oliwek, miodu również jest na półkach pełno. Mam słabość do małych słoiczków miodu z zatopionymi orzechami i miodów ziołowo-kwiatowych – wersja z tymiankiem i dzikimi kwiatami to poezja!
- Zioła. Można zauważyć właśnie w keftedes, że grecka kuchnia ziołami stoi. Aromaty oregano, tymianku, rozmarynu czy mięty towarzyszą większości helleńskich przepisów.
POLUB NA-TALERZU.PL NA FACEBOOKU
Keftedes – aromatyczne greckie klopsiki. Najważniejsze informacje
Jeśli pojedziecie do Grecji i zamówicie talerz meze, czyli talerz z przekąskami, jestem pewna, że obok chlebka pita, oliwek, sera feta i tzatziki, zobaczycie też keftedes. Te obłędnie pyszne pulpeciki przygotowuje się tradycyjnie z mieszanki mięsa wieprzowego i wołowego bądź z jagnięciny.
W mojej lekko “odchudzonej” wersji pojawia się jednak mielone mięso z indyka. Potrawa traci tylko kalorie, ale nie smak. Ten pozostaje bez zmian dzięki wyjątkowej mieszance przypraw i ziół.
W przepisie na keftedes nie ma żadnych trudno dostępnych składników. Wspomniane zioła i przyprawy to czosnek, oregano, tymianek, pietruszka, słodka papryka, sól i pieprz. Nic wyszukanego, ale efekt jest nieziemsko pyszny.
SPRAWDŹ TEŻ: Inne sprawdzone przepisy na dania główne znajdziesz w zakładce OBIAD
W oryginalnym przepisie na greckie klopsiki ostatnim krokiem jest smażenie. Ja jednak wprowadziłam kolejną po zmianie rodzaju mięsa modyfikację i keftedes upiekłam. Do tej pory jadłam tylko wersję z patelni, ale po zjedzeniu tej z piekarnika wiem, że zostanę przy pieczeniu. Smak jest tak samo pyszny, a brzuch nieco lżejszy.
Z czym podawać keftedes?
Keftedes może pojawić się jako jeden z elementów talerza przystawek (meze). Można go wtedy skubać jako przekąskę z dodatkiem chlebka pita, suszonych pomidorów i tzatziki.
Ja podałam greckie klopsiki jako danie główne w towarzystwie orzo ugotowanego al dente z posiekanymi suszonymi pomidorami oraz dipu tzatziki. Świetnie pasowałaby też sałatka grecka, lagana (placek drożdżowy przypominający focaccię) bądź ugotowany na sypko ryż.
Keftedes – aromatyczne greckie klopsiki
Składniki
- 1 kg mięsa mielonego z indyka
- 1 czerwona cebula
- 2 ząbki czosnku
- 80 g bułki tartej
- 1 duże jajko
- 1 garść natki pietruszki
- 2½ łyżeczki oregano
- 1 łyżeczka tymianku
- 1 łyżeczka słodkiej papryki
- sól, pieprz
- oliwa z oliwek do spryskania klopsików
Kroki
- Rozgrzej piekarnik do 200 stopni.
- Cebulę zetrzyj na tarce albo posiekaj szybko w blenderze. Czosnek przeciśnij przez praskę.
- Wrzuć cebulę i czosnek do miski razem z pozostałymi składnikami i energicznie wymieszaj.
- Na blasze do pieczenia połóż papier do pieczenia. Układaj na nim uformowane klopsiki (wychodzi ok. 25 sztuk).
- Spryskaj klopsiki oliwą z oliwek i wstaw do nagrzanego piekarnika. Piecz przez 20-25 minut, przekręcając je góra-dół w połowie pieczenia.
- Podawaj z dipem tzatziki.
Przygotowałeś/aś ten przepis?
Podziel się efektem! Zostaw komentarz poniżej. Nie zapomnij też oznaczyć @przepisynatalerzu i dodać hashtag #przepisynatalerzu na Instagramie!
koniecznie spróbuję!
Bardzo się cieszę i czekam na efekty 🙂