Puree z dyni to niezbędny element wielu wypieków. Żeby je przygotować wystarczy tylko jeden składnik – dynia.
Jak zrobić puree z dyni
Jeżeli trafiliście kiedyś na przepis na ciasto dyniowe czy dyniowe gnocchi, to wiecie, że kluczowym składnikiem jest puree z dyni.
Od razu uspokajam – przygotowanie puree z dyni nie jest ani trudne, ani pracochłonne. Potrzeba natomiast trochę czasu, by było gotowe. Na szczęście dotyczy to czasu pieczenia dyni, więc można w tym czasie zajmować się czymś zupełnie innym.
POLUB NA-TALERZU.PL NA FACEBOOKU
Jak zrobić puree z dyni?
Dynię należy umyć, przekroić na pół i ułożyć skórą do góry na blasze do pieczenia, wyłożonej papierem do pieczenia. Tak przygotowaną dynię wstawiamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 200 stopni w trybie góra-dół i pieczemy przez 40-60 minut (w zależności od wielkości dyni).
Po tym czasie wyjmujemy dynię z piekarnika i pozostawiamy do ostygnięcia. Gdy będzie już chłodna, wyjmujemy łyżką miąższ ze skóry i przekładamy do na sito, by pozbyć się nadmiaru wody (ten krok można pominąć, jeśli używamy dyni Hokkaido). Następnie przekładamy do blendera lub malaksera, kilka obrotów i puree gotowe!
Jaką dynię wybrać?
Puree z dyni można przygotować tak naprawdę z dowolnego gatunku tego warzywa (dla mnie dynia zawsze będzie warzywem ;)). Ja najczęściej przygotowuję puree z dyni Hokkaido, która zawiera najmniej wody. Możecie też użyć klasycznej dyni pomarańczowej, ale wtedy należy pamiętać o kontrolowaniu ilości wody na blaszce, bo może jej wypłynąć całkiem sporo. Zdarza się, że muszę dwukrotnie wylewać wodę z blachy podczas pieczenia takiej dyni.
Dynia – pyszna i zdrowa
Wiem, że dynia dzieli społeczeństwo. Ma spore grono fanów (w tym mnie), ale są też tacy, którzy mówią, że dynia jest kompletnie bezpłciowa i nie ma smaku. Tej drugiej grupie chcę powiedzieć, że może po prostu nigdy nie zjedli dobrze przygotowanej dyni. A warto dać jej szansę, bo to pyszne, ale też zdrowe warzywo.
Beta-karoten. Dynia zawiera duże ilości beta-karotenu. Zawdzięcza mu swój pomarańczowy kolor. Beta-karoten to przeciwutleniacz, który hamuje szkodliwe procesy oksydacyjne i pomaga zapobiegać chorobom nowotworowym. Pozytywnie wpływa też na działanie układu krążenia – zapobiega powstawaniu złogów cholesterolowych, który sprzyjają rozwojowi m.in. miażdżycy.
Błonnik. Dynia zawiera sporo błonnika, który usprawnia pracę układu trawienia. Ponadto jest niskokaloryczna – w zależności od gatunku w 100 g dyni znajdziemy od 26 kcal (dynia zwyczajna) do 45 kcal (dynia piżmowa).
Mikroelementy. Dynia jest istną kopalnią dobrych składników. Znajdziemy w niej bardzo duże ilości potasu, sporo cynku, magnezu, wapnia i żelaza.
Do czego wykorzystać puree z dyni?
Puree z dyni można wykorzystać do ciast – nadaje im piękny, soczysty kolor i ciekawy smak. Wypieki są też bardziej wilgotne i dłużej zachowują świeżość. Puree możemy też dodać do pancake’ów i innych placków. Mus z dyni stanowi też składnik dyniowych klusek i deserów.
SPRAWDŹ TEŻ: Inne sprawdzone przepisy na dania z dyni znajdziesz w zakładce DYNIA
Składniki
- 1 dynia najlepiej piżmowa lub zwykła
Kroki
- Dynię umyj, przekrój na pół i ułóż skórą do góry na blaszce, wyłożonej papierem do pieczenia.
- Wstaw dynię do piekarnika nagrzanego do temperatury 200 stopni w trybie góra-dół i piecz przez 40-60 minut (w zależności od wielkości dyni), aż będzie bardzo miękka.
- Jeśli dynia puszcza dużo wody w trakcie pieczenia, odlej ją raz lub dwa razy, jeśli zajdzie taka potrzeba.
- Wyjmij dynię z piekarnika i pozostaw na kilka minut do ostygnięcia.
- Wyjmij łyżką miękki miąższ dyni. Jeśli dynia jest wodnista, przełóż miąższ na sito i dokładnie odcedź. Jeśli nie ma takiej potrzeby (np. przy dyni Hokkaido), włóż miąższ do blendera i zmiksuj na gładką, jednolitą masę.
Przygotowałeś/aś ten przepis?
Podziel się efektem! Zostaw komentarz poniżej. Nie zapomnij też oznaczyć @przepisynatalerzu i dodać hashtag #przepisynatalerzu na Instagramie!