Gulasz wołowy na piwie to pyszny i pożywny obiad, który fantastycznie rozgrzeje w chłodny jesienny lub zimowy dzień. Długie gotowanie na małym ogniu wydobywa cały aromat z mięsa i warzyw i pozostawia charakterystyczną słodkość piwa.
Gulasz wołowy na piwie – prosty pomysł na niedzielny obiad
Gulasze to klasyczny comfort food, czyli jedzenie, które poprawia humor i jest jak gastronomiczna wersja ciepłego kocyka. Uwielbiam w gulasz to, że można przy nich kombinować do woli – zmieniać nieco składniki, proporcje, przyprawy.
Gulasz wołowy na piwie jest świetnym pomysłem na niedzielny obiad. Mamy wtedy zazwyczaj więcej czasu, więc mięso i warzywa mogą sobie spokojnie pyrkać na wolnym ogniu, aż będą rozpływać się w ustach.
POLUB NA-TALERZU.PL NA FACEBOOKU
Gulasz wołowy na piwie – ale jakim?
Żeby przygotować gulasz wołowy na piwie warto zainwestować w naprawdę dobre piwo typu ale. Ale to piwo górnej fermentacji o złożonym smaku i aromacie. Jeszcze kilka lat temu na sklepowych półkach można było spotkać tylko najpopularniejsze, masowo produkowane lagery. Od pewnego czasu branża piwowarska przeżywa prawdziwy rozkwit i normalne jest to, że nawet w lokalnym spożywczaku pojawiają się produkcje mniejszych, rzemieślniczych browarów.
A skoro coraz większa konkurencja na rynku, to także znacznie większa różnorodność. Obok lagerów dumnie stoją piwa typu IPA, APA, stout czy porter. To też dobra wiadomość dla wszystkich, którzy będą szykować ten gulasz. Najlepiej pasują do niego piwa górnej fermentacji, czyli m.in. wspomniany wcześniej ale (kryjący się w skrótach IPA – Indian Pale Ale i APA – American Pale Ale), ale także ciemne gatunki jak stout czy porter.
Gatunki te mają bogaty, wielowymiarowy smak, który fantastycznie sprawdzi się w gulaszu. Takie piwo podkreśli smak lekko skarmelizowanych warzyw i doda kruchości wołowinie.
Od razu też uspokoję tych z Was, którzy mogą myśleć, że takie piwa muszą być bardzo drogie. Piwo do tego gulaszu kupowałam w sklepie spożywczym kilka kroków od mojego domu i zapłaciłam za nie tylko 1,50 zł więcej niż za dowolny, popularny lager.
Składniki
Mięso. Nie ma to jak gulasz wołowy. Wołowina wspaniale kruszeje i nabiera aromatu przy długim gotowaniu. Wybierając konkretny kawałek mięsa do gulaszu, warto pamiętać, że do długiego gotowania najlepiej sprawdzają się części pochodzące z dużych, pracujących mięśni, ze względu na dużą zawartość kolagenu i rozsądną ilość tłuszczu. Wypatrujcie więc w sklepach ładnej łopatki, rozbratela, karkówki lub krzyżowej. To najlepsze części mięsa wołowego na gulasz.
Warzywa. Są trzy warzywa, które absolutnie muszą się pojawić w każdym przygotowywanym przeze mnie klasycznym gulaszu – cebula, marchew i seler naciowy. Cebula dodaje ostrości, marchewka słodkości, a seler naciowy gwarantuje świeżość. To jest mój basic, bez którego nie zaczynam nawet gotowania gulaszu. W tym gulaszu na piwie pojawiają się też pomidory, których kwaskowatość stoi w kontrze do słodkiego piwa, oraz zielony groszek.
Bulion. Smaczny bulion to 1/3 sukcesu każdego gulaszu. Do tego przepisu polecam bulion wołowy (domowy albo ekologiczny, z kostki) lub delikatniejszy warzywny.
Piwo. O tym było szerzej akapit wyżej, więc tylko krótko, dla przypomnienia. Najlepsze będzie piwo górnej fermentacji typu ale, stout czy porter, ze względu na bogaty aromat.
Z czym podawać gulasz wołowy na piwie?
Jestem zwolenniczką maksymalnej prostoty, więc w moim domu ten gulasz najczęściej jemy z kromką żytniego chleba na zakwasie, ale będzie też fantastycznie smakował z kaszą gryczaną, ryżem czy ziemniakami.
SPRAWDŹ TEŻ: Inne sprawdzone przepisy na pyszne obiady znajdziesz w zakładce OBIAD
Gulasz wołowy na piwie
Składniki
- 1 kg wołowiny (łopatka, karkówka)
- 2 duże cebule
- 3 ząbki czosnku
- 3 marchewki
- 5 łodyg selera naciowego
- 500 ml piwa typu ale może być też stout albo porter
- 400 ml bulionu wołowego lub warzywnego
- 400 ml krojonych pomidorów
- 150 g zielonego groszku mrożonego
- 1 łyżka mąki pszennej
- 2 łyżeczki tymianku
- 1½ łyżeczki rozmarynu
- 2 łyżeczki słodkiej papryki
- 2 łyżki oleju roślinnego
- sól, pieprz
Kroki
- Warzywa i mięso pokrój na kawałki podobnej wielkości.
- Rozgrzej olej w garnku i dodaj warzywa. Dodaj sól, pieprz i smaż na średnim ogniu przez 10 minut, aż zmiękną – lekko się skarmelizują.
- Posyp warzywa mąką pszenną, zmniejsz ogień i podsmaż przez 2 minuty. Następnie wlej piwo i pozwól, żeby chwilę odparowało.
- Wlej pomidory z puszki (jeśli są w całości, przedziel je wcześniej widelcem na mniejsze kawałki). Wypłucz puszkę po pomidorach gorącym bulionem wołowym i dolej do garnka.
- Dodaj pokrojone mięso, przyprawy i gotuj pod częściowym przykryciem przez 2-2,5 godziny, aż mięso będzie delikatne i miękkie.
- Podawaj z chlebem, ziemniakami, kaszą lub ryżem.
Przygotowałeś/aś ten przepis?
Podziel się efektem! Zostaw komentarz poniżej. Nie zapomnij też oznaczyć @przepisynatalerzu i dodać hashtag #przepisynatalerzu na Instagramie!