Najlepsze sposoby na przechowywanie kawy w domu

Artykuł sponsorowany

Filiżanka świeżo zaparzonej kawy to bogactwo aromatów – od czekolady, przez owoce, aż po nuty kwiatowe. Co zrobić, by jej smak był codziennie taki sam jak tuż po otwarciu świeżego opakowania?

Sprawdź, jakie są najlepsze sposoby na przechowywanie kawy w domu, by przez długi czas pozostała aromatyczna i wyrazista.

Najwięksi wrogowie kawy

Każda kawa – niezależnie od tego czy mówimy o kawie ziarnistej, mielonej czy rozpuszczalnej – ma swoich niezmiennych wrogów, którzy niszczą jej smak i pozbawiają aromatu. Do tej grupy należą:

  • powietrze – dostęp do tlenu powoduje, że ziarna kawy mogą zjełczeć,
  • światło – światło słoneczne uszkadza strukturę ziaren i sprawia, że tracą aromat i oleistość,
  • wilgoć – za sprawą wilgoci ziarna kawy utleniają się, co skutkuje pleśnieniem i zbijaniem się kawy w grudki,
  • ciepło – przyspiesza utratę świeżości.

Najlepsze sposoby na przechowywanie kawy

Zidentyfikowaliśmy czynniki, które negatywnie wpływają na świeżość i trwałość kawy, więc przyjrzyjmy się teraz najskuteczniejszym sposobom na jej przechowywanie.

Małe opakowania

Jeśli chcesz jak najdłużej cieszyć się aromatem ulubionej kawy (https://www.mediaexpert.pl/agd-male/do-kuchni/kawy-i-herbaty) – zwłaszcza ziarnistej – wybieraj mniejsze paczki. Kupując opakowanie kawy o mniejszej gramaturze, posiadające jednostronny wentyl (po wypaleniu ziarna wydzielają dwutlenek węgla, a wentyl pomaga gazom wydostać się na zewnątrz), nie musisz przesypywać jej do innego pojemnika. Wystarczy po każdym otwarciu szczelnie zamykać paczkę np. klipsem, a kawa będzie utrzymywać aromat i jakość.

Pojemnik próżniowy

Na rynku dostępne są specjalne próżniowe pojemniki, które według zapewnień producentów przedłużają żywotność kawy nawet o 50%. Pojemniki te wykonane są ze stali nierdzewnej, a ich pojemność nie przekracza zazwyczaj 500 g. Wiele z nich posiada specjalne zabezpieczenia alarmujące o nieszczelności.

Pojemniki ceramiczne i słoiki

Kawę ziarnistą można również przechowywać w słoiku lub ceramicznym pojemniku. Trzeba jednak pamiętać, że słoiki powinny stać w zamkniętej szafce, by ograniczyć dostęp światła słonecznego do ziaren.

Odpowiednia temperatura

Pamiętaj, że ważny jest nie tylko pojemnik, w którym przechowujemy kawę, ale też to, gdzie go umieścimy. Nie stawiaj go w pobliżu płyty kuchennej, piekarnika czy lodówki, żeby nie narażać kawy na skoki temperatury. W miarę możliwości wybieraj zamknięte szafki, oddalone od źródeł ciepła.

Czy można przechowywać kawę w lodówce?

Przechowywanie produktów w lodówce to jeden ze sposobów na wydłużenie ich świeżości. Jednak czy to dobry pomysł w przypadku kawy? Otóż niekoniecznie. Niska temperatura powoduje rozkład olejków eterycznych w ziarnach, co sprawia, że tracą swój aromat.

Kawa trzymana w lodówce będzie też narażona na wilgoć. Może to skutkować wytworzeniem się pleśni, zamiast wydłużeniem jej świeżości.

Ponadto ziarna kawy jak gąbka chłoną aromaty innych produktów z lodówki, więc jest szansa, że po zaparzeniu, zamiast ulubionych nut smakowych, moglibyśmy wyczuć smak wędliny czy sera.

Czy kawa ma datę ważności?

Każda kawa (https://www.mediaexpert.pl/agd-male/do-kuchni/kawy-i-herbaty/lavazza) ma datę przydatności do spożycia. Jednak warto zauważyć, że na opakowaniach używa się sformułowania “najlepiej spożyć przed”, co oznacza, że do wyznaczonej daty kawa zachowuje optymalne właściwości, natomiast można ją też spożywać po danym terminie.

Oczywiście, należy najpierw ocenić, czy nigdzie nie pojawiła się pleśń, czy kawa nie zmieniła zapachu czy konsystencji. Jeśli jednak nie zauważasz zmian, możesz ze spokojem zaparzyć filiżankę małej czarnej z takiego opakowania.

Close
Na-talerzu.pl © Copyright 2020-2023. All rights reserved.
Close
Na-talerzu.pl